szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU

Pierwsza jesienna Aukcja Nowej Sztuki w DESIE Unicum

23.10.2015

Aktualności, Polska: aukcje

W czwartek 29 października w domu aukcyjnym DESA Unicum odbędzie się pierwsza tej jesieni Aukcja Nowej Sztuki. Na aukcji dostępne będą prace młodych artystów o ugruntowanej pozycji galeryjnej i rynkowej. Będzie można licytować dzieła takich twórców jak Wilhelm Sasnal, Zbigniew Libera, Joanna Rajkowska, Karol Radziszewski, Rafał Bujnowski, Marcin Maciejowski czy Bartosz Kokosiński.

Wilhelm Sasnal, Kompozycja ze stolikiem, 1995, źródło: DESA Unicum

Wilhelm Sasnal, Kompozycja ze stolikiem, 1995, źródło: DESA Unicum

W ofercie aukcyjnej znajduje się wiele aktualnych problemów współczesnej sztuki – obrazy, fotografie, rysunki i obiekty o wartości kolekcjonerskiej. Warto zwrócić uwagę na obraz „Kompozycja ze stolikiem” Wilhelma Sasnala. Prace tego artysty wielokrotnie biły cenowe rekordy na krajowych i zagranicznych aukcjach. Gratką dla kolekcjonerów staną się również dwa obrazy młodych, świetnie rokujących twórców – Tomasza Barana i Bartosza Kokosińskiego. Artyści realizują głównie monumentalne, przestrzenne kompozycje, ograniczone ramami blejtramu i o mechanicznie ukształtowanej płaszczyźnie, poszukując formalnych aspektów obrazowania.

Warto poświęcić również chwilę uwagi wielkoformatowym pracom byłych członków legendarnej Grupy Ładnie – Marcina Maciejowskiego i Rafała Bujnowskiego. Ich obrazy stanowią krytyczną, ironizującą reakcję na kapitalistyczną rzeczywistość Polski po 1989 roku, a redukcyjny, szablonowy sposób malowania współgra z podejmowanymi tematami.

Joanna Rajkowska, Born in Berlin - Swim 01, 2015, źródło: DESA Unicum

Joanna Rajkowska, Born in Berlin – Swim 01, 2015, źródło: DESA Unicum

Istotną pracą prezentowaną w katalogu jest „ Born in Berlin” Joanny Rajkowskiej. Prezentowana praca stanowi element dokumentacji akcji artystycznej „Born in Berlin”, która miała miejsce w 2012 roku. Będąc w ciąży artystka podjęła decyzję, że miejscem narodzin jej córki będzie Berlin oraz, że nazwie dziewczynkę Róża. Imię to przywołuje dwie ważne dla Rajkowskiej kobiety: prababkę – Różę Stern oraz pochodzącą z Zamościa Różę Luksemburg – polską rewolucjonistkę, która większość życia spędziła w Niemczech i tu została zamordowana. Projekt zrealizowany został przez artystkę w dwóch odsłonach – filmu dokumentalnego oraz zbioru kolaży i listów napisanych do córki. Działanie miało bardzo wyraźny aspekt biograficzny, można je również traktować jako realizację site-specific: film dokumentalny został bowiem zrealizowany dla 7 edycji Biennale Sztuki Współczesnej w Berlinie, którego kuratorami byli Artur Żmijewski oraz Joanna Warsza.

Rafał Bujnowski, Okno, 2001, źródło: DESA Unicum

Rafał Bujnowski, Okno, 2001, źródło: DESA Unicum

W ofercie aukcyjnej znajdują się także prace dwóch streetartowców – Petera Fussa i Zbioka, których interwencje uliczne mają zaangażowany, polityczny charakter.

Na Aukcji Nowej Sztuki w Desie Unicum znajdą się również realizacje Normana Leto, Ivo Nikicia, Łukasza Surowca, Zbiegniewa Libery, Jakuba Juliana Ziółkowskiego i Zbigniewa Rogalskiego.

Więcej informacji o aukcji i katalog na stronie internetowej DESY Unicum

 

Wystawa obiektów aukcyjnych

Miejsce: Dom Aukcyjny DESA Unicum Warszawa, ul. Marszałkowska 34–50
Czas trwania: 20 – 29 października 2015
poniedziałek – piątek w godzinach od 11 do 19
sobota w godzinach od 11 do 16

???????????????

Zdj. (góra): Marcin Maciejewski, Andrzej nie pozwoli Alicji wykonywać żadnych męskich prac domowych, 2001, źródło: DESA Unicum

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Magazyn

Magazyn

Czytaj najnowszy numer Magazynu RiSZ online.

Kup magazyn Zobacz inne nasze publikacje

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.