szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU

Nie żyje Wojciech Fangor

26.10.2015

Aktualności, Polska: wydarzenia

Poradnik o rynku sztuki

Smutna wiadomość dla miłośników sztuki polskiego malarza, grafika, plakacisty i rzeźbiarza Wojciecha Fangora. Artysta zmarł wczoraj w wieku 92 lat.

Wojciech Fangor urodził się 15 listopada 1922 roku w Warszawie. Uczeń Tadeusza Pruszkowskiego i Felicjana Szczęsnego Kowarskiego, w 1946 roku zaocznie otrzymał dyplom warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych. Na początku swojej twórczości pracował w nurcie realizmu socjalistycznego, jednak po śmierci Stalina odszedł od tej koncepcji. Jedne z najbardziej znanych dziel artysty to „Matka Koreanka” i „Lenin w Poroninie”, za które w 1952 roku Fangor otrzymał nagrodę państwową III stopnia. Był jednym z założycieli polskiej szkoły plakatu.

W 1961 roku opuścił Polskę, przez kilka lat mieszkał w Berlinie Zachodnim i w Wielkiej Brytanii. W 1966 roku wyjechał do Stanów Zjednoczonych, gdzie zdobył dużą popularność. Szczytem jego amerykańskiej kariery była indywidualna wystawa w Guggenheim Museum w Nowym Jorku. To jak dotąd jedyna wystawa polskiego artysty w tym prestiżowym nowojorskim muzeum. W latach 60-70 powstała seria charakterystycznych obrazów Fangora, opierających się na efektach optycznych, która czyni go jednym z światowych mistrzów malarstwa iluzjonistycznego. Fangor to niekwestionowany mistrz studium światła, a w swoich obrazach, zwłaszcza tych powstałych w latach 50. XX wieku skupiał się na obrazowaniu iluzji przestrzeni na płótnie, wykorzystując charakterystyczne, wibrujące i oparte na kontrastujących zestawieniach barw kompozycje kół i fal. W 1999 roku wrócił na stałe do Polski.

Smutna wiadomość o śmierci artysty dotarła w przededniu dużej wystawy prac Fangora organizowanej przez Okręg Warszawski Związku Artystów Plastyków, zaplanowanej na 5 listopada, w czasie której miało odbyć się spotkanie z samym artystą.

Wojciech Fangor od lat uznawany był za jednego z najważniejszych współczesnych artystów w Polsce, którego dzieła osiągały rekordy na aukcjach nie tylko w Polsce, ale też za granicą. Zaledwie kilka tygodni obraz malarza pod tytułem „M 58” został sprzedany za 923 tysiące złotych, ustanawiając tym samym rekord sprzedaży prac Fangora zarówno na polskim jak i światowym rynku aukcyjnym.

Olga Erkina

Ilustracja (góra): Wojciech Fangor, źródło: Muzeum Łazienki Królewskie w Warszawie

Portal Rynekisztuka.pl

LOGO RiSi

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

ART KONSULTACJE
Magazyn

Kursy online

Odwiedź sklep Rynku i Sztuki

Zobacz nasze kursy Zobacz konsultacje dla artystów

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.