szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU

Nowe rekordy w Sotheby’s na aukcji sztuki współczesnej

12.11.2015

Aktualności, Świat: aukcje

Poradnik o rynku sztuki

W Sotheby’s pobito rekord za sprzedaż prac amerykańskiego malarza Cy Twombly’ego, którego obraz wylicytowano za 70,5 milionów dolarów. Sukcesem aukcji okazał się także wynik końcowy wynoszący 294,9 milionów dolarów.

Wczoraj wieczorem w nowojorskim Sotheby’s zakończyła się kolejna ważna aukcja dzieł sztuki, poświęcona tym razem najwybitniejszym przedstawicielom współczesności.

Andy Warhol, Mao, 1972, źródło: Sotheby's

Andy Warhol, Mao, 1972, źródło: Sotheby’s

Największym sukcesem aukcji okazała się rekordowa sprzedaż obrazu amerykańskiego abstrakcjonisty Cy Twombly’ego – „Untitled (NYC)” z 1968 roku za 70,5 milionów dolarów. Uzyskana kwota ustanowiła płótno najdroższą pracą artysty i póki co jest to także najwyżej odnotowana sprzedaż w domu aukcyjnym Sotheby’s w roku 2015. Drugim najważniejszym rezultatem był zakup pracy Andy’ego Warhola „Mao” za 47,5 milionów dolarów. Co ważne jest to najlepszy wynik uzyskany za obraz tego twórcy w tym sezonie aukcyjnym.

Godnymi uwagi wynikami były także: zlicytowany za 22,9 milionów dolarów obraz Jacksona Pollocka „Number 17” z 1949 roku, którego estymacja mieściła się między 20-30 milionów dolarów, a także praca Lucio Fontany „Concetto Spaziale” z 1965 roku, sprzedana za 16,2 miliony dolarów.

Ponadto uczestnicy wydarzenia mogli zlicytować dzieła takich artystów jak Jean-Michel Basquiat, Mike Kelle, Frank Stella czy Louise Bourgeois.

Jak relacjonują pracownicy Sotheby’s licytacja od samego początku przebiegała w szybkim tempie i burzliwej atmosferze. Ostatecznie okazała się być także dużą ulgą po chwiejnym tygodniu na rynku sztuki. Jedną z ciekawostek wieczoru była obecność aktora – Leonarda di Caprio, który jako świeżo upieczony kolekcjoner sztuki współczesnej wziął udział w licytacji jednej z prac Basquiata.

Aukcja zakończyła się sprzedażą ponad 81% z oferowanych prac, z czego 24 przekroczyły górną estymację. Całkowity wynik ze sprzedaży wyniósł 294,9 milionów dolarów, przekraczając dolną estymację o 40,9 milionów dolarów.

m.m

Ilustracja (góra): Cy Twombly, Untitled (NY), 1968, źródło: Sotheby’s

Portal Rynekisztuka.pl

LOGO RiSi

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

ART KONSULTACJE
Magazyn

Kursy online

Odwiedź sklep Rynku i Sztuki

Zobacz nasze kursy Zobacz konsultacje dla artystów

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.