szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU
AM warsztaty Baner Magazyn RiSZ no4

46 malarzy w finale „Bielskiej Jesieni 2015”

09.11.2015

Aktualności, Polska: wydarzenia

46 malarzy i 89 namalowanych przez nich obrazów znalazło się w finale 42. Biennale Malarstwa „Bielska Jesień 2015” – tak ostatecznie zadecydowało we wrześniu br. w Galerii Bielskiej BWA jury biennale, oglądając oryginały konkursowych prac.

Jury zdecydowało o przyznaniu trzech nagród głównych oraz pięciu wyróżnień. Wszystkie nagrody przyznano jednogłośnie. Prace tegorocznych laureatów – choć utrzymane w odrębnych stylistykach – sytuują się na granicy realizmu i malarstwa onirycznego. Przedstawiane sytuacje czy obiekty często (choć nie zawsze) można określić jako elementarne, jednak namalowano je w taki sposób, że ostatecznie wychodzą poza obręb codziennej rzeczywistości. mówi Jakub Banasiak, przewodniczący jury biennale.

Fot J. Rojkowski, źródło: materiały organizatorów

Fot J. Rojkowski, źródło: materiały organizatora

Zwyciężyły prace oszczędne formalnie, o przemyślanej kompozycji, malowane czystymi, często intensywnymi barwami. Zarówno w całym konkursie, jak w nagrodzonych i wyróżnionych obrazach w zasadzie nieobecna była tematyka społeczna czy zaangażowana. Wbrew obecnym modom, mało było też prac czysto formalnych, nawiązujących do tradycji malarstwa abstrakcyjnego.

Nazwiska laureatów nagród i wyróżnień podane będą do publicznej wiadomości podczas otwarcia wystawy finałowej „Bielskiej Jesieni 2015” w piątek, 27 listopada br. o godz. 17.00.

Komisja zweryfikowała w kilku przypadkach swoje wybory dokonane podczas pierwszych obrad jury w maju br., kiedy ocena prac odbywała się na podstawie wersji elektronicznej obrazów. Wówczas do dalszego etapu jurorzy wybrali 137 prac 50 autorów spośród 3.282 prac nadesłanych przez 776 artystów. Podczas wrześniowego posiedzenia, biorąc pod uwagę wartości artystyczne malarstwa, jury odrzuciło w całości prace czworga artystów, a także obrazy innych twórców zakwalifikowanych do II etapu konkursu – w sumie 48 prac.

Fot. J. Rojkowski, źródło: materiały organizatorów

Fot. J. Rojkowski, źródło: materiały organizatora

Ostatecznie, na wystawie finałowej w Galerii Bielskiej BWA prezentowanych będzie 89 płócien 46 malarzy. Dodatkowo na wystawie pokazana będzie praca, którą wybrali internauci w swoim głosowaniu spośród wszystkich zgłoszonych do konkursu obrazów, publikowanych w wirtualnej galerii na stronie internetowej „Bielskiej Jesieni”.

W jury „Bielskiej Jesieni 2015” zasiedli znani krytycy, historycy sztuki i artyści: Jakub Banasiak (przewodniczący), Ryszard Grzyb, Dorota Monkiewicz, Jadwiga Sawicka i Agata Smalcerz.
42. Biennale Malarstwa „Bielska Jesień 2015” odbywa się pod honorowym patronatem Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Organizatorem biennale jest Galeria Bielska BWA w Bielsku-Białej. Kuratorem jest Grażyna Cybulska.

Otwarcie wystawy i ogłoszenie wyników konkursu: piątek, 27 listopada 2015, godz. 17.00. Wystawa trwa do 17 stycznia 2016 roku.

42. Biennale Malarstwa „Bielska Jesień 2015” dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Ilustracja (góra): Jury Biennale ogląda oryginały prac, źródło: materiały organizatora

Portal Rynekisztuka.pl

LOGO RiSi

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Magazyn

Magazyn

Czytaj najnowszy numer Magazynu RiSZ online.

Kup magazyn Zobacz inne nasze publikacje

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.