szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU
MIĘDZYNARODOWY RYNEK SZTUKI

17 arcydzieł wartych 15 milionów euro skradzionych z muzeum w Weronie

23.11.2015

Aktualności, Magazyn

W minionym tygodniu w muzeum Castelvecchio w Weronie doszło do kradzieży 17 płócien, wśród których znajdowały się m.in. obrazy autorstwa Tintoretto i Rubensa. Łączną wartość zaginionych dzieł szacuje się na 10-15 milionów euro.

Do kradzieży doszło 19 listopada tuż po zamknięciu muzeum Castelvecchio. Jak wspominają świadkowie wydarzenia sprawcami było trzech uzbrojonych mężczyzn, którzy wyłączyli system bezpieczeństwa i obezwładnili strażników muzealnych. Złodzieje wynieśli 17 płócien, w tym dzieła renesansowe i barokowe, wśród których znalazły się obrazy Jacopo Tintoretto, jego syna Domenico Tintoretto, Petera Paula Rubensa, Pisanello, Andrea Mantegni, Giovanniego Francesco Caroto i Hansa de Jode.

Według burmistrza Werony Flavio Tosi, kradzieży dokonano prawdopodobnie na zlecenie prywatnego kolekcjonera, na co wskazywać mogła doskonała organizacja przestępców oraz pewność po jakie obrazy przyszli. Tosi dodaje ponadto, że wśród 17 skradzionych płócien aż 11 stanowi dzieła najwyższej klasy artystycznej, a łączna wartość wyniesionych prac może wynosić nawet 15 milionów euro. W związku z tak wysoką wartością obrazów śledztwo prowadzi wyspecjalizowany w kradzieżach dzieł sztuki zespół włoskiej policji, a dodatkowo także włoskie Ministerstwo Kultury.

Muzeum Castelvecchio w Weronie ma swoja siedzibę w niedawno odrestaurowanym budynku średniowiecznego zamku. Instytucja specjalizuje się w europejskiej sztuce od X do XIV wieku, choć w swoich zbiorach posiada także liczne przykłady twórczości późniejszych epok. Według krytyka i kuratora Vittorio Sgarbiego kradzież w Weronie stanowi najpoważniejszy przypadek rabunku dzieł sztuki w nowoczesnej historii Włoch. Wskazuje ponadto na dolegliwy problem słabego zabezpieczenia zbiorów, który dotyka przede wszystkim mniejsze instytucje znajdujące się poza kulturowym centrum Włoch jak Rzym czy Mediolan.

m.m

Ilustracja (góra): Muzeum Castelvecchio w Weronie źródło: Muzeum Castelvecchio w Weronie

Portal Rynekisztuka.pl

LOGO RiSi

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Magazyn

Kursy online

Odwiedź sklep Rynku i Sztuki

Zobacz nasze kursy Zobacz konsultacje dla artystów