szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU
KURSY ONLINE DUŻY

Kolejny rysunek Paula Cézanne’a odkryty w domu aukcyjnym Christie’s

02.11.2015

Aktualności, Magazyn

W domu aukcyjnym Christie’s, tuż przed aukcją poświęconą sztuce impresjonistycznej i nowoczesnej, natrafiono na nieznany dotąd rysunek autorstwa Paula Cézanne’a. Jest to kolejne, ekscytujące odkrycie, wzbogacające wiedzę na temat twórczości tego wybitnego postimpresjonisty.

W lutym br. pisaliśmy o przypadkowym odkryciu szkiców autorstwa Paula Cézanne’a (1839-1906), którego dokonała ekipa konserwatorska z filadelfijskiej Barnes Foundation. Dwa nieukończone rysunki znajdowały się na odwrociu akwarel przedstawiających krajobraz południowej Francji, które malarz wykonał w latach około 1885-86 oraz 1905.

W obliczu tego odkrycia informacja o odnalezieniu kolejnego rysunku Cézanne’a, tym razem przez ekspertów z domu aukcyjnego Christie’s, wydaje się być tym bardziej zaskakująca.

Paul Cézanne’a, Arbres au bord d'une route, 1884-1885

Paul Cézanne’a, Arbres au bord d’une route, 1884-1885

W związku z zaplanowaną na listopad aukcją „Impressionist and Modern Art”, podjęte zostały prace konserwatorskie nad jedną z akwarel zatytułowaną „Arbres au bord d’une route”. Dzieło należące do całej serii pejzaży malowanych przez artystę pod koniec XIX wieku w rejonie ukochanej przez niego Prowansji, miało zyskać nowy podkład tuż przed wystawieniem na sprzedaż. Po usunięciu zabezpieczającego pracę kartonu oraz passe-partout odwrocie ukazało rysunkową kompozycję złożoną z pni drzew z delikatnym rysunkiem listowia – umieszczonych na pierwszym planie oraz znajdujących się w głębi fragmentów architektury, potraktowanych szkicowo. Przedstawienie na rewersie przywołuje ponadto pewne skojarzenia z tym co widzimy na stronie frontowej pracy – rząd czterech drzew ujętych w mniej więcej 7/8 wysokości, z pobieżnie potraktowanym tłem i delikatnie zaznaczoną linią horyzontu.

Odkrycie rysunku skrywanego przez lata przed oczami znawców i miłośników sztuki, było momentem wyjątkowo emocjonującym i satysfakcjonującym – podkreśla Conor Jordan, szef Działu Sztuki Impresjonistycznej i Nowoczesnej z nowojorskiego Christie’s.

Co ciekawe nieukończony, aczkolwiek złożony w swoim charakterze, odnaleziony rysunek Cézanne’a specjaliści porównują także do znanego, olejnego obrazu malarza, wykonanego jako prezent dla służby jego rodzinnego domu i noszącego tytuł „Marronniers et ferme au Jas de Bouffan” (obecnie znajdującego się w stałej kolekcji Norton Simon Museum w Pasadenie). Wskazywać mają na to przede wszystkim podobne rozwiązanie formalne i kompozycyjne, w tym głównie połączenie motywu drzew oraz wolno stojącej zabudowy mieszkalnej w charakterystycznym, prowansalskim stylu. Prawdopodobne jest, że obraz stworzony został wiosną 1884 roku – w tym samym czasie, gdy powstał odnaleziony niedawno rysunek. Fakty te pozwalają znawcom Cezanne’a na pogłębienie studiów na temat konkretnego dzieła malarskiego – stworzonego notabene w dość trudnym momencie życia artysty, gdy tworzył właściwie w całkowitym odizolowaniu od świata. Rysunek stanowi zatem niezwykle ważny wkład w procesie ciągłego rozpoznawania dorobku artysty oraz przeformułowania myśli na temat charakteru jego twórczości, warsztatu i środków ekspresji.

m.m

Ilustracja (góra): Odnaleziony rysunek Paula Cezanne’a, źródło: Christie’s

Źródło: Christie’s

Portal Rynekisztuka.pl

LOGO RiSi

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Magazyn

Magazyn

Czytaj najnowszy numer Magazynu RiSZ online.

Kup magazyn Zobacz inne nasze publikacje

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.