szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU
KURSY ONLINE DUŻY

110 milionów za Picassa i Moneta z kolekcji amerykańskiego miliardera w Sotheby’s

12.10.2015

Aktualności, Świat: aukcje

Dwa wyjątkowe obrazy – „La Gommeuse” Pabla Picassa i „Lilie Wodne” Claude’a Moneta z kolekcji amerykańskiego miliardera Williama Kocha pójdą pod młotek podczas licytacji pt. „Impressionist and Modern Art Evening Sale”, która odbędzie się 5 listopada w domu aukcyjnym Sotheby’s w Nowym Jorku. Estymacja pracy Picassa szacowana jest na 60 milionów dolarów, a łącznie obu dzieł może sięgnąć nawet 110 milionów dolarów.

„La Gommeuse” powstała w 1901 roku, kiedy 19-letni Picasso dopiero zaczynał swoje życie w Paryżu. Olejny obraz przedstawia nagą tancerkę kabaretu z mocno pomalowanymi czerwonymi ustami i czarnymi kręconymi włosami szczególnie wyróżniającymi się na tle bladej twarzy. Dzieło uważane jest za początek błękitnego okresu twórczości Picassa, który trwał w latach 1901-1904 i był zainspirowany samobójstwem przyjaciela malarza Carlosa Casagemasa. W tych pracach Picasso rezygnuje z klasycznej perspektywy, jego postaci są wyciągnięte i szczupłe, przypominające śmierć, a wszelkie odcienie błękitu nadają obrazom infernalny charakter i odzwierciedlają depresję i melancholię młodego artysty.

William Koch kupił „La Gommeuse” w 1984 roku za kwotę równą 1,7 milionów dolarów. Teraz, przed listopadową licytacją ujawnił niezwykłą tajemnicę tego obrazu, którą odkrył 15 lat temu. Okazało się, że na odwrocie płótna znajduje się kolejny obraz pędzla mistrza kubizmu przedstawiający jego współlokatora Pera Mañach’a. Picasso uwiecznił kolegę w bardzo ekscentryczny sposób: głowa Mañacha w żółto-czerwonym turbanie jest połączona z nagim ciałem sikającej kobiety. Historycy twórczości artysty zakładają, że dzieło to wyjaśnia burzliwą przyjaźń i frustrację Picassa z powodu zachowań swojego znajomego.

CLAUDE MONET, NYMPHÉAS, CIRCA 1908, źródło: Sotheby's

CLAUDE MONET, NYMPHÉAS, CIRCA 1908, źródło: Sotheby’s

Picasso pochodził z Malagi, Mañach – z Barcelony. Wspólnie pochłonęło ich artystyczne paryskie życie. Mimo licznych konfliktów między nimi, właśnie Mañach pomógł malarzowi w zorganizowaniu jego pierwszej paryskiej wystawy w 1901 roku. Na obrazie jest umieszczona dedykacja „Recuerdo a Mañach en el dia de su santo”, co znaczy, że Picasso miał zamiar podarować ten portret Mañachowi w dzień jego imienin. Ostatecznie jednak artysta nie ofiarował swojego dzieła przyjacielowi. Znawcy twórczości Picassa twierdzą, że młody, nieznany jeszcze wówczas artysta, potrzebował pieniędzy, a przede wszystkim płócien, dlatego zostawił obraz u siebie.

William Koch twierdzi, że odkrył drugi portret w 2000 roku i by udostępnić umieszczony na odwrocie dzieła kolejny obraz ustawiał lustro tak, żeby oglądający w tym samym czasie mogli widzieć awers i rewers obrazu. Teraz tajemnica „La Gommeuse” będzie ujawniona szerokiej publiczności po raz pierwszy od ponad 100 lat jej istnienia. Licytowany w Sotheby’s obraz może być więc gratką dla kolekcjonerów dzieł Picassa. Przypomnimy też , że w czasie majowej licytacji w domu aukcyjnym Christie’s obraz Picassa pt. „Kobiety z Algieru”, osiągając cenę 179,4 miliona dolarów stał się najdroższym dziełem, w historii sztuki.

Obrazy Picassa z błękitnego okresu, mimo, że w czasach ich powstania nie cieszyły się popularnością i zostały chłodno przyjęte, teraz znajdują się w największych muzeach świata. Tylko trzy pracy były licytowane w ciągu ostatnich 28 lat: „Portrait de Angel Fernandez de Soto” sprzedany Andrew Lloydem Webberem w 2010 roku za 34,7 milionów funtów; „Femme aux Bras Croisés” wylicytowana za 50 milionów dolarów w 2000 roku; trzeci obraz „Dziecko z gołębiem” był ze skandalem kupiony przez Katar za 50 milionów funtów

Drugą perłą licytacji 5 listopada w domu aukcyjnym Sotheby’s w Nowym Jorku będzie obraz „Lilie Wodne” Claud’a Moneta, również wystawiony na sprzedaż przez Williama Kocha. Obraz pochodzi z 1908 roku i jest jednym z około 250 dzieł Moneta przedstawiających jego ogród w Giverny. Estymacja waha się między 30 a 50 milionami dolarów. Trzeba podkreślić, że jedno z dzieł Moneta z tego cyklu poszło pod młotek za 80,5 miliona dolarów.

„La Gommeuse” i „Lilie Wodne” będzie można zobaczyć w czasie wystawy w londyńskiej galerii domu aukcyjnego Sotheby’s do 15 października, po czym wrócą do Nowego Jorku na wystawę, która potrwa do 30 października.

Olga Erkina

Ilustracja (góra): Pablo Picasso, La Gommeuse, źródło: Sotheby’s

Portal Rynekisztuka.pl

LOGO RiSi

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Magazyn

Kursy online

Odwiedź sklep Rynku i Sztuki

Zobacz nasze kursy Zobacz warsztaty o sztuce

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.