szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU

Zaskakujący wynik za dzieło Picassa osiągnięty na aukcji w nowojorskim Sotheby’s

06.11.2015

Aktualności, Świat: aukcje

Podczas czwartkowej aukcji w Sotheby’s  zlicytowano dzieła najwybitniejszych artystów XX wieku, w tym Picassa, Moneta i Van Gogha. Cena jednej z prac przekroczyła 60 milionów dolarów, ustanawiając rekord tego sezonu. 

Zapowiadana przez nas niedawno aukcja dzieł Impresjonizmu i Sztuki Nowoczesnej, zakończyła się wczoraj w nowojorskim domu aukcyjnym Sotheby’s zaskakującymi rezultatami.

Vincent van Gogh, Krajobraz pod burzliwym niebem, 1889, źródło: Sotheby's

Vincent van Gogh, Krajobraz pod burzliwym niebem, 1889, źródło: Sotheby’s

Obrazem sprzedanym za najwyższą kwotę był portret „La Gommeuse” Pabla Picassa. Namalowane w 1901 roku dzieło uzyskało wynik 67,45 milionów dolarów, co nie tylko przekroczyło podaną przez dom aukcyjny górną estymację, określoną na 60 milionów dolarów, ale uplasowało pracę na szczycie najdroższych sprzedaży tego sezonu.
Co ciekawe w latach 80. dotychczasowy właściciel obrazu – amerykański potentat – Bill Koch, zapłacił za niego 3 miliony dolarów, a w kilka lat później odkrył, że na rewersie dzieła ukrywa się nieznana praca malarza, przedstawiająca karykaturalny portret jego marszanda.

Kolejną niespodzianką wieczoru było sprzedanie obrazu Claude’a Moneta, należącego do słynnej serii „Lilii wodnych” za 33,85 milionów dolarów – co również przebiło przewidywaną wartość dzieła, ustanowioną na 30-50 milionów dolarów.

Pod młotek poszły także dzieła czołowych przedstawicieli postimpresjonizmu i suprematyzmu. W tym m.in. obraz Van Gogha „Paysage sous un ciel mouvemente” („Krajobraz pod burzliwym niebem”), namalowany rok przed śmiercią artysty, który sprzedano za 54 miliony dolarów. Z kolei wybitne dzieło Kazimierza Malewicza zatytułowane „Mystic Suprematism” („Mistyczny suprematyzm”) – zakupione zostało za 37,8 milionów dolarów przez prywatnego kolekcjonera.

Czwartkowa aukcja okazała się olbrzymim sukcesem, w przeciwieństwie do środowej licytacji części kolekcji Alfreda Taubmana, z której zysk wyniósł jedyne 377 milionów dolarów.

m.m

Ilustracja (góra): Pablo Picasso, La Gommeuse, 1901, źródło: Sotheby’s

Portal Rynekisztuka.pl

LOGO RiSi

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Magazyn

Magazyn

Nowość - Magazyn portalu RynekiSztuka.pl

Pobierz Magazyn Pobierz Raport 2017