szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU
KURSY ONLINE DUŻY

Specjaliści podważyli autorstwo dwóch arcydzieł Hieronima Boscha

03.11.2015

Aktualności, Magazyn

Po pięciu latach szczegółowych badań grupa ekspertów poddała w wątpliwość atrybucję dzieł niderlandzkiego mistrza wczesnego renesansu.

Hieronim Bosch, Chrystus dźwigający krzyż, ok. 1515-16

Hieronim Bosch, Chrystus dźwigający krzyż, ok. 1515-16

Hieronim Bosch (1450-1516) niderlandzki malarz znany z przedstawień opartych na silnie moralistycznym i religijnym przesłaniu, był jednym z czołowych reprezentantów sztuki wczesnego renesansu północnego.

Do jego najwybitniejszych dzieł zalicza się m.in. „Sąd ostateczny” (ok. 1480), „Ogród rozkoszy ziemskich” (1503-04), czy też „Siedem grzechów głównych” (ok. 1500) oraz „Chrystus dźwigający krzyż” (1515-16).

W efekcie szczegółowych studiów, prowadzonych w ramach 5-letniego projektu „Bosch Research and Conservation” (BRCP) autorstwo dwóch ostatnich z wymienionych dzieł – „Siedem grzechów głównych”oraz „Chrystus dźwigający krzyż”, zostało jednak w ostatnim czasie zakwestionowane. Te niespodziewane konkluzje wysunięte zostały w oparciu o wyniki badań przeprowadzonych przy użyciu najnowocześniejszych i zaawansowanych technologicznie narzędzi, takich jak: reflektografia w podczerwieni czy makrofotografia o najwyższej rozdzielczości, które pozwoliły na szczegółowe porównanie dzieł artysty.

Przyjmuje się, że obie prace – uznawane do tej pory za jedne z najwybitniejszych przykładów twórczości Boscha – powstały w pracowni mistrza, jednak wyszły spod ręki niezidentyfikowanego do tej pory twórcy.

W projekcie badawczym udział brała międzynarodowa grupa specjalistów z Rijksmuseum, Radboud Universiteit w Nijmegen (Holandia) oraz University of Arizona w Tucson (USA).

Oba dzieła należą do stałej kolekcji Muzeum Prado w Madrycie.

m.m

Ilustracja (góra): Hieronim Bosch, Siedem grzechów głównych, ok. 1500 

Portal Rynekisztuka.pl

LOGO RiSi

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Magazyn

Magazyn

Czytaj najnowszy numer Magazynu RiSZ online.

Kup magazyn Zobacz inne nasze publikacje

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.