szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU
KURSY ONLINE DUŻY

Top 10 wydarzeń artystycznych, które warto zobaczyć tej jesieni

15.10.2015

Aktualności, Świat: wydarzenia

Jesień to jeden z najbardziej gorących okresów dla muzeów i galerii sztuki, które po wakacyjnej przerwie znowu startują z licznymi ekscytującymi wystawami. W tegorocznym sezonie jesiennym na widzów czeka naprawdę szeroki wybór ciekawych wydarzeń: będą zarówno retrospektywy takich klasyków sztuki jak Goya czy Mondrian, jak również szeroki zakres wystaw malarzy współczesnych. Przedstawiamy 10 najbardziej oczekiwanych wydarzeń artystycznych jesieni 2015.

1.Piet Mondrian w Martin Gropius Bau

Wystawa Mondriana w Martin Gropius Bau, źródło: artnet.com

Wystawa Mondriana w Martin Gropius Bau, źródło: artnet.com

Od 4 września do 6 grudnia 2015 w berlińskim Martin Gropius Bau odbywa się ogromna retrospektywa twórcy neoplastycyzmu Pieta Mondriana. Słynny holenderski malarz zasłynął z abstrakcyjnych obrazów, w których konstruował pełne równowagi kompozycje złożone z pionów i poziomów.  Na nowej wystawie pt. „Linia” zaprezentowanych jest około 50 obrazów i rysunków z różnych okresów, co pozwala prześledzić ewolucję stylu słynnego artysty.

2.Ai Weiwei w Royal Academy of Arts

W dniach 19 września – 13 grudnia 2015 w londyńskiej Royal Academy of Arts odbywa się indywidualna wystawa artysty Ai Wieweia, która ma na celu zademonstrować zachodnim odbiorcom szerokie spectrum twórczości słynnego chińskiego konceptualisty i dysydenta. Obszerna ekspozycja składa się z kilkunastu odważnych, prowokacyjnych i wizjonerskich dzieł, z których większość nawiązuje do tematów polityczno-społecznych.

Francisco de Goya, Self Portrait in studio, źródło: artnet.com

Francisco de Goya, Self Portrait in studio, źródło: artnet.com

3. Francisco Goya w National Gallery 

Wystawa pt. „Goya: portrety” wystartowała w National Gallery w Londynie 7 października 2015 roku i potrwa do 10 stycznia 2016 roku. Trudno w to uwierzyć, ale jest to pierwsza wystawa, dedykowana tak ważnemu aspektowi twórczości hiszpańskiego malarza jak portret.

Będąc wnikliwym obserwatorem, Francisco Goya malował portery, które pokazywały prawdę o ludziach. Artysta nie upiększał przedstawianych osób – twarze przedstawianych przez niego monarchów są często zdeformowane (tak jak to było w rzeczywistości). Natomiast jedne z najpiękniejszych dzieł malarza stanowią portety infantów, gdyż artysta bardzo lubił dzieci i malował je ze swoistą czułością.

4. Louise Bourgeois w Muzeum Sztuki Współczesnej Garaż 

W dniach 25 września 2015 – 7 lutego 2016 moskiewskie Muzeum Sztuki Współczesnej Garaż pokazuje rzeźby, obrazy i rysunki Louise Bourgeois. Wybitna amerykańska artystka zasłynęła zmysłowymi rzeźbami inspirowanymi surrealizmem: klatkami wypełnionymi ubraniami, sprzętami domowymi i ludzkimi sylwetkami, dziwnymi pająkami.

Moskiewska retrospektywa skupia się głównie na pracach z ostatnich lat życia artystki, szczególnie na  działach w cyklu „Cells” („Komórki”). Są to instalacje-komórki zbudowane z łóżek, szafek, toaletek, do których wnętrza widz może zajrzeć przez małe okienko lub szparę.

Wilfredo Lam, La Jungla, 1943, źródło: artnet.com

Wilfredo Lam, La Jungla, 1943, źródło: artnet.com

5. Wifredo Lam w Centrum Pompidou

Od  30 września 2015 do 15 lutego 2016 w paryskim Centrum Pompidou trwa potężna retrospektywa wybitnego kubańskiego malarza Wifredo Lama (1902 – 1982). Celem ekspozycji jest pokazanie, jak znaczący był wkład tego artysty w rozwój sztuki modernistycznej.

Na wystawie jest zaprezentowanych około 400 prac Lama, w tym obrazy, rysunki i fotografie, które pokazują szerokie spectrum twórczości tego artysty.  Na wystawie widzowie mogą również zobaczyć obraz Lama pt.„Dżungla” z 1943 roku – jedno z najbardziej nowatorski dzieł artysty, które specjalnie dla tej wystawy zostało wypożyczone z nowojorskiego MoMA. Po zakończeniu paryskiej wystawy, ekspozycja powędruje do Muzeum Sztuki Reina Sofia w Madrycie, a później do Tate Modern w Londynie.

