szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU

Gala 5. edycji Kompasu Młodej Sztuki 2015 – wręczenie nagród

23.11.2015

Aktualności, Młoda sztuka w Polsce

Poradnik o rynku sztuki

W Galerii (-1) Polskiego Komitetu Olimpijskiego w Warszawie 25 listopada otwarta zostanie wystawa pokonkursowa prac czołówki Kompasu Młodej Sztuki 2015. Ekspozycja obejmująca realizacje najlepszych młodych, polskich artystów potrwa do 13 grudnia br.

W Galerii (-1) Polskiego Komitetu Olimpijskiego, po raz piąty zostaną ogłoszone wyniki Kompasu Młodej Sztuki – rankingu artystów współczesnych, tworzących w różnych mediach, gdzie jedynym ograniczeniem jest wiek – maksymalnie 35 lat. W KMS biorą udział czołowe polskie galerie sztuki współczesnej zarówno prywatne ( m.in. Galeria Starmach, Zderzak, Propaganda, Leto, lokal_30, Galeria Le Guern, m kwadrat, Mostra), jak i publiczne (m.in.Foksal, BWA Zielona Góra, Galeria Bielska, Galeria Biała, Labirynt, Łaźnia, BWA Tarnów).

Prawie 80 właścicieli i szefów tych placówek typuje pięciu najlepszych ich zdaniem młodych artystów. Z tych nominacji powstaje obiektywna lista twórców, na których warto zwrócić uwagę albo już odnieśli sukces albo są postrzegani jako artyści z przyszłością. W zeszłym roku ex aeuqo wygrali Ewa Juszkiewicz i Bartosz Kokosiński.

Polski rynek sztuki nadal jest młody i w fazie rozwoju. Od kilku lat można zauważyć wzrost zainteresowania malarstwem współczesnym, grafiką a ostatnio też fotografią. Największe wątpliwości jakie pojawiają się zwłaszcza przed pierwszymi zakupami to brak pewności, co do słuszności wyboru. Czy oby na pewno kupiliśmy prawdziwą sztukę? Żeby odpowiedzieć na to pytanie warto zrobić rozeznanie, które galerie oferują prace na odpowiednim poziomie i wtedy zaufać swojemu gustowi. Podpowiedzią nie tylko dla nowicjuszy jest Kompas Młodej Sztuki publikowany od 2008 roku na łamach Rzeczpospolitej w dziale „Moje pieniądze”.

Kompas Młodej Sztuki na stałe wrósł już w artystyczny obieg, dla potencjalnych klientów obecność artysty na liście KMS, zwłaszcza w czołówce jest świadectwem, że został doceniony przez grono profesjonalistów. Często mam zapytania o prace twórców, którzy zajmują wysoką pozycję w KMS. – mówi Karolina Nowak, ekspert ds. Inwestycji w Dzieła Sztuki w Wealth Solutions. Dla uwiarygodnienia pozycji rynkowej pojawiają się informacje o miejscu w rankingu np. na Warszawskich Targach Sztuki.

W 2012 roku z uwagi na walor edukacyjny rankingów Kompas Sztuki i Kompas Młodej Sztuki zostały objęte patronatem honorowym Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, dwa lata później dołączyło Narodowe Centrum Kultury, które przyznało liderom KMS 2014 nagrodę pieniężną. W 2012 roku nagrodę otrzymał Radek Szlaga, zwycięzca Kompasu Młodej Sztuki 2012. Sfinansowała ją Fundacja Marka M. Pieńkowskiego, wspierająca młode talenty. Do piątej już edycji KMS 2015 dołączyła Fundacja „Inspiruje nas życie” Banku Millennium, która oprócz NCK przyzna nagrodę pieniężną zwycięzcy rankingu.

Wielu artystów z czołówki KMS, docenionych przez głosujące galerie odnosi sukcesy również i za granicą (m.in. Rafał Bujnowski – lider pierwszej edycji, Ewa Juszkiewicz, Agnieszka Polska, Radek Szlaga, Julian Jakub Ziółkowski, Tomek Kowalski).

Gala Kompasu Młodej Sztuki 2015 odbędzie się w warszawskiej Galerii (-1) Polskiego Komitetu Olimpijskiego 25 listopada (środa), o godz. 19.00. Wystawa pokonkursowa będzie czynna do 13 grudnia 2015.

Kuratorzy wystawy: Kama Zboralska, Piotr Cegłowski autorzy projektów Kompas Sztuki i Kompas Młodej Sztuki

Patroni honorowi: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Narodowe Centrum Kultury

Mecenas wystawy: Fundacja Banku Millenium

Partnerzy: FM Logistic, PVA, Wealth Solutions

Patroni medialni: Rzeczpospolita, Manager, Portal Rynek i Sztuka, Classic FM, O.pl, wp.pl, artinfo.pl

KOMPAS MŁODEJ SZTUKI 2015
Wernisaż: 25.11., godz. 19:00
Czas trwania: do 13.12.2015
Miejsce: Galeria (-1) Polskiego Komitetu Olimpijskiego, ul. Wybrzeże Gdyńskie 4, 01-531 Warszawa

fot. (góra): Kompas Młodej Sztuki 2012, źródło: materiały organizatora

Portal Rynekisztuka.pl

LOGO RiSi

 

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

ART KONSULTACJE
Magazyn

Kursy online

Odwiedź sklep Rynku i Sztuki

Zobacz nasze kursy Zobacz konsultacje dla artystów

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.