szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU

Sotheby’s i Phillips biją rekordy w czasie Frieze Week w Londynie

16.10.2015

Aktualności, Świat: aukcje

Domom aukcyjnym Sotheby’s i Phillips udało się pobić nowe rekordy na ostatnich licytacjach podczas Frieze Week w Londynie. Aukcje Sztuki Włoskiej i Sztuki Współczesnej zarobiły dla Sotheby’s łącznie 118 milionów dolarów. Wynik Phillips na Aukcji Sztuki Współczesnej wyniósł prawie 50 milionów dolarów, co też stanowi ogromny sukces dla tego domu aukcyjnego.

Lucio Fontana, Concetto Spaziale, La Fine di Dio, 1963, źródło: Sotheby's

Lucio Fontana, Concetto Spaziale, La Fine di Dio, 1963, źródło: Sotheby’s

Podczas trwających w Londynie targów sztuki Frieze Week, 15 października dom aukcyjny Sotheby’s zorganizował Aukcje Sztuki Włoskiej i Sztuki Współczesnej. Pracy włoskich artystów przyniosły Sotheby’s 62 miliony dolarów, natomiast sztuka malarzy współczesnych – 56 milionów dolarów. Z kolei, dom aukcyjny Phillips na Aukcję Sztuki Współczesnej 14 października wystawił 36 dzieł i zarobił 48,8 milionów. Jest to najdroższa licytacja dla tego domu aukcyjnego od 2006 roku.

Pierwsza w historii Sotheby’s Aukcja Sztuki Włoskiej odbyła się w 1999 roku i przyniosła wtedy 8 milionów dolarów. Dzisiaj dom aukcyjny sprzedaje jedną pracę za kwotę trzykrotnie większą, podkreślają organizatorzy. Tak jest chociażby w przypadku sprzedanej za najwyższą kwotę w czasie całej aukcji pracy autorstwa Lucio Fontany pod tytułem „La Fine di Dio”, ostatnio eksponowanej 30 lat temu i nigdy wcześniej nie wystawianej na aukcję, która poszedł pod młotek za 24 miliony dolarów. Mimo, że kwota ta jest o 6 milionów mniejsza od szacowanej estymacji dzieła, jest to rekord dla aukcji włoskiej sztuki powojennej. Kolejną pracę artysty pod tytułem „Concetto Spaziale, Attese” udało się sprzedać za 1,5 miliona dolarów – sumę trzykrotnie wyższą od ceny wywoławczej.

Cy Twombly, Untitled, 2006, źródło: Phillips

Cy Twombly, Untitled, 2006, źródło: Phillips

Warto dodać, że 80 procent wszystkich dzieł na Aukcji Sztuki Włoskiej w Sotheby’s nigdy dotąd nie były przedmiotami licytacji. 78 procent z nich zostało sprzedanych.

Tymczasem rekordzistą Aukcji Sztuki Współczesnej w Sotheby’s został Jean-Michel Basquiat i jego obraz z 1982 roku „Untitled (the Black Athlete)”, sprzedany za 6 milionów dolarów. Dzieła prekursora graffiti, mistrza nowego ekspresjonizmu i bliskiego przyjaciela Warhola, zmarłego w wieku 27 lat, od dłuższego czasu są liderami sprzedaż. W 2014 roku jego nazwisko ukazało się na liście najdroższych artystów świata, rok wcześniej dom aukcyjny Christie’s sprzedał obraz artysty „Dustheads” za 48,8 milionów dolarów.

Oprócz tego, na licytacji w Sotheby’s  za 4 miliony dolarów wylicytowano dzieło Andy’ego Warhola „Lenin”, zainspirowane prawdziwą fotografią komunistycznego wodza z 1897 roku. Michaël Borremans również pobił swój własny rekord sprzed roku – jego „Dziewczyna z kaczką” poszła pod młotek za 3 miliony dolarów.

Mark Bradford, Constitution IV, 2013, źródło: Phillips

Mark Bradford, Constitution IV, 2013, źródło: Phillips

Wczorajsza licytacja pozwoliła Sotheby’s pobić kolejny rekord. Dochód domu aukcyjnego ze wszystkich Aukcji Sztuki Współczesnej w tym roku w tej chwili wynosi ponad 620 milionów dolarów, co stanowi kwotę o 150 milionów dolarów większą w porównaniu z rokiem ubiegłym.

Równie dużym, o ile nawet nie większym sukcesem jest wynik Aukcji Sztuki Współczesnej dla domu aukcyjnego Phillips, która to aukcja okazała się być tzw. aukcją „white glove”. Oznacza to, że w trakcie licytacji sprzedano wszystkie wystawione dzieła. Mimo, że w tym roku dom aukcyjny wystawił na licytację mniej prac, łączna suma, którą udało się za nie uzyskać, jest dwa razy większa od zeszłorocznej kwoty.

Liderem licytacji zostało dzieło Cy Twombly’ego pod tytułem „Untitled”, które poszło pod młotek za 12 milionów dolarów. Jest to tylko zapowiedź listopadowej aukcji w Sotheby’s, podczas której dom aukcyjny planuje sprzedać kolejny obraz artysty. Estymacja szacowana jest na 60 milionów dolarów.

Z kolei, „Constitution IV” – abstrakcyjny palimpsest autorstwa Marka Bradforda wylicytowano za ponad 5,8 milionów dolarów. Oprócz tego ponad 3 miliony dolarów udało się uzyskać za obraz „Missing in Action” autorstwa Yoshitomo Nara.

Olga Erkina

Ilustracja (góra): Jean-Michel Basquiat, Untitled (the Black Athlete), 1982, źródło: Sotheby’s

Portal Rynekisztuka.pl

LOGO RiSi

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Magazyn

Magazyn

Czytaj najnowszy numer Magazynu RiSZ online.

Kup magazyn Zobacz inne nasze publikacje

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.