szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU
KURSY ONLINE NOWA EDYCJA JESIEŃ

Międzynarodowy Festiwal Sztuki Digitalnej 
digital_ia 15

13.10.2015

Aktualności, Polska: wydarzenia

Kolejna edycja Międzynarodowego Festiwalu Sztuki Digitalnej „digital_ia” odbędzie się 23-24 października w Szczecinie. To jedno z niewielu wydarzeń w Polsce, które podejmuje zagadnienia sztuki nowych mediów.

Festiwal stanowi platformę prezentacji najnowszych zjawisk zachodzących na pograniczu sztuki, nauki i technologii. Zaproszeni na „digital_ia” goście to najbardziej prowokujący kreatorzy współczesnej cyberkultury: artyści sztuk wizualnych i digitalnych, naukowcy, medioznawcy, inżynierowie, wizjonerzy sztucznej inteligencji.

Marek Sitko, Personal Zone, źródło: materiały organizatora

Marek Sitko, Personal Zone, źródło: materiały organizatora

Wydarzeniu, co roku, towarzyszy nowa myśl przewodnia, stając się tym samym głównym tematem bieżącej odsłony festiwalu. W ostatnich latach były to: techno_body (2014), bio_contact (2013), inter_aktywniej! (2012). W tym roku ton nadaje: re_ maunfact.

Kuratorami tegorocznej edycji festiwalu jest duet z Berlina: Felix Hardmood Beck oraz Regina Tetens, na stałe współpracujący z berlińskim kolektywem artystycznym ART+COM Studios.

 

Wystawa główna tegorocznej edycji festiwalu zatytułowana „re_ maunfact” odwołuje się do przeszłych, obecnych, a także przyszłych rozwiązań technologicznych oraz do wpływu jaki wywierają na kulturalne życie społeczeństw i sztukę współczesną.

„re_ manufact” jest próbą diagnozy procesu, w którym „stare“ rozwiązania odchodzą w zapomnienie, a „nowe“ determinują nasze jutro.  Podstawowym pytaniem na które artyści szukają odpowiedzi jest gdzie – w codziennym życiu, w przedmiotach których używamy – możemy odnaleźć „stare“ i w jaki sposób dzięki niemu rozwijamy się i tworzymy. W prezentowanych pracach istotny jest sposób w jaki najnowsze technologie wpływają na rzeczywistość oraz jak umożliwiają projektowanie przyszłości.

„re_ maunfact” odnosi się także do miasta Szczecin, które nieustannie podlega przeobrażeniom i wciąż się zmienia. Miasto stało się inspiracją dla Feliksa Becka, który odwiedził je w 2013 roku podczas 7. edycji festiwalu „digital_ia”. Wówczas prezentował swoją pracę jako artysta, ale wędrówki po zakątkach metropolii stały się dla niego inspiracją do stworzenia koncepcji re_ manufact.

Piksel Satellite Event, źródło: materiały organizatora

Piksel Satellite Event, źródło: materiały organizatora

Artyści wystawy głównej: Ben Lauber, Mark Formanek, Sebastian Bausdorf, Universal Interaction, FELD, Brendan Dawes, Christian Graupner/Humatic, Betty Rieckmann, Michael Helmbrecht, Onformative, Zlatan Filipovic, Susanne Schuda, Matthias Fritsch, Studio Spectral, Karyn Riegel.

W czasie festiwalu „digital_lia 2015” odbędzie się również wystawa konkursowa digital_art_now, która jest  skierowana do artystów tworzących dzieła wykorzystujące najnowszą technologię, Internet, robotykę, tworzących najnowocześniejsze aplikacje, inspirując tym samym światowe marki do udoskonalania swoich produktów. Kuratorem projektu jest dyrektor artystyczny festiwalu digital_ia Piotr Zawojski.

Spośród nadesłanych zgłoszeń jury w składzie: Piotr Zawojski, Felix Hardmood Beck, Regina Tetens, Bernhard Draz, KED Olszewski, Gisle Frøysland, wyłoniło cztery wybitne prace, które w całości tworzą wystawę digital_art_now.

Baasch, fot. Liubov Gorobiuk, źródło: materiały organizatora

Baasch, fot. Liubov Gorobiuk, źródło: materiały organizatora

Talking In Strings to generatywna instalacja wideo stworzona przez Chiarę Passa. Marek Sitko jest autorem rzeźby cybernetycznej Personal Zone odwołującej się do koncepcji Artificial Intelligence i Artificial Life. Joanna Bonder przedstawia instalację wideo Rope, zaś Ola Zielińska instalację wizualną (In)Visible Values. Podczas otwarcia festiwalu dowiemy się kto z zaproszonych artystów otrzyma nagrodę Grand Prix festiwalu digital_ia 15.

Kolejny rok partnerstwa z festiwalem Piksel z Bergen, który jest corocznym wydarzeniem dla artystów w Norwegii tworzących w świecie nowych mediów, zaowocował powstaniem projektu Piksel Satellite Event. Program wydarzenia zakłada przeprowadzenie warsztatów, performansów oraz prezentację pracy reprezentującej festiwal Piksel, opartej na zderzeniu akustycznych i ultrasonicznych fal, analogowej oraz digitalnej  technologii z elementami bioartu.

Ars Electronica Animation Show, Walking City, Universal Everything, źródło: materiały organizatora

Ars Electronica Animation Show, Walking City, Universal Everything, źródło: materiały organizatora

Podczas dwóch dni festiwalu odbędą się również warsztaty dla dorosłych z zakresu wykorzystania technologii. Prowadzone one będą przez artystów oraz partnerów z Niemiec i Norwegii. Oraz koncerty zespołów Baasch, RUN DOM i DIY with Audun Ericksen.

Międzynarodowy Festiwal Sztuki Digitalnej 
digital_ia 15
Organizatorzy: 13muz, Miasto Szczecin, Fundusze Norweskie, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Akademia Sztuki w Szczecinie
Czas trwania: 23-24 października 2015
Miejsce: 13muz, Szczecin

Ilustracja (góra): Betty Rieckman, źródło: materiały organizatora

Portal Rynekisztuka.pl

LOGO RiSi

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Magazyn

Kursy online

Odwiedź sklep Rynku i Sztuki

Zobacz nasze kursy Zobacz warsztaty o sztuce

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.