szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU

Wystawa Mariusza Mikołajka „ALL THAT JEANS” w Galerii Miejskiej we Wrocławiu

06.11.2015

Aktualności, Polska: wydarzenia

„All that jeans” to tytuł najnowszej wystawy organizowanej przez Galerię Miejską we Wrocławiu w dniach od 13 listopada do 5 grudnia 2015 r. Stanowi ona prezentację najnowszych prac wrocławskiego artysty Mariusza Mikołajka – autora przejmujących serii malarskich, akcjonisty i społecznika. Denim wypełni szczelnie wszystkie sale galerii pełniąc, przypuszczalnie po raz pierwszy na taką skalę, rolę podłoża malarskiego.

Mariusz Mikołajek, Instalacja częściowa, Obraz 2, 2015, denim technika własna, 210 x 130 cm

Mariusz Mikołajek, Instalacja częściowa, Obraz 2, 2015, denim technika własna, 210 x 130 cm

Zapytany o sens i cel swojej sztuki Mariusz Mikołajek stwierdził: Ja po prostu żyję i staram się pokazać na płótnie to, co dostrzegam w życiu swoim i innych osób. Taką mam pracę. Obserwuję, żyję, maluję. Jednak pomimo tej deklaracji obrazy artysty powstają niejako poza czasem i obowiązującymi w świecie sztuki dyskursami, przebija z nich obojętność na wymóg szeroko pojętej nowości oraz zwrot ku uczuciom – najgłębszej podstawie ludzkiej egzystencji.

Znalezienie klucza do twórczości Mariusza Mikołajka nie jest zadaniem łatwym. Z pewnością jedną z głównych determinant jego sztuki jest głęboka wiara w Boga, wrażliwość na problemy otaczających twórcę ludzi i ich życiowe priorytety. Mikołajek słynie z braku pokory i bezkompromisowości, którą po raz pierwszy, lecz nie ostatni, wyraźnie zamanifestował w latach 80. w swojej pracy dyplomowej. Została ona uznana za kontrowersyjną i uderzającą w ówczesne władze, stąd wycofano ją z oficjalnej prezentacji, a później dopiero nagrodzono. Malarz jest głęboko przekonany, że sztuka poprzez zawarty w niej ładunek emocjonalny i uczucia innych ludzi ma do wypełnienia misję – potrafi zmienić sposób postrzegania świata i otworzyć się na nowe perspektywy.

Prezentowana w Galerii Miejskiej we Wrocławiu wystawa stanowić będzie swoisty zapis przemian w poszukiwaniach artysty – od skupienia się na geście, emocjach, przez badanie materii koloru zawartej w barwnikach, gdy materia farby okleja płótno niczym pancerz, po eksperymentalne próby z denimem. Pomimo, że w jego obrazach punktem wyjścia są doświadczenia ekspresjonistycznie pojmowanego malarstwa gestu, to sposób w jaki powstają „obrazy na jeansie”, przetwarzające motywy biblijne i dnia codziennego, zakłada penetrację przez rękę i umysł malarza zakamarków materii podłoża w poszukiwaniu czegoś ukrytego, pewnej tajemnicy, w której odkryciu często pomaga przypadek. Ponadto nawet ukazane w jego pracach prozaiczne czynności, np. ćwiczenia ciała, są tu złożonymi metaforami, czymś więcej niż malarskim zapisem obserwacji i odczuć samego malarza – raczej przedstawieniem empatii, współczucia oraz radości tworzenia.

Jednocześnie przyjęta przez Mikołajka technika narzuca swoisty minimalizm – linie, płaszczyzny barw, rysunek są sprowadzone do istoty. Malarstwo to jednak nie jest oszczędne w środki, wymaga uwagi, otwartości umysłu i wyobraźni, która musi uwzględniać zarówno zamiar artysty, jak i mieszankę gry przypadku oraz tajemnicy.

Pierwotna przyczyna, dla której Mariusz Mikołajek zajął się malarstwem na denimie jest prozaiczna – nieistniejąca już firma odzieżowa specjalizująca się w produkcji jeansów zaprosiła artystę do współpracy. Otrzymał materiał, w którego użyciu z biegiem czasu odnalazł głębszy sens, niezwiązany już z komercyjnym przedsięwzięciem. Zdaniem artysty jeans w materialnym sensie jest jednym z najbardziej demokratycznych materiałów – chodzą w nim i prezydent Stanów Zjednoczonych i bezdomny kloszard. Jeans jednoczy ludzi we wspólnoty ponad statusem, zamożnością, osiągnięciami i klęskami. Jest ponadnarodowy i ponadideologiczny. W tym „czymś” uosabia wspólnotę naszej kondycji i to kondycja ludzka będzie podstawowym temat do dyskusji w trakcie podziwiania prac Mariusza Mikołajka w Galerii Miejskiej we Wrocławiu. [Agnieszka Patała – Galeria Miejska we Wrocławiu]

ALL THAT JEANS / Mariusz Mikołajek

Kurator wystawy: Mirosław Jasiński
Miejsce:
Galeria Miejska we Wrocławiu
Czas trwania:
13.11.2015 – 5.12.2015
Wystawa czynna pon. – pt. godz. 10.00-18.00, sob. godz. 12.00-16.00,
wstęp wolny

Źródło: materiały prasowe organizatora

Portal Rynekisztuka.pl

LOGO RiSi

 

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Magazyn

Magazyn

Czytaj najnowszy numer Magazynu RiSZ online.

Kup magazyn Zobacz inne nasze publikacje

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.