szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU
Baner Magazyn RiSZ no4

Kolejne rekordy aukcyjne, tym razem dla Christie’s

20.10.2015

Aktualności, Świat: aukcje

Kilka dni temu informowaliśmy o Aukcjach Sztuki Powojennej i Współczesnej w Sotheby’s. Dziś wiemy, że Christie’s też odnotował kolejny rekord. Dwie aukcje z 16 października przyniosły brytyjskiemu domowi aukcyjnemu 121 milionów dolarów, czyli o 3 miliony dolarów więcej niż analogiczne aukcje w Sotheby’s sprzed kilku dni. Czy to kolejny punkt zwrotny w rywalizacji dwóch najważniejszych domów aukcyjnych?

Alberto Burri, Rosso Plastica M1, źródło: Christie's

Alberto Burri, Rosso Plastica M1, źródło: Christie’s

16 października w Christie’s odbyły się dwie aukcje – Aukcja Sztuki Włoskiej oraz Aukcja Sztuki Powojennej i Współczesnej. Aukcja Sztuki Włoskiej okazała się być jak dotąd najdroższą licytacją sztuki włoskiej XX wieku, podkreślają przedstawiciele Christie’s, jej zysk wyniósł ponad 66 milionów dolarów. Na licytację wystawiono prace m.in. Vincenzo Agnetti, Gianni Colombo, Luciano Fabro, Giorgio Morandi i Giuseppe Uncini. Najdrożej sprzedano dzieło Alberto Burri’ego pod tytułem „Rosso Plastica M1” – za ponad 5 milionów dolarów.

Aukcja Sztuki Współczesnej ma również imponujący wynik – prawie 55 milionów dolarów. Najdroższym dziełem tej licytacji jest obraz autorstwa szkockiego malarza Petera Doiga z 1993 roku pod tytułem „Cabin Essence”. Za niego zapłacono prawie 15 milionów dolarów.

„Abstraktes Bild” autorstwa Gerharda Richtera poszedł pod młotek za ponad 4 miliony dolarów. Tymczasem 60-centymetrowy obraz „Kwiaty” mistrza pop-art Andy’ego Warhola zarobił prawie 3 miliony dolarów. Pracę Joe’go Bradley’a pod tytułem „Untitled” wylicytowano za 1,5 miliona dolarów, co jest światowym rekordem dla tego artysty. Za prace takich artystów jak Nicole Eisenman, Charline von Heyl, Gerald Laing, Albert Oehlen, Jonas Wood, Lynette Yiadom-Boakye i Toby Ziegler udało się łącznie uzyskać ponad 7 milionów dolarów.

Razem z licytacją „A Visual Odyssey: Selections from LA” sprzed kilku dni dochód Christie’s w czasie Frieze Week wynosi 144 miliony dolarów, co pozwala temu domowi aukcyjnemu wysunąć się na prowadzenie na brytyjskim rynku aukcyjnym. A przypomnijmy, że zaledwie kilka miesięcy temu głównego rywala tego domu aukcyjnego, czyli Sotheby’s ogłoszono liderem tego rynku. Czas pokaże, czy to już jest koniec tendencji spadkowej w Christie’s, utrzymującej się się już od dwóch lat.

Olga Erkina

Ilustracja (góra): Peter Doig, Cabin Essence, 1993-1994, źródło: Christie’s

Portal Rynekisztuka.pl

LOGO RiSi

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Magazyn

Magazyn

Czytaj najnowszy numer Magazynu RiSZ online.

Kup magazyn Zobacz inne nasze publikacje

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.