szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU

Trwa aukcja legendarnych prac z kolekcji Holly Solomon

04.11.2015

Aktualności, Aukcje

Część słynnej kolekcji Holly Solomon wystawiona na sprzedaż przez Dom Aukcyjny Christie’s. Wśród oferowanych kolekcjonerom prac znalazły się m.in. prace legend związanych z nowojorską sceną awangardową. 

Do 12 listopada Dom Aukcyjny Christie’s prowadzi internetową aukcję sztuki powojennej i współczesnej (Post-War & Contemporary Art). Pod młotek trafiły wyjątkowo cenne obiekty stanowiące część słynnej kolekcji Holly Solomon (1934-2002). Wśród wyselekcjonowanych prac znalazły się dzieła legendarnych artystów związanych przede wszystkim z nowojorską sceną awangardową: Gordona Matta-Clarka, Jean-Michel Basquiata, Nam Jun Paika, Richarda Nonasa czy Barbary Kruger. Byli oni podopiecznymi Holly Solomon Gallery, założonej w 1975 r.

Judy Pfaff, Untitled, źródło: Christie's

Judy Pfaff, Untitled, źródło: Christie’s

Licytacja wystawionych na aukcji prac zaczyna się od 500 dolarów (rzeźba z aluminium autorstwa Thomasa Lanigana-Schmidta) i sięga nawet 50.000 dolarów za pracę na papierze Richarda Diebenkorna. Przewidywane ceny dzieł innych znanych twórców wynoszą: 600-1000 dolarów za grupę szklanych figurek autorstwa Takashi Murakami’ego, 3000-5000 dolarów za czarno-białą fotografię Andy’ego Warhola, 4000-6000 dolarów za pracę Allana Ginsberga, 6000-8000 dolarów za rzeźbę pt. „Robot” Nam June-Paika.

Sama Solomon uznawana jest za jedną z inicjatorek artystycznego życia na nowojorskim SoHo, gdzie pod koniec lat 60. XX wieku wraz z mężem otworzyła alternatywną przestrzeń do prezentacji sztuki i wspierania działań performatywnych 98 Greene Street Loft. Solomon, nie miała w zwyczaju określać tego miejsca mianem galerii, skłaniając się raczej do nazywania go domem dla artystów. Była galerzystką, która przez trzy kolejne dekady wyznaczała kierunki w sztuce i decydowała o artystycznych gustach Nowego Jorku.
Kolekcjonerka była muzą i przyjaciółką Andy’ego Warhola, Roya Lichtensteina, Roberta Rauschenberga. Poza wymienionymi, w artystycznej działalności wspierała także Laurie Anderson, Roberta Kushnera czy Williama Wegmana.

m.m

Ilustracja (góra): Barbara Kruger, Untitled

źródło: Christie’s

Portal Rynekisztuka.pl

LOGO RiSi

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Magazyn

Magazyn

Nowość - Magazyn portalu RynekiSztuka.pl

Pobierz Magazyn Pobierz Raport 2017