szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU

„Nowy Jork, Paryż, Warszawa. Miasta Lubomira Tomaszewskiego” – konferencja o życiu i twórczości artysty

03.11.2015

Aktualności, Polska: wydarzenia

13 listopada w Salach Redutowych Teatru Wielkiego Opery Narodowej w Warszawie odbędzie się międzynarodowa konferencja, poświęcona życiu oraz twórczości Lubomira Tomaszewskiego – legendy polskiego wzornictwa przemysłowego, rzeźbiarza i malarza znanego głównie w USA, ale odkrywanego ostatnio także przez polską publiczność, zaintrygowaną obrazami malowanymi „ogniem i dymem” oraz rzeźbami tworzonymi w ”duecie z naturą”.

Lubomir Tomaszewski, Rzeźba Samotny Skrzypek, technika autorska metal, początek lat 90, źródło: materiały organizatora

Lubomir Tomaszewski, Rzeźba Samotny Skrzypek, technika autorska metal, początek lat 90, źródło: materiały organizatora

Do partnerstwa i udziału w tym wydarzeniu zaproszeni zostali przedstawiciele świata sztuki z kraju i zagranicy. To będzie pierwsza, tak pełna prezentacja dorobku artystycznego tego twórcy dla polskiej publiczności. Zaproszeni goście poruszą wątki z bardzo bogatej i ciekawej biografii artysty, przedstawią także ruch artystyczny emocjonalistów. Będą także dyskutować o roli muzyki i ruchu w twórczości artysty.

Po raz pierwszy, w sposób szczegółowy omówiona zostanie droga artystyczna Tomaszewskiego w dążeniu do stworzenia unikatowej techniki „malowania” ogniem i dymem, pozwalającej osiągnąć efekty niezwykłej lekkości, ukazując równocześnie niszczycielką i przerażającą moc ognia. Prawdziwą gratką będzie wystawa kilkunastu prac artysty. Specjalnie na konferencję z amerykańskiego atelier sprowadzone zostały szkice, rzeźby i obrazy, które uczestnicy będą mogli podziwiać w przestrzeni 540 metrów kwadratowych, dawnych sal muzealnych Teatru Wielkiego. Wśród eksponatów rzeźba „Flying to Freedom”, która w zeszłym roku była prezentowana w Pałacu Narodów w Genewie. Nie zabraknie również najbardziej znanych z dorobku wzorniczego artysty serwisów: Ina i Dorota.

W gronie prelegentów znalazła się dr Ewa Bobrowska, absolwentka historii sztuki na Sorbonie, mieszkająca w Paryżu, kuratorka wielu wystaw (w tym „Olgi Boznańskiej” MNK 2014/MNW 2015). Omawiając wybrane obrazy oraz wątki biograficzne Tomaszewskiego, dotknie ona tematyki holokaustu, która zajmuje szczególne miejsce w twórczości i życiu artysty. Małgorzata Czyńska, historyk sztuki, kuratorka wystaw , autorka książek o sztuce. Z Nowego Jorku przebędzie wykładowca School of Design Ken Benson, który skupi się na amerykańskich dokonaniach artysty. Rolę ruchu w twórczości artysty zanalizuje Kaja Kondratiuk.

Wierzę, że konferencja rozpocznie szerszą dyskusje na temat sztuki Lubomira Tomaszewskiego i skłoni badaczy, historyków sztuki, dziennikarzy oraz osoby zaangażowane w sztukę współczesną, do dalszego poszukiwania i zdobywania wiedzy na temat niezwykłej i wciąż mało znanej w Polsce twórczości artysty i badań nad nią. Planowany jest również osobisty udział Lubomira Tomaszewskiego, który jednak warunkujemy jego stanem zdrowia – mówi Katarzyna Zalewska prezes Fundacji Art and Design LT, organizator konferencji.

Lubomir Tomaszewski ( ur. 1923 roku) polsko – amerykański artysta urodzony w Warszawie. Absolwent wydziału Rzeźby Warszawskiej ASP. W 1966 roku wyjechał do Nowego Jorku, który stał się jago nowym domem, drogą do wolności artystycznej i sławy. W USA mieszka i tworzy do dziś.
Artysta uznany, z ogromnym dorobkiem malarskim, rzeźbiarskim i designerskim. Wciąż jednak bardziej rozpoznawalny w USA niż w rodzinnym kraju. W Polsce związany z projektowaniem porcelany w IWP, przede wszystkim porcelany figuralnej. Człowiek wielokrotnie nagradzanymi na arenie międzynarodowej, także za design, między innymi za porcelanowe serwisy: Ina i Dorota.
Lubomir Tomaszewski projektowaniu przemysłowemu poświecił wbrew pozorom niewiele czasu, bo zaledwie 9 lat, głównie jeszcze przed wyjazdem do USA. Za to jako absolwent wydziału rzeźby warszawskiej ASP, w tej formie sztuki oraz w unikatowym malarstwie wypowiada się pół wieku. Stworzył setki rzeźb i obrazów, które prezentowane były w całym świecie na ponad 150 wystawach indywidualnych i zbiorowych. Jego dzieła znajdują się w wielu znakomitych kolekcjach prywatnych np. nowojorskiego kolekcjonera sztuki Lawrence Rockefellera czy szwajcarskiej kolekcjonerki Margot Rosenmund Calles.

Konferencja: „Nowy Jork, Paryż, Warszawa. Miasta Lubomira Tomaszewskiego”
Czas: 13 listopada 2015 roku ( 9.30 – 15.00)
Miejsce: Teatr Wielki – Opera Narodowa. Sale Redutowe. Warszawa, Plac Teatralny 1
Zapisy: office@tomaszewskifoundation.org (wstęp bezpłatny, liczba miejsc ograniczona)

Portal Rynek i Sztuka objął patronat nad wydarzeniem. 

Portal Rynekisztuka.pl

LOGO RiSi

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Magazyn

Magazyn

Nowość - Magazyn portalu RynekiSztuka.pl

Pobierz Magazyn Pobierz Raport 2017