szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU
KURSY ONLINE DUŻY

Zainwestuj w sztukę – sztuka dawna i antyki (listopad 2015)

15.11.2015

Kolekcjonowanie od podstaw, Trendy inwestycyjne, Zainwestuj w sztukę

Rynek sztuki dawnej cieszy się dziś dużo stabilniejszą pozycją niż mniej przewidywalny rynek sztuki współczesnej. Kolekcjonerzy inwestujący w antyki cenią sobie przede wszystkim jakość ich wykonania, ponadczasowe piękno oraz szlachetność stosowanych materiałów i technik. Proponowany przez nas nowy cykl „Zainwestuj w sztukę: sztuka dawna i antyki”, skupiony na rynku antykwarycznym, ma zapoznać Państwa z aktualnymi trendami kolekcjonerskimi, ofertą polskich salonów sprzedaży sztuki dawnej oraz przedstawić profile najważniejszych z nich. Polski obieg antykwaryczny jest stosunkowo młody i – w porównaniu do rynku zachodniego – dużo mniejszy. Tworzący go antykwariusze, specjaliści i właściciele domów aukcyjnych zabiegają jednak o dynamiczny rozwój, starając się także o promocję w perspektywie lokalnej i międzynarodowej.

Pobierz „Zainwestuj w sztukę – sztuka dawna i antyki (listopad 2015)”

Kondycja rodzimego rynku sztuki wynika przede wszystkim z faktu, iż do roku 1989 monopol na handel dziełami sztuki miało państwowe przedsiębiorstwo DESA (założone w 1950 r.). Choć sytuacja krajowego rynku antykwarycznego wciąż dąży do stabilizacji, to dzięki istniejącym rankingom możemy spróbować przyjrzeć się aktualnie istniejącym tendencjom.
Do najsolidniejszych form inwestycji na lokalnym rynku antykwarycznym należy niezmiennie malarstwo. Pod względem przywiązania do tej tradycyjnej formy sztuki nie różnimy się szczególnie od zachodnich wielbicieli antyków, wśród których najlepiej sprzedającymi się przedmiotami są obrazy olejne na płótnie.

W Polsce czytelne jest przede wszystkim zapotrzebowanie na artystów rodzimych, tworzących malarstwo pejzażowe, historyczne i rodzajowe. Gatunek ten, ze względu na jakości artystyczne, trwałość wykonania i ponadczasowość, należy jednak do najdroższych, dlatego kolekcjonerzy dysponujący mniejszym kapitałem częściej decydują się na zakup prac na papierze, w tym przede wszystkim grafik.

Na polskim rynku sztuki wciąż z rezerwą podchodzi się do form takich jak rysunek lub przedwojenna fotografia, które choć mniej cenne, mogą stanowić o unikatowości kolekcji. Należy mieć bowiem na uwadze, że wartość zbiorów określana jest nie przez pojedynczy przedmiot, ale spójną tematycznie grupę dzieł.

Niesłabnącą popularnością cieszy się sztuka użytkowa. To co szczególnie interesuje nabywców to stare srebra, porcelana, meble i biżuteria. O ich prestiżu decyduje wysoka jakość wykonania, ale także aspekty estetyczne i oryginalne wzornictwo. Bardziej niszowe pozostają obiekty szklane, których pochodzenie trudno jest ustalić przez częsty brak sygnatury. Podobnie jak
w przypadku przedmiotów artystycznych (malarstwa, rzeźby, grafiki) obiekty użytkowe – nawet jeśli nie wyróżniają się doskonałymi walorami estetycznymi czy technicznymi – posiadają najczęściej równie ważną wartość historyczną i sentymentalną. Pamiętać zatem należy, że oszacowanie ceny przedmiotów zależy w przypadku antyków nie tylko od nazwiska artysty, rodzaju użytych materiałów i stylistyki, ale także od ich rodowodu i historii.

