szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU

Wystawa prac Wojciecha Fangora w Galerii DAP w Warszawie

30.10.2015

Aktualności, Polska: wydarzenia

Poradnik o rynku sztuki

6 listopada w Galerii DAP Domu Artysty Plastyka, w Okręgu Warszawskim Związku Polskich Artystów Plastyków odbędzie się retrospektywna wystawa prac Wojciecha Fangora. Jest to wyjątkowe wydarzenie, które z pewnością przejdzie do historii. Będzie to ostatnia wystawa artysty planowana i organizowana za jego życia. Niestety artysta nie doczekał wystawy – zmarł 25 października. Wystawa będzie hołdem Jego Pamięci.

Wojciech Fangor, B3, źródło: materiały organizatora

Wojciech Fangor, B3, źródło: materiały organizatora

Wojciechowi Fangorowi została przyznana Nagroda im. Jana Cybisa za rok 2014 – najstarsze i najbardziej prestiżowe wyróżnienie w dziedzinie sztuk plastycznych w Polsce. Nad wystawą Mistrza pracujemy już od kilku miesięcy – od momentu kiedy Kapituła przyznała Artyście wyróżnienie w postaci Nagrody im. Jana Cybisa za rok 2014 za całokształt twórczości malarskiej. Retrospektywna wystawa listopadowa będzie hołdem Jego pamięci” – mówi Bożenna Leszczyńska Prezes OW ZPAP. 

Na wystawie zostaną zaprezentowane:
– wczesne prace artysty malowane w stylu realistycznym;
– obrazy w konwencji socrealizmu;
– dzieła inspirowane kubizmem;
– obrazy „bezkrawędziowe” i „telewizyjne”;

Wystawa w Domu Artysty Plastyka będzie ostatnią wystawą Artysty planowaną i organizowaną jeszcze za Jego życia. Podczas uroczystego wernisażu miał zostać uhonorowany Nagrodą im. Cybisa za rok 2014. Był tym faktem zaskoczony i zarazem bardzo uszczęśliwiony – mówi Aga Pietrzykowska – Dyrektor Biura Wystaw.

W czasie wystawy zaprezentowana zostanie twórczość związaną z poszukiwaniami w zakresie przestrzeni. Artysta
wówczas odkrył, że możliwa jest iluzja przestrzeni rozwijającej się w przeciwnym kierunku niż przestrzeń renesansowa, nie w głąb obrazu, a w kierunku widza. Powstające w tych abstrakcyjnych obrazach (koła, później fale) iluzje optyczne sprawiły, że jego obrazy były kojarzone z op-artem.

Wojciech Fangor, M89, źródło: materiały organizatora

Wojciech Fangor, M89, źródło: materiały organizatora

Nie zabraknie serii obrazów opartych na przekazie telewizyjnym, w których wykorzystał efekty wizualne typowe dla tego medium. Artysta wykonał wiele zdjęć ekranu telewizyjnego, które służyły mu później przy malowaniu obrazów.

Warto wybrać się na spacer po Warszawie i zobaczyć prace, które zrealizował w przestrzeni
publicznej. W roku 1963 powstały na dworcu Warszawa Śródmieście realizacje barwnych mozaik. Wojciech Fangor rozplanował je pod kątem rozmieszczenia i barw. W 2007 roku opracował projekt końcowego wystroju siedmiu stacji II linii metra w Warszawie. W ten sposób powstała największa na świecie podziemna galeria op-artu.

Wojciech Fangor był jednym z najważniejszych artystów XX wieku. Wybitny malarz, grafik,  plakacista, rzeźbiarz i pedagog; współtwórca Polskiej Szkoły Plakatu. Odznaczony Złotym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” – polskim medalem nadawanym przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski – przyznawanym przez Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej.

Podczas trwania wystawy organizowane będą wykłady, warsztaty dla dzieci i dorosłych, oprowadzania kuratorskie oraz spotkania z kuratorem wystawy Stefanem Szydłowskim.

W Galerii LUFCIK obejrzeć można będzie wystawę Jadwigi Sawckiej – Laureatki Nagrody im. Jana Cybisa za rok 2013. Aktualne informacje dotyczące wystawy zamieszczane na stronie Okręgu Warszawskiego ZPAP oraz na Facebooku.

Narodowe Centrum Kultury jest patronem honorowym tego wydarzenia.

Wystawa prac Wojciecha Fangora 
Czas trwania: 06.11.2015r. – 15.12.2015r. codziennie (pn-nd) 11:00 – 19:00
Miejsce: Galeria DAP, siedziba OW ZPAP, ul. Mazowiecka 11A, Warszawa

Ilustracja (góra): Plakat retrospektywnej wystawy prac Wojciecha Fangora w Galerii DAP, źródło: materiały organizatora 

Portal Rynekisztuka.pl

LOGO RiSi

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

ART KONSULTACJE
Magazyn

Kursy online

Odwiedź sklep Rynku i Sztuki

Zobacz nasze kursy Zobacz konsultacje dla artystów

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.