szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU
KURSY ONLINE DUŻY

Wystawa malarstwa Marka Wawro i Krzysztofa Kolarza w Galerii 101 Projekt

18.11.2015

Aktualności, Polska: wydarzenia

21 listopada w w budynku na Nowogrodzkiej 4 w Warszawie zostanie otwarta organizowana przez Galerię 101 Projekt wystawa malarstwa dwóch ciekawych artystów – kieleckiego artysty Marka Wawro oraz portrecisty, malarza aktów i samotnych postaci we wnętrzach Krzysztofa Kolarza. Wystawa będzie czynna do 15 grudnia

Marek Wawro
Ostatni okres twórczości MARKA WAWRO – znakomitego kieleckiego artysty – określa wchodzenie coraz głębiej we własne wnętrze – „interior” – sferę intymnej przestrzeni, złożonej z wzajemnych rodzinnych relacji, egzystencjalnych niepokojów związanych z przemijaniem oraz identyfikowanie własnych, z nimi związanych emocji.

Pierwszym w jego twórczości działaniem tego rodzaju była DROGA – instalacja zrealizowana w 2005 roku, która jest artystycznym odniesieniem do rzeczywistej, samodzielnie przez niego zbudowanej, gruntowej drogi dojazdowej do letniego ogrodu. Scalonej – już podczas mozolnej, fizycznej pracy – z metaforą drogi jego własnego życia. Ta znakomita realizacja (złożona z ołowianych płyt, kształtowanych rytowaniem i barwieniem, fotograficznego kolażu, dokumentującego proces kroczenia po jej realnym odpowiedniku, specyficznych „preparatów” z pobranych z niego próbek ziemi, syntetycznych rysunków kreślonych organiczną materią i kompilacją nagranych w tym miejscu dźwięków) zapoczątkowała w twórczości Marka Wawro szereg prac i działań, których charakter i formę określają osobiste przestrzenie artysty: zarówno ta symboliczna, duchowa jak i ta konkretna, fizyczna.

Ostatni obszerny cykl prac – CUBE – to spontaniczna, malarsko-fotograficzno-filmowa opowieść o elementach rzeczywistego życia artysty, przeniesionych w ideowy wymiar świata sztuki. „Cube” to symboliczna transpozycja prostopadłościanu pokoju w mieszkaniu artysty, o rzeczywistych wymiarach 510 x 305 cm i wysokości 250 cm – podstawowego modułu jego przestrzeni życiowej. Pełniącego jednocześnie rolę małżeńskiej sypialni, pokoju dziennego i pracowni. To także rzeczywisty odnośnik do, od lat analizowanej przez niego, kwintesencji pojęcia „domu’, w sensie: schronienia, azylu odizolowanego od natłoków wydarzeń i chaosu zewnętrznego świata, wypełnionego obecnością osób bliskich i znanych, oswojonymi przedmiotami – i ułudą kontrolowanej przez siebie stabilności.

Krzysztof Kolarz
„(…)największa sztuka zawsze powraca do kruchości kondycji ludzkiej” – echo zarówno tych słów Francisa Bacona, jak i cień, właściwej jego sztuce, wzmożonej ekspresji, można wyczuć w oryginalnej twórczości Krzysztofa Kolarza. Patronuje jej także zapewne brutalny realizm Luciana Freuda i bliższe mu – urodzonemu w Miechowie, a obecnie mieszkańcowi Krakowa – wpływy krakowskiej figuracji. Przede wszystkim jednak formę jego obrazów kształtuje ten sam, i dla nich najważniejszy, temat – człowiek; jego fizyczność nierozerwalnie dopełniona duchowością, egzystencja poddana przemijaniu świata materii i nieuchronności śmierci, dramaty – ale i radości – bytu.

Młody artysta najczęściej maluje portrety, akty i samotne postacie we wnętrzach, dopełnionych oszczędnie równie samotnymi przedmiotami. W skupionym „sam na sam” z człowiekiem-modelem, w długim procesie tworzenia olejnego obrazu, wchodzi w głębie jego osobowości po śladach, zapisanych przez czas i trudy egzystencji w rysach i mimice twarzy, kształtach ciała, jego gestach i pozach. Stopień jego emocjonalnego zaangażowania, widoczny w malarskiej materii mięsistych struktur, dynamicznym zapisie mocnych pociągnięć pędzla i nasyconych barw, skontrastowanych często z mrokiem czerni, świadczy o tym, że ten proces drążenia egzystencjalnych prawd o człowieku przebiega dwustronnie – że artysta równolegle dokonuje wiwisekcji na własnej psychice, własnych doznaniach i własnym bagażu podświadomych odczuć. Jakkolwiek często podkreśla ekspresję formy ludzkiego ciała: fałdów zwisającej skóry czy rysującego się ostro pod nią kośćca – to nigdy nie przekracza krawędzi deformacji. Raczej porusza się w obszarze realistycznych środków wyrazu, dopełnionych dynamiką malarskich gestów i kontrolowanych, przypadkowych efektów, tworzonych przez materię rozrzedzonej farby.
[Stanisława Zacharko-Łagowska, kurator wystawy w Galerii 101 Projekt]

Wystawa malarstwa Marek Wawro/Krzysztof Kolarz
Czas trwania: 21.11 – 15.12.2015
Miejsce: Nowogrodzka 4, Warszawa
wystawa czynna: wtorek – niedziela, 14.00 – 18.00

Portal Rynekisztuka.pl

LOGO RiSi

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Magazyn

Magazyn

Czytaj najnowszy numer Magazynu RiSZ online.

Kup magazyn Zobacz inne nasze publikacje

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.