Stwierdzenie, że dzieło sztuki dawnej może podnieść wartość kolekcji nie stanowi dzisiaj rewolucyjnego odkrycia. Ważne jednak jest, aby nawet przy zakupie pojedynczych prac malarskich czy przedmiotów użytkowych kierować się przede wszystkim rozsądkiem, który może uchronić nas przed nabyciem falsyfikatu lub przepłaceniem za wybrane nazwisko lub sygnaturę. Przed zakupem dzieła warto zaczerpnąć dokładnych informacji na temat jego autora, epoki w której powstało i ówczesnych tendencji artystycznych. Jednocześnie równie istotną rzeczą pozostaje zaufanie własnej intuicji i gustom, bowiem praca ma przede wszystkim zaspokajać nasze estetyczne upodobania.

W przygotowanym dla Państwa katalogu znalazły się najciekawsze obiekty z kilku wybranych polskich antykwariatów. Poza względami dekoracyjnymi polscy odbiorcy cenią unkcjonalność przedmiotów i możliwość korzystania z nich na co dzień. Przywiązanie kolekcjonerów do rzeczy użytkowych ukazuje ponadto, iż stale utrzymującą się tendencją jest powrót do stylu życia w otoczeniu wysokiej klasy rzemiosła artystycznego.

Kazimierz Sichulski, Dziewczynka z owieczką, olej na płycie, 71 x 50,5 cm, 1938 (40 000 PLN)

final_obraz_2_rama_4000pxKazimierz Sichulski był jednym z najważniejszych przedstawicieli epoki Młodej Polski. Jego staranne wykształcenie pod okiem takich nauczycieli jak Leon Wyczółkowski, Józef Mehoffer, Stanisław Wyspiański zaowocowało wykreowaniem artysty wszechstronnego, sięgającego po różne techniki malarskie – olejną, akwarelę, pastel, gwasz, temperę, grafikę oraz litografię. Artysta był czołowym reprezentantem polskiej secesji, co ma odzwierciedlenie w jego pracach – zmiękczony kontur malowanych postaci, czerpanie wzorów form wprost z natury oraz nakładanie barwnej i pełnej ekspresji plamy. Sichulski poza malarstwem projektował całe aranżacje architektoniczne oraz, pod wpływem swojego mistrza – Wyspiańskiego, tworzył witraże. Jednakże największą sławę przyniosło mu tworzenie prac związanych tematycznie z folklorem, zwłaszcza urzeczenie Huculszczyzną. Artysta był zafascynowany obyczajowością i tradycjami rodzimych mieszkańców tegoż regionu. Niniejsza praca Sichulskiego silnie nawiązuje do tematyki huculskiej, pomimo tego iż pochodzi z późnego okresu twórczości. Charakterystyczna, barwna przywodząca na myśl górski krajobraz kolorystyka i delikatny kontur to główne atuty namalowanego w 1938 roku dzieła.

Silesia Art jest salonem sprzedaży antyków w Katowicach. Prowadzi skup i sprzedaż przedmiotów sztuki dawnej i współczesnej: obrazów, rzeźb, mebli, porcelany i szkła. Wśród autorów obrazów, przeważającą część stanowią polscy artyści, głównie z okresu  międzywojennego i powojennego. W swojej ofercie posiada również bardzo duży asortyment starej, kolekcjonerskiej porcelany, żyrandoli, zegarów oraz innych przedmiotów użytkowych. Kolekcji dopełnia zbiór pięknej, starej biżuterii.

Zobacz wiecej zainwestuj w sztuke Button

silesia art logo
—————————————————————————————-

Stanisław Bartus, Wenus z Amorem, olej na płótnie, 52 x 76,5 cm, ok. 1830 (32 000 PLN)

st_bartusStanisław Bartus był malarzem, rysownikiem, litografem i miniaturzystą urodzonym w Ubieszynie pod Rzeszowem. Będąc absolwentem filozofii Uniwersytetu Lwowskiego w 1841 roku wyjechał do Wiednia na studia malarskie. Rok później wrócił do kraju z powodu braku środków do życia. Osiadł na stałe we Lwowie, gdzie malował głównie portrety, miniatury, a także udzielał lekcji rysunków. Około 1853 roku ożenił się z Henryką Szczepańską, z którą miał córkę – Marię – znaną poetkę. Zmarł na gruźlicę w wieku 38 lat. Jego obrazy znajdują się m.in. w Muzeum Narodowym w Krakowie, Bibliotece Baworowskich oraz w kolekcjach prywatnych. Przedstawiony obraz autorstwa Bartusa – „Wenus z Amorem” – to muzealnej klasy, dziewiętnastowieczna, klasycyzująca kompozycja. Artysta stworzył tę mitologiczną scenę zaraz po powrocie z Wiednia. Namalowana w 1845 roku praca prezentowana była szerszej publiczności dwa lata później na wystawie sztuki we Lwowie, o czym znajdujemy wzmiankę w Słowniku Artystów Plastyków. Motyw śpiącej Wenus jest znany już z rzymskich poematów ślubnych, w których bogini miłości budzona jest ze snu przez Amora by wziąć udział w weselu i wspomóc miłość dwojga ludzi.

