szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU

Fantasmagoryczny rysunek Luciana Freuda trafi do sprzedaży

29.10.2015

Aktualności, Świat: aukcje

Dzieło brytyjskiego malarza Luciana Freuda, przedstawiające oryginalny autoportret artysty z jego przyszłą żoną Kitty Garman, pojawi się 17 listopada 2015 r. na Aukcji Sztuki Powojennej i Współczesnej w Sotheby’s. Specjaliści szacują, że dzieło zostanie sprzedane za kwotę między 600 tys. a 800 tys. funtów brytyjskich.

Przez ponad 70 lat rysunek zatytułowany „Flyda and Arvid” nie był dostępny dla szerszej publiczności. Lucian Freud narysował go w 1947 roku i wkrótce potem podarował swej przyjaciółce Soni Brownell – najbardziej znanej z tego, że poślubiła George’a Orwella na łożu śmierci w 1949 roku. W latach 40. XX wieku Sonia Brownell pracowała w czasopiśmie literackim „Horizon” i była zaprzyjaźniona zarówno z Lucianem Freudem, jak i z Francisem Baconem.

Sonia Brownell bardzo ceniła podarowany rysunek i nigdy nie zamierzała go sprzedać, nawet gdy potrzebowała pieniędzy. Po śmierci Brownell, rysunek pozostawał prywatną własnością jej rodziny. Dopiero w tym roku właściciele wspaniałego dzieła postanowili oddać go na sprzedaż w domu aukcyjnym Sotheby’s.

Jest to niezwykłe dzieło, o którym bardzo niewiele wiadomo. Ten rysunek nie był widziany od 1948 roku, w związku z czym nie ma go w żadnej z książek czy katalogu. Kiedy po raz pierwszy zobaczyłem ten rysunek wiszący nad kominkiem w kuchni rodziny Brownell, po prostu nie mogłem oderwać oczu.- komentuje Simon Hucker, pracownik Sotheby’s.

Rysunek należy do przykładów wczesnej twórczości Luciana Freuda. Został stworzony jako ilustracja do książki pt. „Flyda mórz: bajka dla dorosłych”, napisanej przez francuską arystokratkę, księżną Marię Bonaparte. Autorka książki była psychoanalityczką i uczennicą Sigmunda Freuda, więc spodobał jej się pomysł, aby wykorzystać ilustracje jego wnuka. Z różnych jednak powodów, publikacja książki nie doszła do skutku, pozostawiając Freuda z pięcioma rysunkami, które zostały pokazane publiczności tylko jeden raz – w 1948 roku podczas małej indywidualnej wystawy artysty w jednej z londyńskich galerii sztuki.

Jest to piękne dzieło, reprezentujące fantasmagoryczną twórczość wybitnego malarza. Poza tym, jest to jedyny ze znanych rysunków, który pokazuje Freuda i jego pierwszą żonę, Kitty Gardman, razem – mówi Hucker.

Freud był bardzo zakochany w Kitty, najstarszej córce rzeźbiarza Jakuba Epsteina. W latach 1947-1951 namalował ją osiem razy, w tym też w słynnym dziele „Dziewczyna z kotem”, które obecnie znajduje się w kolekcji Tate Britain.

Nic więc dziwnego, że wartość dzieła „Flyda and Arvid” została oszacowana na kwotę kilkuset tysięcy funtów brytyjskich. Wielu specjalistów uważa, że ostateczna cena może sięgnąć nawet miliona funtów, gdyż obecnie na rynku sztuki widać dość duże zapotrzebowanie na dzieła Freuda. Aktualnie rekord cenowy dla rysunków Freuda wynosi 2,6 mln funtów – właśnie tyle zapłacono za jego „Scenę Plażową” na aukcji Sotheby’s w 2011 roku.

Ganna Melnyk

Ilustracja (góra): Lucian , 1889, źródło: Sotheby’s

Portal Rynekisztuka.pl

LOGO RiSi

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Magazyn

Magazyn

Nowość - Magazyn portalu RynekiSztuka.pl

Pobierz Magazyn Pobierz Raport 2017