szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU

Warszawskie Targi Sztuki 2015 – relacja

15.10.2015

Magazyn

Ponad 50 wyselekcjonowanych galerii sztuki i antykwariatów z Polski, Niemiec i Wielkiej Brytanii, 1000 dzieł sztuki, 4 wystawy prac, warsztaty malarskie, wykłady i spotkania – to bilans zakończonej właśnie 13. edycji Warszawskich Targów Sztuki, które w miniony weekend gościły w zabytkowych wnętrzach Arkad Kubickiego Zamku Królewskiego w Warszawie. Z okazji 100-lecia urodzin Tadeusza Kantora przygotowana została ekspozycja, na którą złożyły się m.in. prace malarskie, plakaty i rysunki artysty.

Warszawskie Targi Sztuki już od lat pełnią funkcję najbardziej prestiżowego wydarzenia skierowanego do kolekcjonerów sztuki w Polsce. Nie tylko zachęcają do inwestowania w sztukę, ale i starają się kształtować grono przyszłych odbiorców malarstwa, rzeźby, fotografii, grafiki poprzez prezentację najlepszych prac artystów młodego pokolenia i tzw. klasyków współczesności. To jedno z niewielu miejsc w Polsce, gdzie pod jednym dachem można znaleźć prace Nowosielskiego, Dróżdża, Dobkowskiego, Modzelewskiego, Opałki, Abakanowicz, Tarasin, Markowskiego tuż obok prac młodszych pokoleniowo i odnoszących sukcesy twórców, choćby Stokłosy, Czycza, Leto, Surowca, Chudzickiego czy Szwed. To także okazja by z bliska przyjrzeć się najlepszym galeriom sztuki, antykwariatom, domom aukcyjnym i wydawnictwom artystycznym z Polski i nie tylko.

Od 3 lat mamy nową formułę targów – mówi Kama Zboralska, przewodnicząca rady programowej Warszawskich Targów Sztuki – bardzo rygorystycznie podchodzimy do weryfikacji prac pod kątem ich poziomu artystycznego, ponieważ dobre targi, to również dobrzy artyści, a ci skorelowani są z dobrymi galeriami. W tym roku dołączyło do nas około 14 nowych wystawców, z bardzo ciekawą ofertą. Tegoroczna edycja jest wyjątkowa ze względu na wystawę towarzyszącą Tadeusza Kantora. 2015 rok został ogłoszony przez UNESCO międzynarodowym rokiem Tadeusza Kantora i postanowiliśmy włączyć się w uroczystości związane ze stuleciem urodzin artysty, stąd wystawa prac oraz projekcje fimów dokumentalnych Nardowego Instytutu Audiowizualnego, CRICOTEKI i Telewizji Polskiej.

Kolejnym ważnym wydarzeniem targów była wystawa jednego najlepszych polskich plakacistów i grafików Rosława Szajbo, ucznia Wojciecha Fangora i Henryka Tomaszewskiego, który począwszy od późnych lat 60. XX wieku konsekwentnie zdobywał popularność międzynarodową. Współpracował m.in. z Eltonem Johnem, Royem Orbisonem, Carlosem Santaną, Janis Joplin i Johnem Williamsem.

Do tej pory żadnemu wydarzeniu w Polsce nie udało się powtórzyć sukcesu Warszawskich Targów Sztuki – zdradza Anna Niemczycka-Gottfried, redaktor naczelna Rynku i Sztuki – galerie zaproszone do współpracy w ramach tegorocznej edycji to faktycznie najlepsze galerie funkcjonujące na rynku polskim. Nie są to podmioty, które sztukę wyłącznie sprzedają, to przedsięwzięcia i stojący za nimi ludzie, którzy wierzą w potencjał reprezentowanych przez nie artystów, wykonujący ogromną pracę na rzecz ich promowania w Polsce i na świecie. Sami widzimy coraz większe ożywienie na rynku sztuki. Sami również dokładamy wszelkich starań, aby wydarzenia tej rangi mogły się swobodnie rozwijać, a coraz więcej osób zaczynało rozumieć potrzebę obcowania ze sztuką.

W tym roku swoje 30-lecie obchodziła krakowska Galeria Zderzak, która na Targach zaprezentowała prace m.in. Łukasza Stokłosy, Tomasza Kręcickiego oraz klasyków: Andrzeja Wróblewskiego oraz Jerzego „Jurry” Zielińskiego, niezwykle popularnego obecnie w Wielkiej Brytanii. Galeria Stalowa z Warszawy, promująca sztukę młodych artystów, wybrała ośmiu twórców, m.in. Berenikę Kowalską, Bartka Czarneckiego, Marcina Kowalika, Agnieszkę Żak-Biełową, Julitę Malinowską i Pawła Słotę. Krakowska galeria Art Agenda Nova, wspierająca interesujące projekty z różnych obszarów życia artystycznego postawiła na Łukasza Surowca, Bartka Buczka, Szymona Szewczyka i Andrzeja Żygadło. Wśród wrocławskich artystów, reprezentowanych przez Galerię M, pojawili się m.in. Monika Cichoń, Anka Mierzejewska, ale i Danka Jaworska, Mirek Antoniewicz. Fotografię kolekcjonerską można było zobaczyć na ekspozycjach Ney Gallery&Prints, która zaprezentowała prace m.in. Ryszarda Horowitza, Krzysztofa Gierałtowskiego, Janusza Foglera, Katarzyny Stanny i Tomka Sikory, oraz ekspozycji 101 Projekt, która jako jedna z nielicznych galerii w Polsce stawia również na prace młodych rzeźbiarzy, m.in. Marcina Rząsę, Tomasza Górnickiego i Mateusza Sikorę. Na Targach zadebiutowała warszawska Galeria Beta16 z pracami m.in. Wojciecha Fangora, Kajetana Sosnowskiego, Romana Opałki czy Ryszarda Winiarskiego. Wnętrze Arkad Kubickiego zostało zaaranżowane przez Lenę Szwed-Strużyńską, właścicielkę Galerii Sztuki Współczesnej Mostra, gdzie zapleść mogliśmy w tym roku prace Wojciecha Cieśniewskiego, Andrzeja Mierzejewskiego i Andrzeja Fałata.

Patronem wydarzenia był portal Rynekisztuka.pl

Portal Rynek i Sztuka

LOGO RiSi

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Jeden komentarz do “Warszawskie Targi Sztuki 2015 – relacja”

  1. Paweł Goliszek

    To bardzo miłe zobaczyć swoje prace w fotorelacji, dziękuje za zdjęcia 3 moich rzeźb:)
    czytelników zachęcam do inwestowania w sztukę i zapraszam serdecznie do bliższego zapoznania się z moimi rzeźbami.
    https://www.facebook.com/pawelgoliszekrzezbiarz

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Magazyn

Magazyn

Czytaj najnowszy numer Magazynu RiSZ online.

Kup magazyn Zobacz inne nasze publikacje

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.