szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU
AM warsztaty Baner Magazyn RiSZ no4

40 milionów dolarów za Mao Andy’ego Warhola w Sotheby’s

07.10.2015

Aktualności, Świat: aukcje

Londyński dom aukcyjny Sotheby’s na kolejnej licytacji, która odbędzie się 11 listopada 2015 roku, wystawi na sprzedaż portret wodza Chin i ideologa maoizmu autorstwa Andy’ego Warhola. Estymacja szanowana jest na 40 milionów dolarów.

Obraz przedstawiający przywódcę Chińskiej Republiki Ludowej został wykonany metodą sitodruku, tradycyjną dla Warhola i jest jednym z dziesięciu portretów Mao Zedonga, które weszły w skład serii portretów chińskiego wodza, a jednocześnie zainaugurował powrót wielkiego twórcy pop-art do świata malarstwa po siedmioletniej przerwie. Seria powstała w roku 1972 jako odpowiedź i reakcja artysty na wcześniejszą wizytę prezydenta Stanów Zjednoczonych Richarda Nixona do Chińskiej Republiki Ludowej.

źródło: Instagram

Andy Warhol, Mao, źródło: Instagram

Dlaczego Andy Warhol wybrał akurat Mao jako głównego bohatera swojej serii? Przyjaciel mistrza pop-artu Bob Colacello wspominał, że na początku poddano Warholowi pomysł, by wykonał portret najważniejszej osoby XX wieku. Sugerowano nawet, by bohaterem swojej serii uczynił Alberta Einsteina.

Artysta miał jednak inną wizję. Warhol był absolutnie zafascynowany histerią mediów z powodu nowego otwarcia i ocieplenia stosunków dyplomatycznych między USA i ChRL. Artysta był przekonany, że skoro media poświęcają temu wydarzeniu tyle uwagi, najważniejszą osobą XX wieku na tamtą chwilę wydał mu się właśnie przywódca Chin i dlatego to on bardziej niż ktokolwiek inny zasługiwał na uczynienie jego wizerunku tematem przewodnim serii obrazów. Zresztą, zrobił to oczywiście w swój, niepowtarzalny sposób. Obraz, wykonany w różnych wariantach kolorystycznych, z wykorzystaniem intensywnych kolorów miał dawać wyraz dość lekceważącego stosunku artysty do propagandy totalitarnej obowiązującej wówczas w Chinach.

Przekaz obrazów wchodzących w skład serii trafnie podsumowuje dom aukcyjny Sotheby’s w informacji prasowej pisząc, że w rękach mistrza pop-artu oficjalne przedstawienie wodza, wykorzystywane do rozpowszechnienia komunizmu, zamieniło się w kolejny towar ekonomii kapitalistycznej, ważny tyle samo, co puszka zupy Campbell’s.

Poprzedni obraz Mao z serii Warhola był sprzedany za 17, 4 milionów dolarów na aukcji Christie’s w Nowym Jorku w 2006 roku dwukrotnie przewyższając szacowaną na 8 milionów dolarów estymację.

Olga Erkina

Ilustracja (góra): Andy Warhol, MAO, źródło: Sotheby’s

Portal Rynekisztuka.pl

LOGO RiSi

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Magazyn

Magazyn

Czytaj najnowszy numer Magazynu RiSZ online.

Kup magazyn Zobacz inne nasze publikacje

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.