szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU

Rekord aukcyjny w Sotheby’s dla brytyjskiego malarza L.S. Lowry’ego

19.11.2015

Aktualności, Świat: aukcje

W londyńskim oddziale Sotheby’s padł rekord za pracę L.S. Lowry’ego wynoszący 1,7 milionów funtów. Malarz ukazujący sceny z życia codziennego angielskich miast przemysłowych – należy do jednych z ulubionych brytyjskich artystów modernistycznych.

Dwudniowa aukcja trwająca od 17 listopada w Sotheby’s poświęcona była brytyjskiej sztuce modernistycznej i powojennej. Pod młotek trafiły dzieła tak uznanych artystów jak Henry Moore, Stanley Spencer czy Peter Blake. Jednak to dzieło malarza ukazującego zwykłe życie toczące się w przemysłowych miastach powojennej Anglii sprzedane zostało za najwyższą kwotę 1,7 milionów funtów. Portret „Father and Two Sons” z 1950 roku jest obecnie najdroższym portretem tego malarza. Estymacja dzieła wahała się między 1,5-2,5 miliona funtów.

Innym godnym odnotowania wynikiem aukcji było 389 tysięcy funtów za malarską realizację Petera Lanyona „Dry Wind” z 1958 roku, a także 257 tysięcy funtów za pracę na papierze Barbary Hepworh „Forms in Movement (Circle)” z 1942 roku.

Najdroższa praca wieczoru jest według specjalistów jednym z wybitniejszych przykładów malarstwa portretowego jakie wyszło spod ręki Lowry’ego. Jak dodatkowo podkreśla były właściciel obrazu – kolekcjoner Frank Cohen: malarstwo Lowry’ego powinno być porównywane z tak uznanymi przedstawicielami sztuki brytyjskiej jak Frank Auerbach, Francis Bacon czy Lucian Freud.

L.S. Lowry, którego najdroższy obraz to „Piccadilly Circus” sprzedany w 2011 roku za 5,6 milionów funtów, specjalizował się w wielkoformatowych miejskich krajobrazach i scenach rodzajowych ukazujących codzienne życie angielskiej klasy robotniczej w okresie tuż powojennym. Urodzony w Stretford w 1887 roku, malarz związany był głównie z miastem Pendlebry, które przez 40 lat stanowiło dla niego niewyczerpane źródło inspiracji.
Jego dzieła znajdują się w licznych kolekcjach instytucji muzealnych na całym świecie, w tym w Museum of Modern Art w Nowym Jorku oraz londyńskiej Tate Gallery.

Odział Tate Britain w roku 2013 zorganizował duża, przeglądową wystawę prac artysty zatytułowaną „Lowry and the Painting of Modern Life”.

m.m

Ilustracja (góra): L.S. Lowry, Father and Two Sons, źródło: Sotheby’s 

Portal Rynekisztuka.pl

LOGO RiSi

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Magazyn

Magazyn

Czytaj najnowszy numer Magazynu RiSZ online.

Kup magazyn Zobacz inne nasze publikacje

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.