szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU

Wyniki pierwszej w sezonie Aukcji Rzeźby w DESIE Unicum

30.09.2015

Aktualności, Polska: aukcje

W czwartek 24 września 2015 odbyła się pierwsza w sezonie jesiennym Aukcja Rzeźby w domu aukcyjnym DESA Unicum. Na Aukcji zostało wylicytowanych 36 prac sztuki dawnej i współczesnej.

Antoni Rząsa, Chrystus Ukrzyżowany, z cyklu "Krzyże", 1598/1959, źródło: DESA Unicum

Antoni Rząsa, Chrystus Ukrzyżowany, z cyklu „Krzyże”, 1598/1959, źródło: DESA Unicum

Najwyżej wylicytowaną pracą – na 180 tys. złotych – była jutowa „Figura siedząca” autorstwa Magdaleny Abakanowicz z 1974 roku. Magdalena Abakanowicz jest artystką zaliczaną przez światową krytykę do ścisłej czołówki artystów XX wieku. Punktem kulminacyjnym jej kariery artystycznej było Grand Prix na Biennale w São Paulo w 1965 roku. Międzynarodowe uznanie przyniosły jej „Abakany” – przestrzenne gobeliny o reliefowej fakturze, czyli jak sama mówiła „miękkie rzeźby, które można było zwijać w niewielką paczkę i rozwijać na wystawie”. Jedna z nich, czyli otwierający katalog abakan „Bez tytułu” z 1974-76 roku, została wylicytowana na czwartkowej aukcji na 60 tys. złotych.

Inną wysoko wylicytowaną pracą, na którą warto zwrócić uwagę jest instalacja „Taczki symboliczne” Jerzego Beresia z 1975 roku. Praca jednego z najważniejszych, obok Zbigniewa Warpechowskiego, polskiego performera została wylicytowana na 65 tys. złotych. Jego drewniana konstrukcja była rekwizytem podczas performansów artysty: „Msza refleksyjna” 10 maja 1975 w Zakładach Metalowych im. Szadkowskiego w Krakowie i „Runda honorowa” 15 listopada 1975 na Rynku Starego Miasta w Zamościu.

Również na 65 tys. każda zostały wylicytowane prace: „Chrystus Ukrzyżowany”, z cyklu „Krzyże” (1958/59 r.) Antoniego Rząsy oraz „Zwiastowanie” Władysława Hasiora z 1966 roku.

Więcej informacji na temat wyników aukcji na stronie DESY Unicum.

Tymczasem, już 6 października kolejna aukcja w DESIE – Aukcja Biżuterii.

???????????????

Zdj. (góra): Magdalena Abakanowicz, Figura siedząca, 1974, źródło: DESA Unicum

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Magazyn

Magazyn

Nowość - Magazyn portalu RynekiSztuka.pl

Pobierz Magazyn Pobierz Raport 2017