Salon Dzieł Sztuki CONNAISSEUR to renomowana, krakowska galeria, działająca przy Rynku Głównym 11, nieprzerwanie od 1991 roku. Specjalizujemy się w malarstwie polskim XIX i XX wieku – w naszej ofercie szczególne miejsce zajmują dzieła klasyków Młodej Polski, malarzy krakowskiej szkoły pejzażowej oraz artystów
z Grupy Krakowskiej. Proponujemy również wybór malarstwa europejskiego, rzeźby oraz rzemiosła artystycznego.

Zobacz wiecej zainwestuj w sztuke Button

connaisseur_logo_male-150x224
—————————————————————————————-

Philip Dietrich Passau, Pierrot i dziewczyna w tańcu, technika cyfrowa, 25 x 32 x 20 cm, 1937-40 (3000 PLN)

Figura tanczaca paraPorcelanowa figura utrzymana w stylistyce Art-Deco, sygnowana znakiem niemieckiej Fabryki Philipa Dietricha w Passau. Wycisk w masie wskazuje na projektanta o nazwisku Horn. Użyta sygnatura pozwala datować dzieło na okres pomiędzy 1937, a 1940 rokiem. Porcelana szkliwiona w kolorze złamanej bieli. Cechą figury jest mocna stylizacja dążąca do dekoracyjności. Para tancerzy to Pierrot i dziewczyna – uchwyceni w pełnej wdzięku i gracji pozie, stąpają lekko na palcach. Dynamikę przedstawienia podkreśla układ ciał postaci oraz materia sukni dziewczyny. Figura zwraca uwagę szczególnie wysoką dbałością o plastyczny detal oraz doskonałe uchwycenie emocji tancerzy.

Galeria Berżera – powstała w 1998 roku z pasji do antyków. Salon znajduje się w południowej części Warszawy, na Ursynowie. Od 2005 roku galeria należy do Stowarzyszenia Antykwariuszy i Marszandów Polskich (SAiMP) oraz Międzynarodowej Unii Antykwarycznej (CINOA). Salon zajmuje się sprzedażą oryginalnych, pięknych, estetycznie wykonanych obiektów sztuki i rzemiosła dawnego oraz doradztwem w ich wyborze, szanując indywidualny gust i preferencje klientów.

Zobacz wiecej zainwestuj w sztuke Button

logotyp_berzera_EPS_czarny

—————————————————————————————-

Konsola, lite drewno, mahoniowa okleina, 102 x 50 x 80 cm, XIX w. (5000 PLN)

KONSOLA BiedermeierPrzyścienna, drewniana, wielofunkcyjna konsola utrzymana w stylu Biedermaier. Oryginalnie mebel służył jako blat do tzw. gotowalni (toaletki), obecnie spełni się jako rodzaj biurka lub dekoracyjnej konsoli. Proweniencja obiektu sięga połowy XIX wieku. Mebel wyróżnia się wyważonymi proporcjami oraz oszczędną dekoracją w postaci profilowanych elementów. Wykonany z drewna liściastego oraz mahoniowej okleiny obiekt przykuwa uwagę doskonałym stanem zachowania. Konsola nabyta została od bezpośrednich spadkobierczyń (właścicieli dworu w Małopolsce do 1945 roku).

Galeria Berżera – powstała w 1998 roku z pasji do antyków. Salon znajduje się w południowej części Warszawy, na Ursynowie. Od 2005 roku galeria należy do Stowarzyszenia Antykwariuszy i Marszandów Polskich (SAiMP) oraz Międzynarodowej Unii Antykwarycznej (CINOA). Salon zajmuje się sprzedażą oryginalnych, pięknych, estetycznie wykonanych obiektów sztuki i rzemiosła dawnego oraz doradztwem w ich wyborze, szanując indywidualny gust i preferencje klientów.