6. Paul McCarthy w Berlinie

Indywidualna wystawa jednego z najbardziej znanych artystów performansu i sztuki wideo Paula McCarthy odbywa się w dniach 12 września – 22 listopada w Schinkla Pavilionie w Berlinie. Na wystawie zaprezentowane są różnorodne prace artysty, w których autor w niezwykle radykalny sposób zmaga się z traumami społeczeństwa konsumpcyjnego, łamie tabu, prowokuje i wyśmiewa ikony popkultury.

Francesca Woodman, Przestrzeń, 1977, źródło: artnet.com

Francesca Woodman, Przestrzeń, 1977, źródło: artnet.com

7. Francesca Woodman w Moderna Museet

Wystawa pod ciekawym tytułem „Bycie aniołem”, reprezentująca fotografie legendarnej amerykanki Francesca Woodman, trwa od 5 września do 6 grudnia 2015 w Moderna Museet –w Sztokholmie. W trakcie swojego bardzo intensywnego, ale krótkiego życia (popełniła samobójstwo w wieku 22 lat), artystka stworzyła ponad 500 fotografii. Wszystkie jej dzieła, inspirowane surrealizmem i symbolizmem, zdają się przedstawiać duchy i widma. Estetyczne, czarno-białe fotografie mają szczególny wydźwięk autobiograficzny oraz mocny ładunek emocjonalny. Większość jej prac dotyka tematu śmierci i wskazuje na bardzo specyficzną wrażliwość artystki.

8. Emily Jacir w The Whitechapel Gallery

Londyńska galeria sztuki Whitechapel Gallery w dniach 30 września 2015 – 3 stycznia 2016 pokazuje pierwszy w historii Brytanii przegląd prac artystki Emily Jacir. Urodzona w Palestynie i wychowana w Arabii Saudyjskiej, Jacir w swoich pracach zwraca się ku problemom politycznym i społecznym. Artystka bada przede wszystkim tematy imigracji, wolności, wygnania, które obecnie są szczególnie aktualne. Na wystawie pt. „Emily Jasir: Europa” znajdą się rzeźby, rysunki, i instalacje, w tym też praca „Materiał dla filmu” (2004), która zdobyła Złotego Lwa na Biennale w Wenecji w 2007 roku.

9. Raymond Hains w Galerie Max Hetzler

Od 10 października do 14 listopada 2015 w berlińskiej Galerie Max Hetzler trwa wystawa Raymonda Hainsa, zorganizowana dzięki wsparciu rodziny artysty. Na wystawie zostaną zaprezentowane dzieła artysty z okresu miedzy 1940 a 2000 r., choć ekspozycje nie będą ułożone chronologicznie.  Prace francuskiego artysty Raymonda Hainsa obejmują dziedziny filmu, malarstwa i ready made. W różnych latach artysta był związany z ruchem letrystów oraz z ruchem sytuacjonistów. Aczkolwiek największą sławę Hainsowi przyniosły jego genialne kolaże.

Timur Si-Qin, Ancestral prayer, 2012, źródło: artnet.com

Timur Si-Qin, Ancestral prayer, 2012, źródło: artnet.com

10. „Współpracownicy: Sieć jako artysta” w Muzeum Sztuki Nowoczesnej Miasta Paryża

Niezwykła wystawa zbiorowa pt. „Współpracownicy: Sieć jako artysta” (angl. „Co-workers: Network as artist”) potrwa od 19 października 2015 do 16 stycznia 2016 w Muzeum Sztuki Nowoczesnej Miasta Paryża. Wystawa opiera się na koncepcji „Internetu rzeczy”, wedle której jednoznacznie identyfikowalne przedmioty mogą pośrednio albo bezpośrednio gromadzić, przetwarzać lub wymieniać dane za pośrednictwem sieci komputerowej. Nowa paryska ekspozycja gromadzi dzieła współczesnych artystów, których praktyki artystyczne są bezpośrednio powiązane z siecią Internet. Należą do nich Ed Atkins, Trisha Baga, Ian Cheng, Douglas Coupland, Mark Leckey, Aude Pariset, Rachel Rose, Hito Steyerl i Ryan Trecartin.

Ganna Melnyk

Ilustracja (góra): Raymond Hains, Coup de Pied, 1960, źródło: artnet com

Portal Rynekisztuka.pl

LOGO RiSi

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Magazyn

Kursy online

Odwiedź sklep Rynku i Sztuki

Zobacz nasze kursy Zobacz warsztaty o sztuce

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.