szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU
KURSY ONLINE DUŻY

Unikatowy kolaż Picassa na wystawie po raz pierwszy od 40 lat

21.10.2015

Aktualności, Świat: wydarzenia

Szkocka Narodowa Galeria Sztuki Nowoczesnej wykupiła jeden z 30 znanych na świecie kolaży autorstwa Pablo Picassa. Unikatowe dzieło jednego z najwybitniejszych artystów XX wieku, które znajdowało się w prywatnym zbiorze w Szwecji, jest wystawione dla publiczności po raz pierwszy od ponad 40 lat.

Pablo Picasso, fragment kolażu, źródło: Scottish National Gallery of Modern Art

Pablo Picasso, fragment kolażu, źródło: Scottish National Gallery of Modern Art

Niedawno nabyty kolaż dołączy do trzech analogicznych prac Picassa już eksponowanych dzisiaj w Szkockiej Galerii Narodowej. Większość kolaży autorstwa Pablo Picassa znajduje się w muzealnych kolekcjach, przede wszystkim w Metropolitan Museum w Nowym Jorku i Muzeum Picassa w Paryżu. W prywatnych rękach pozostaje niewielka liczba tych dzieł mistrza kubizmu.

Kolaż Picassa nabyty przez Szkocką Galerię Narodową został wykonany za pomocą ołówka, węgla, atramentu i tłoczenia (specjaliści sztuki zakładają, że artysta użył tłoczonych napisów po raz pierwszy właśnie w tej pracy). Obraz przedstawia stylizowaną butelkę i szklankę stojące na stole, gdzie do wykonania butelki Picasso użył skrawków francuskiej gazety Le Journal datowanej na grudzień 1912 roku. Można na nich zauważyć na przykład reklamy płatków owsianych lub wiśniowego brandy.

Artysta zaczął eksperymentować z kolażami pod wpływem prac jego przyjaciela i drugiego twórcy kubizmu Georga Braque’a, który także posługiwał się tą techniką. Dyrektor Szkockiej Narodowej Galerii Sztuki Nowoczesnej, Simon Groom, komentując fakt nabycia kolejnego kolażu Picassa, zwrócił szczególną uwagę na ogromny wpływ tych dzieł na całą sztukę współczesną. Według niego, dosłownie w kilku swoich pracach Picasso udało się przewrócić do góry nogami całe wieki tradycji malarstwa, a echa tej rewolucji są odczuwane w sztuce po dzień dzisiejszy.

Unikatowy kolaż Picassa udało się kupić dzięki pomocy miłośników sztuki i filantropów Henry’ego Waltona i Suli Wolff, którzy założyli specjalny fundusz przeznaczony właśnie na nabycie podobnych, szczególnie ważnych dzieł sztuki. Oprócz tego, kilka lat temu to właśnie oni przekazali Szkockiej Galerii Narodowej kilkadziesiąt dzieł sztuki współczesnej ze swojego prywatnego zbioru, w tym też kilka prac autorstwa Picassa.

Olga Erkina

Ilustracja (góra): Pablo Picasso, Kolaż, 1912, źródło: Scottish National Gallery of Modern Art

Portal Rynekisztuka.pl

LOGO RiSi

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Jeden komentarz do “Unikatowy kolaż Picassa na wystawie po raz pierwszy od 40 lat”

  1. Małgorzata

    Nie rozumiem, przecież – mówiąc kolokwialnie – gołym okiem widać, że to nie ręką Picassa zostało nabazgrane. No, chyba że zrobił coś takiego dla żartu; w co szczerze wątpię. Trudno jest bowiem narysować źle, gdy już sięgnęło się mistrzostwa.

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Magazyn

Magazyn

Czytaj najnowszy numer Magazynu RiSZ online.

Kup magazyn Zobacz inne nasze publikacje

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.