szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU
KURSY ONLINE DUŻY

Tendencje na światowym rynku sztuki współczesnej

10.11.2015

Aktualności, Analiza rynku sztuki

Poniżej przedstawiamy pierwsze podsumowania światowych tendencji na rynku sztuki współczesnej roku 2015. Mijający rok nie obył się bez aukcyjnych niespodzianek i po raz kolejny udowodnił, że nie ma stałej relacji pomiędzy oszacowaną wartością pracy a jej ostateczną ceną.

10 najdroższych artystów współczesnych 2014_2015, źródło: artprice.com

10 najdroższych artystów współczesnych 2014 – 2015, źródło: artprice.com

Rok 2015 pod względem sprzedaży sztuki współczesnej, kontynuował raczej tendencję kurczących się zysków i wysokiego poziomu nieprzewidywalności osiąganych cen. Tę ponurą diagnozę kompensować może jednak fakt, iż w przeciągu ostatniej dekady ogólny indeks cen sztuki wzrósł do 30%. Co więcej, na przestrzeni minionych 15 lat obrót z aukcji sztuki współczesnej zwiększył się o oszałamiające 1.800%.

Główną siłą dynamizującą te zmiany jest globalizacja – napędzana m.in. przez internetową sprzedaż dzieł, ale także mnożąca się liczba kolekcjonerów oraz uprzemysłowienie branży muzealniczej. Segment sztuki współczesnej stał się poniekąd polem do międzynarodowej rywalizacji dla inwestorów i przemysłu muzealniczego właśnie, który jest obecnie jednym z głównych graczy na rynku sztuki, przyczyniając się do jego dynamicznego rozwoju.

Sukcesy i porażki rynku sztuki współczesnej

Największą bolączką rynku sztuki współczesnej pozostaje jednak fakt promowania wciąż tych samych nazwisk artystów, którzy wyraźnie zdominowali rynek, pomimo ogólnej liczby 49 tysięcy twórców wystawianych na aukcjach. Liczby przywoływane przez Artprice, mówią zresztą same za siebie: 68% przychodu z aukcji (1.2 miliardy dolarów) pochodzi ze sprzedaży dzieł 100 znanych artystów i jedynie 32% ze sprzedaży dzieł zaledwie 10 twórców. Co więcej, 18% obrotu na globalnym rynku sztuki współczesnej, wygenerowane zostało dzięki sygnaturom wyłącznie trzech artystów!

Triumwiratami roku 2015 byli: Jean-Michel Basquiat, Christopher Wool oraz Jeff Koons, którzy w upływającym roku wygenerowali łącznie 320.5 milionów dolarów. W tym zestawieniu niespodzianką okazał się Wool, który podwoił zyski z poprzedniego roku. Co ciekawe, nazwisko Amerykanina plasuje się obecnie na szczycie najdroższych żyjących artystów współczesnych. Zaznaczyć jednak należy, że to Gerhard Richter ma najsilniejszą pozycję w rankingu żyjących twórców i wyłącznie fakt, iż urodził się w roku 1932 nie kwalifikuje go do miana „artysty współczesnego” (zgodnie z rynkowymi kryteriami).

Do najciekawszych i zarazem najbardziej kontrowersyjnych rekordów 2015 roku zalicza się m.in.: 25.9 milionów dolarów za obraz Petera Doiga „Swamped”, który w roku 2002 wart był 455 tysięcy dolarów, a także 8.8 milionów dolarów za wylicytowaną 1 lipca w Sotheby’s pracę „Orange Sports Figure” Jean-Michel Basquiat’a, której wartość w początkach lat 90. szacowano na 66 tysięcy dolarów.

procent zysków ze sprzedaży dzieł pod względem medium, źródło: artprice.com

procent zysków ze sprzedaży dzieł pod względem medium, źródło: artprice.com

Nowi gracze na rynku sztuki

Rynek sztuki współczesnej został w tym roku odświeżony przez dwa cenione nazwiska: wspomnianego już brytyjskiego malarza Petera Doinga oraz pochodzącego z Niemiec Martina Kippenbergera, którzy przekroczyli próg 20 milionów dolarów. Na uwagę zasługuje także wynik urodzonego w Chinach Yang Yana, którego zestaw 18 monumentalnych rysunków kupiony został za 10.7 milionów dolarów. Wynik stanowi czytelny dowód na wciąż prężnie rozwijający się rynek sztuki współczesnej w Azji i potencjał tamtejszych artystów, którzy coraz wyraźniej próbują zaznaczyć swoją obecność także na rynku zachodnim.

Podobnie jak w roku poprzednim głównymi rynkami sztuki współczesnej pozostają rynek chiński, amerykański i brytyjski, choć dodać należy, że dwa pierwsze doświadczyły wyczuwalnego spadku cen, wynoszącego łącznie 419 milionów dolarów (porównując z rokiem 2014).

Zapowiedź zmian?

10 najważniejszych miast kształtujących rynek sztuki współczesnej, źródło: artprice.com

10 najważniejszych miast kształtujących rynek sztuki współczesnej, źródło: artprice.com

W 2015 roku istotnej zmiany dokonano w nowojorskiej siedzibie domu aukcyjnego Christie’s, który na fali permanentnej rywalizacji z Sotheby’s, zaproponował swoim klientom nową ofertę aukcyjną nosząca nazwę „Looking Forward to the Past” [„Czekając na przeszłość”]. 35 wystawionych podczas aukcji prac miało ukazywać artystyczną panoramę całego XX wieku. Wydarzenie okazało się gigantycznym sukcesem, podczas którego padły dwa światowe rekordy w sprzedaży sztuki: dzieło Pabla Picassa „Les femmes d’Alger (Version ‘O’)” sprzedano za 179.4 miliony dolarów, natomiast rzeźbę Alberto Giacometti’ego L’homme au doigt fetching” za 141.3 miliony dolarów. Całkowity zysk z tej legendarnej już aukcji wyniósł 705.9 milionów dolarów – co gwarantuje trzecie miejsce na liście najdroższych aukcji w historii.

Pomimo trudno przewidywalnych prognoz dotyczących wartości dzieł oraz silnego rozchwiania wewnątrz rynku sztuki, twórczość artystów współczesnych jest obecnie najpoważniejszym stymulatorem całego rynku artystycznego. Zajęcie przez nią pozycji najważniejszego segmentu w ogólnym obrocie sztuką – utrzymywaną do tej pory przez twórczość modernistyczną – jest wyłącznie kwestią czasu.

m.m

Portal Rynekisztuka.pl

LOGO RiSi

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Magazyn

Magazyn

Czytaj najnowszy numer Magazynu RiSZ online.

Kup magazyn Zobacz inne nasze publikacje

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.