Zobacz wiecej zainwestuj w sztuke Button

logotyp_berzera_EPS_czarny

—————————————————————————————-

Szafa Barokowa Toruńska, 223 x 188 x 75 cm, Toruń, I poł. XVIII w. (Zapytaj o cenę)

SDC11419Dąb masyw, sosna, okleina orzech, śliwa; mosiądz; Intarsje: jawor, grusza, palisander; Inkrustacje: srebro, mosiądz, macica perłowa, kość; Kluczyny drzwi z blachy mosiężnej zdobionej rocalliami, uchwyty szuflady z mosiądzu, zamki nakładane stalowe w mosiężnych obudowach, zamek szuflady umiejscowiony poziomo za drzwiami szafy z pionowym ryglem. Prezentowany mebel pochodzi z pałacu wzniesionego przez szambelana królewskiego Konstantego Ignacego Kruszyńskego (1751-1818) w miejscowości Nawra, w pobliżu Torunia.

Dwuskrzydłowa, rozbieralna, ze ściętymi narożami frontowymi. Cokół obramowany barwionymi na czarno profilowanymi listwami, wsparty na pięciu nogach w formie spłaszczonych kul barwionych na czarno. Centralnie szuflada z trójdzielnym licem. W części środkowej obramowana profilowanymi listwami mosiężnymi, w bocznych profilowanymi drewnianymi listwami barwionymi na czarno. Barwne intarsje roślinne. Boki z imitacją kartuszy z obramowaniem profilowanymi barwionymi na czarno listwami. Naroża obramowane profilowanymi mosiężnymi listwami, wewnątrz barwne intarsje floralne. Drzwi z wypukłymi płycinami z profilowanymi listwami drewnianymi i mosiężnymi. W części centralnej intarsje taśmowe, oraz barwne intarsje i inkrustacje przedstawiające postacie mitologiczne i ptaki. Na czterech narożach barwne intarsje w motywy rocalliowe oraz barwione na czarno drewniane aplikacje dekoracyjne. Listwa przymykowa profilowana, barwiona na czarno. Wieniec z profilowanym wypiętrzonym gzymsem, obramowany profilowanymi listwami mosiężnymi oraz barwionymi na czarno listwami drewnianymi. W części centralnej barwne intarsje i inkrustacje kwiatowe i zwierzęce.

Tradycja firmy Antik Bazar sięga roku 1968. W galerii znajda Państwo ogromny wybór mebli antycznych, rzemiosła artystycznego i przedmiotów sztuki dawnej z różnych okresów i przedziałów wiekowych od Renesansu do 70 lat XX wieku.  Zapewniamy Klientom fachowe doradztwo i transport. Deklarujemy, że obiekty w antykwariacie są oryginalne, wyselekcjonowane i na Państwa życzenie poddane profesjonalnej konserwacji. Staramy się by oferta eksponatów firmy ANTIK BAZAR była zawsze unikatowa i zawierała pełne spektrum stylowe jak i rodzajowe.

Zobacz wiecej zainwestuj w sztuke Button

logo1

—————————————————————————————-

Stół do gry z ruletką, Mahoń, sosna, grab; fornir – mahoń; jawor, tulipanowiec, palisander, heban, inkrustacja – kość; 75,5 x 129 x 63,2  cm, Niemcy, I poł. XIX w. (Zapytaj o cenę)

SDC11433Prostokątny, o zaokrąglonych frontowych narożach, z rozkładany, wsparty na czterech bogato toczonych nogach. Płyta wierzchnia dekorowana podwójną intarsją taśmową, o profilowanym obrzeżu, oskrzynienie ozdobione wstęgą u dołu. Odkładane skrzydło wsparte na dwóch wspornikach, wysuwanych z oskrzynienia; po wewnętrznej stronie blat podzielony na pola do gry. Wewnątrz oskrzynienie podzielone na trzy prostokątne wnęki, dwie skrajne z wyjmowanymi pojemnikami, środkowa wyklejona zielonym suknem z wstawioną doń ruletką. Ruletka w formie toczonego, profilowanego pojemnika, wspartego na trzech tralkowych nóżkach, z ruchomą, obrotową podziałką numeryczną po środku i mosiężnym uchwytem do obracania. Okucia mosiężne (zamek wpuszczany, zawiasy motylkowe, uchwyty tarczowe z antabami).

