szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU

„Gdy polityka wchodzi w codzienność” – relacja z wystawy Csaby Nemes w Galerii MOCAK w Krakowie

30.10.2015

Aktualności, Polska: wydarzenia

Muzeum Sztuki Współczesnej MOCAK w Krakowie 15 października zaprezentowało indywidualną wystawę Csaby Nemesa pt. „Gdy polityka wchodzi w codzienność”. Ekspozycję prac węgierskiego artysty, składającą się z obrazów, rysunków, filmów, animacji oraz fotografii, można oglądać do 27 marca 2016 roku. 

W swoich pracach Csaba Nemes podejmuje trudny temat nierówności społecznych i ekonomicznych, a także kładzie akcent na zaskakujących momentach przenikania się prywatnych historii i ważnych wydarzeń politycznych. Prezentowana na wystawie m.in. najnowsza seria obrazów artysty pt. „Aktywa zamrożone” stanowi komentarz do dzisiejszych wypaczeń politycznych oraz utrwalonych podziałów społecznych.

Centralnym punktem wystawy jest seria obrazów zatytułowana „Imię ojca: Csaba Nemes (2009–2014)”, w której twórca przedstawia kilkaset przemalowanych zdjęć z własnego rodzinnego archiwum. Większość fotografii zrobił w latach 60. i 70. XX wieku ojciec artysty. Wykorzystując obraz zwykłej węgierskiej wsi Nemes kwestionuje status obrazów jako dokumentacji codziennego życia w czasach socjalizmu.

Na wystawę składa się także cykl rysunków „Pub Szczątki Utopii”, prezentujący specyficzny klimat i opozycyjny charakter najsławniejszych pubów w Budapeszcie, wybór plakatów, wśród nich „Sztuka plebejska!”, seria fotografii pt. „Skradzione fasady” oraz film zatytułowany „Remake”, poruszający problem dramatycznych wydarzeń towarzyszących 50 rocznicy rewolucji węgierskiej.

Csaba Nemes urodził się w 1966 roku, mieszka i pracuje w Budapeszcie. Ukończył Węgierską Akademię Sztuk Pięknych w 1989 roku, tam też w 2010 roku obronił pracę doktorską. Jest wykładowcą w Akademii Sztuk Pięknych Uniwersytetu w Pécs.

Ilustracja (góra): Wystawa „Gdy polityka wchodzi w codzienność”, Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie MOCAK, 2015, fot. R. Sosin 

Portal Rynekisztuka.pl

LOGO RiSi

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Magazyn

Kursy online

Odwiedź sklep Rynku i Sztuki

Zobacz nasze kursy Zobacz warsztaty o sztuce

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.