
Smutna wiadomość dla miłośników sztuki polskiego malarza, grafika, plakacisty i rzeźbiarza Wojciecha Fangora. Artysta zmarł wczoraj w wieku 92 lat.
Wojciech Fangor urodził się 15 listopada 1922 roku w Warszawie. Uczeń Tadeusza Pruszkowskiego i Felicjana Szczęsnego Kowarskiego, w 1946 roku zaocznie otrzymał dyplom warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych. Na początku swojej twórczości pracował w nurcie realizmu socjalistycznego, jednak po śmierci Stalina odszedł od tej koncepcji. Jedne z najbardziej znanych dziel artysty to „Matka Koreanka” i „Lenin w Poroninie”, za które w 1952 roku Fangor otrzymał nagrodę państwową III stopnia. Był jednym z założycieli polskiej szkoły plakatu.
W 1961 roku opuścił Polskę, przez kilka lat mieszkał w Berlinie Zachodnim i w Wielkiej Brytanii. W 1966 roku wyjechał do Stanów Zjednoczonych, gdzie zdobył dużą popularność. Szczytem jego amerykańskiej kariery była indywidualna wystawa w Guggenheim Museum w Nowym Jorku. To jak dotąd jedyna wystawa polskiego artysty w tym prestiżowym nowojorskim muzeum. W latach 60-70 powstała seria charakterystycznych obrazów Fangora, opierających się na efektach optycznych, która czyni go jednym z światowych mistrzów malarstwa iluzjonistycznego. Fangor to niekwestionowany mistrz studium światła, a w swoich obrazach, zwłaszcza tych powstałych w latach 50. XX wieku skupiał się na obrazowaniu iluzji przestrzeni na płótnie, wykorzystując charakterystyczne, wibrujące i oparte na kontrastujących zestawieniach barw kompozycje kół i fal. W 1999 roku wrócił na stałe do Polski.
Smutna wiadomość o śmierci artysty dotarła w przededniu dużej wystawy prac Fangora organizowanej przez Okręg Warszawski Związku Artystów Plastyków, zaplanowanej na 5 listopada, w czasie której miało odbyć się spotkanie z samym artystą.
Wojciech Fangor od lat uznawany był za jednego z najważniejszych współczesnych artystów w Polsce, którego dzieła osiągały rekordy na aukcjach nie tylko w Polsce, ale też za granicą. Zaledwie kilka tygodni obraz malarza pod tytułem „M 58” został sprzedany za 923 tysiące złotych, ustanawiając tym samym rekord sprzedaży prac Fangora zarówno na polskim jak i światowym rynku aukcyjnym.
Olga Erkina
Ilustracja (góra): Wojciech Fangor, źródło: Muzeum Łazienki Królewskie w Warszawie
Portal Rynekisztuka.pl