szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU

Światowy rekord dla obrazu Wojciecha Fangora

12.10.2015

Aktualności, Polska: aukcje

Aukcja Sztuki Współczesnej w domu aukcyjnym DESA Unicum zakończyła się dużym sukcesem dla Wojciecha Fangora. Obraz artysty został sprzedany za 923 tysiące złotych, co czyni go obecnie nie tylko najdroższą pracą malarza na polskim rynku aukcyjnym, ale też na świecie.

Olejny obraz „M 58” powstał w 1970 roku i pochodzi ze szczytowego momentu amerykańskiej kariery Wojciecha Fangora, którego apogeum była indywidualna wystawa artysty w Guggenheim Museum w Nowym Jorku. Nazwa dzieła jest związana z miejscem, w którym powstało, czyli w pracowni malarza w Madison, co wynika z faktu, że Fangor miał w zwyczaju nadawać swoim obrazom tytuły od pierwszej litery nazwy miejsc, w których je stworzył.

Przez wiele lat dzieło pod tytułem „M 58” należało do kolekcji Richarda Artschwagera, jednego z najciekawszych amerykańskich przedstawicieli pop-artu, konceptualizmu i minimal-artu. Co ciekawe, Artschwager wszedł w posiadanie dzieła Fangora w ramach artystycznej wymiany między malarzami, który byli przyjaciółmi i wspólnie uczestniczyli w bogatym życiu towarzyskim Nowego Jorku.

Wojciech Fangor otaczał się najważniejszymi postaciami ówczesnego świata kultury, a poprzez swoje prace i wyjątkową osobowość współtworzył niepowtarzalny klimat światowej stolicy sztuki. Mimo wszystko najwięcej czasu spędzał we własnej pracowni, realizując kolejne obrazy, oddające główne założenia wypracowanej przez niego teorii Pozytywnej Przestrzeni Iluzyjnej.

Dzieło Wojciecha Fangora było jednym z wielu sprzedanych w czasie Aukcji Sztuki Współczesnej w DESIE Unicum. Całkowity obrót z czwartkowej licytacji  wyniósł 5 834 930 złotych.

Ilustracja (góra): Wojciech Fangor, M58, 1970, źródło: DESA Unicum

Portal Rynekisztuka.pl

LOGO RiSi

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Magazyn

Magazyn

Nowość - Magazyn portalu RynekiSztuka.pl

Pobierz Magazyn Pobierz Raport 2017