szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU

Sprawa zaginionej „Gęsiarki” wyjaśniona

14.10.2015

Aktualności, Polska: wydarzenia

Pojawia się coraz więcej informacji dotyczącej głośnej sprawy kradzieży XIX – wiecznego obrazu z Kancelarii Prezydenta RP. Śledczy ustalili tożsamość osoby, która sprzedała dzieło Romana Kochanowskiego pod tytułem „Gęsiarka” na aukcję w domu aukcyjnym Rempex. Nadal nie wiadomo jednak, w jakich okolicznościach obraz zniknął w marcu tego roku z Kancelarii Prezydenta.

Roman Kochanowski, "Gęsiarka", źródło: Rempex

Roman Kochanowski, „Gęsiarka”, źródło: Rempex

Licytacja, w trakcie której sprzedano „Gęsiarkę” (olej na teksturze, rozmiar 17,5 x 13,5 cm) odbyła się 10 czerwca w warszawskim domu aukcyjnym Rempex. Obraz poszedł pod młotek za 10 tysięcy złotych, mimo że cena wywoławcza była większa – 12 tysięcy złotych. W opisie dzieła było odnotowane, że od 1979 roku znajdowało się ono w systemie ewidencji majątku Kancelarii Prezydenta RP, właśnie dlatego ta transakcja zwróciła uwagę znawców sztuki.

„Gęsiarka” została namalowana w 1881 roku. Ten czas można uznać za punkt zwrotny w karierze i życiu Kochanowskiego, ponieważ dokładnie w tym roku artysta przeniósł się z Wiednia, gdzie studiował na Akademii Sztuk Pięknych i odnosił pierwsze sukcesy, do Monachium, i już nigdy nie wrócił do Polski na stałe. Mimo to wszystkie jego obrazy, a przeważnie to widoki z okolic rodzimego Krakowa, które właśnie czynią malarza mistrzem pejzażu, są pełne miłości i tęsknoty za ojczyzną.

Policja rozpoczęła śledztwo w sprawie zaginięcia obrazu „Gęsiarki” z prezydenckiej Kancelarii już 5 października, jednak nadal trwały rozmowy dotyczące zwrotu dzieła między domem aukcyjnym Rempex a kupcem dzieła. Dom aukcyjny wykupił obraz i w wyniku ustaleń poczynionych z policją, on pozostaje w siedzibie Rempexu. Właściciele domu aukcyjnego podkreślają, że chcieli obronić prywatną osobę przed jakimikolwiek problemami z prawem.

* * *

Roman Kochanowski odnosił duże sukcesy w Polsce jak i za granicą. Prace artysty wystawiano w największych miastach Europy – Londyn, Berlin, Wiedeń, Dusseldorf i Monachium. W 1888 roku, w trakcie ekspozycji dzieł Kochanowskiego w Wiedniu dwa jego obrazy – „Jesień” i „Zima w Polsce” kupił sam cesarz Franciszek Józef I.

Kochanowski zmarł w 1945, tuż po wojnie, i został pochowany w Monachium. W 1951 roku jego syn przekazał Muzeum Narodowemu w Warszawie kolekcję dzieł ojca. Jedna z największych wystaw malarza w Polsce odbyła się w 2007 roku. Około 170 obrazów, rysunków i akwareli było wystawianych między innymi w Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu, Muzeum Śląskim w Katowicach, Muzeum Narodowym w Gdańsku, Muzeum Okręgowym w Sandomierzu oraz muzeum miejskim we Fryzyndze, gdzie artysta miał swoją posiadłość.

Olga Erkina

Ilustracja (góra): Roman Kochanowski, „Gęsiarka”, 1881, źródło: Rempex

Portal Rynekisztuka.pl

LOGO RiSi

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Magazyn

Magazyn

Czytaj najnowszy numer Magazynu RiSZ online.

Kup magazyn Zobacz inne nasze publikacje

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.