szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU
KURSY ONLINE DUŻY

Aukcja Sztuki Dawnej w DESIE Unicum

15.10.2015

Aktualności, Polska: aukcje

22 października w domu aukcyjnym DESA Unicum odbędzie się pierwsza po wakacyjnej przerwie Aukcja Sztuki Dawnej.

W czwartek 22 października pod młotek pójdzie między innymi martwa natura Józefa Pankiewicza „Barbarka i kwiaty”. Płótno, uważane dotychczas za zaginione i znane jedynie z czarno-białych reprodukcji, powstało w 1897 roku i zostało przez artystę przeznaczone na organizowaną przez Zachętę aukcję charytatywną mającą pomóc rzeźbiarzowi Antoniemu Kurzawie.

Wielką atrakcją aukcji jest również „Katarzyna” Mojżesza Kislinga z 1928 roku. Zmysłowy akt reprezentował Księcia Montparnassu na Weneckim Biennale w 1932. Charakteryzujący się dekoracyjnością i subtelną, emaliową kolorystyką obraz jest niewątpliwie jednym z najciekawszych przykładów melancholijnego malarstwa tworzonego przez Kislinga w okresie międzywojennym.

Gratką dla koneserów zapewne staną się również dwa portrety stworzone w latach 20. przez Olgę Boznańską. Jeden z nich reprezentował artystkę na kilku amerykańskich wystawach, m.in. w słynnym Carnegie Institute w Pittsburgu.

Na szczególną uwagę zasługują również dwie kompozycje najważniejszego polskiego postimpresjonisty, Władysława Ślewińskiego. Na aukcji zaprezentujemy „Tatry” oraz „Kwiaty w wysokim wazonie”. „Pamiętaj, Ślewiński, nie wychodź nigdy ze swojej ciemnej gamy!” – miał powiedzieć kiedyś do Ślewińskiego Paul Gauguin. Sławny postimpresjonista często odwiedzał Polaka w jego pracowni w bretońskim Le Pouldu.

Prócz wymienionych artystów, na aukcji będzie można spotkać się również z dziełami takich artystów jak Kossakowie, Malczewski, Kotarbiński, Ajwazowski, Muter, Fałat, Gottlieb, Styka i wiele wiele innych.

Wystawa obiektów aukcyjnych
Czas trwania: 13 – 22 października 2015
Miejsce: Dom Aukcyjny DESA Unicum, Warszawa, ul. Marszałkowska 34–50
Godziny otwarcia: poniedziałek – piątek 11-19, sobota 11-16

???????????????

Zdj. (góra): Mojżesz Kisling, Katarzyna/Przed oknem, 1928, źródło: DESA Unicum

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Magazyn

Magazyn

Czytaj najnowszy numer Magazynu RiSZ online.

Kup magazyn Zobacz inne nasze publikacje

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.