szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU

9. edycja Biennale Fotografii – „Eksploracje” w Poznaniu

11.11.2015

Aktualności, Polska: wydarzenia

14 listopada w Poznaniu rozpocznie się 9. edycja Biennale Fotografii, którego głównym organizatorem jest Galeria Miejska Arsenał. Tegoroczny podtytuł biennale, czyli „Eksploracje” potraktowany został jako punkt wyjścia do artystycznej refleksji nad związkami fotografii z nauką i sposobami pojmowania otaczającego nas świata. Organizatorzy przygotowali kilka wystaw głównych oraz ciekawe wydarzenia towarzyszące.

Piotr Zbierski, Love has to be reinvented, 502x502 cm, Foto Diploma Day, źródło: materiały organizatora

Piotr Zbierski, Love has to be reinvented, 502×502 cm, Foto Diploma Day, źródło: materiały organizatora

Eksploracja to badanie, zgłębianie, eksploatowanie, poszukiwanie, odkrywanie. Eksploruje się nieznane tereny, by odnaleźć zasoby i skarby. Na rozmaite sposoby temat „Eksploracji” podjęty został w trzech wystawach głównych 9. edycji Biennale Fotografii prezentowanych w Galerii Miejskiej „Arsenał” i Centrum Kultury Zamek.

Pierwsza z wystaw pt. „Eksploracje. Między naukowością a topografią” (czas trwania: 14 listopada – 13 grudnia), składa się z prezentacji dziewięciorga autorów, których wspólną cechą jest sposób pracy bardzo zbliżony do naukowej systematyczności, i zachęca do zastanowienia się nad wpływem takiej właśnie metodologii działań na obrazowanie.

Kolejna z wystaw głównych to „Na wspak.O pochodzeniu gatunków” (czas trwania: 14 listopada – 13 grudnia) opracowana przez Patrycję Cembrzyńską. Tematem wystawy jest schorowane ciało jako źródło perwersyjnego piękna, splot piękna i wstrętności oraz relacje między „ludzkim” a „nieludzkim”. Bohaterami wystawy są rośliny. Na ekspozycji będzie można zobaczyć fotografie Mata Collishawa z serii „Sordid Earth” (2011), zdjęcia Bownika z serii „Demontaż” (2012), a także podręczniki do dermatologii i fitopatologii.

Krystyna-Jędrzejewska Szmek, 502x386 cm, wystawa „Labolatorium fotografii” w UAM, źródło: materiały organizatora

Krystyna-Jędrzejewska Szmek, 502×386 cm, wystawa „Labolatorium fotografii” w UAM, źródło: materiały organizatora

Fantastyczną florę, wizualizują fotografie Mata Collishawa. Są na nich schorowane rośliny, skolonizowane przez obce formy życia: zjawiskowo piękne, a zarazem wstrętne: owrzodzone i dotknięte egzemą. Artysta odwołuje się do fantazmatu „trującej kochanki”. Seria „Sordid Earth” (będąca rozwinięciem cyklu „Infectious Flowers”) zainspirowana została dziewiętnastowieczną literaturą dekadencką (powieścią „Na wspak” Huysmansa i „Kwiatami zła” Charles’a Baudelaire’a), a także zdjęciami chorób skóry. Wykorzystując cyfrowy fotomontaż, Collishaw wyhodował wymykające się naukowym taksonomiom chimery. Warto porównać z nimi poddane obróbce rośliny fotografowane przez Bownika – monstra powstałe w wyniku quasi-naukowego eksperymentu, któremu patronuje główny bohater powieści Mary Shelley Frankenstein lub nowoczesny Prometeusz.

Trzecią z wystaw głównych jest „Czasoprzestrzeń” (czas trwania 15 listopada – 13 grudnia), w czasie której zaprezentowana zostanie twórczość takich artystów jak Serkan Özkaya, Agata Dobierska, Jakub Jasiukiewicz, Michał Kałużny, Lidia Kot, Krzysztof Kurłowicz, Michał Martychowiec, Jerzy Olek, Aleksandra Ska, Sebastian Trzoska, Wojciech Ulman.

Verena Blok, fotografia z wystawy „I smell like rain”, źródło: materiały organizatora

Verena Blok, fotografia z wystawy „I smell like rain”, źródło: materiały organizatora

Artystki i artyści, zaproszeni do udziału w wystawie, na rozmaite sposoby dotykają kwestii wizualizacji wielowymiarowości czasoprzestrzeni, poruszając się w różnych technikach, związanych z fotografią. Prezentowane prace rozgrywają się w zagięciach i zakrzywieniach rzeczywistości, które nieoczekiwanie dają wgląd w makro- i mikrokosmos.

Inne formuły, określenie nieoczywistych często relacji ujawniają wystawy towarzyszące prezentowane w trakcie Biennale Fotografii w kilkunastu miejscach w Poznaniu. To m.in.

– Wystawa „Tarcie i Grawitacja. Wystawa indywidualna Jakuba Jasiukiewicza”, która trwać będzie do 20 listopada w Rodriguez Gallery;
– Wystawa indywidualna Vereny Blok „I smell like rain” w Galerii Fotografii „pf” (14 listopada)
– Wystawa „Realistic Travel” w Fotoplastykonie Poznańskim (14 listopada)
– Wernisaż wystawy konkursu „Poznań Photo Diploma Award 2015” w Starym Browarze (14 listopada)
– Wystawa „Laboratorium fotografii” (16 listopada) i wiele innych.

W programie także warsztaty z fotografami biorącymi udział w biennale czy promocja książki. Szczegółowy harmonogram na stronie biennalefotografi.eu

Portal Rynekisztuka.pl

LOGO RiSi

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Magazyn

Kursy online

Odwiedź sklep Rynku i Sztuki

Zobacz nasze kursy Zobacz warsztaty o sztuce

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.