Tradycja firmy Antik Bazar sięga roku 1968. W galerii znajda Państwo ogromny wybór mebli antycznych, rzemiosła artystycznego i przedmiotów sztuki dawnej z różnych okresów i przedziałów wiekowych od Renesansu do 70 lat XX wieku.  Zapewniamy Klientom fachowe doradztwo i transport. Deklarujemy, że obiekty w antykwariacie są oryginalne, wyselekcjonowane i na Państwa życzenie poddane profesjonalnej konserwacji. Staramy się by oferta eksponatów firmy ANTIK BAZAR była zawsze unikatowa i zawierała pełne spektrum stylowe jak i rodzajowe.

Zobacz wiecej zainwestuj w sztuke Button

logo1

—————————————————————————————-

Pierścionek z brylantem i szafirami, złoto, brylanty, szafiry, rozm. 17, ok 1930 (Zapytaj o cenę)

ScreenShot120Pierścionek w stylu art deco, wykonany z żółtego złota próby 750 (18 karat). Stylistyka i wykorzystane materiały pozwalają określić przybliżoną datę powstania obiektu na lata 30. XX wieku. W centralnym miejscu pierścionka osadzono duży, naturalny brylant o masie 1,70 ct / J / SI, który okalany został osiemnastoma naturalnymi, trapezowymi szafirami o łącznej masie 2,20 ct. Sam brylant w/g wyceny Rapaport na dzień dzisiejszy przedstawia wartość 7500 Euro. Do pierścionka dołączony jest certyfikat.

E-antyki – sklep zajmuje się profesjonalnym handlem antykami od 1998 roku. Dzięki wnikliwiej analizie obiektów, popartej certyfikatami, salon gwarantuje pewność, iż wszystkie antyki w ofercie są oryginalne, prestiżowe i perfekcyjnie wyselekcjonowane, a ich stan i datowanie są zgodne z opisem.

Zobacz wiecej zainwestuj w sztuke Button

LOGO BEZ NICZEGO

—————————————————————————————-

Cukiernica, srebro  (pr. 12 łut), 702 gr, 15,5 x 11,5 cm, ok. 1830 (Zapytaj o cenę)

DSC_0037Unikatowa cukiernica skrzynkowa wyprodukowana około 1830 roku w warszawskiej pracowni złotniczej Augusta Moeversa – aktywnego w I poł. XIX wieku, którego rzemiosło podziwiać można przede wszystkim w instytucjach muzealnych. Obiekt wsparty na czterech lwich nogach, posiada skrzynię o ściętych narożach. Na froncie, wokół kluczyny, umieszczono dużą aplikację z rogami obfitości, wieko natomiast udekorowano nakładką z przedstawieniem uskrzydlonej Nike na rydwanie oraz grawerowanymi monogramami. Estetykę cukiernicy wzbogaca naturalna patyna czasu. Srebro cechowane próby 12 łut, widoczna również dodatkowa cecha zapasu z 1851 roku.

E-antyki – sklep zajmuje się profesjonalnym handlem antykami od 1998 roku. Dzięki wnikliwiej analizie obiektów, popartej certyfikatami, salon gwarantuje pewność, iż wszystkie antyki w ofercie są oryginalne, prestiżowe i perfekcyjnie wyselekcjonowane, a ich stan i datowanie są zgodne z opisem.

Zobacz wiecej zainwestuj w sztuke Button

LOGO BEZ NICZEGO

—————————————————————————————-

Fot. (góra) Antoni Piotrowski, Portret  Cyganki, olej na płótnie, 33 x 47 cm, ok. 1905, źródło: Silesia Art

Portal Rynek i Sztuka

LOGO RiSi

 

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Magazyn

Kursy online

Odwiedź sklep Rynku i Sztuki

Zobacz nasze kursy Zobacz warsztaty o sztuce

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.