szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU
AM warsztaty Baner Magazyn RiSZ no4

Ceny prac Andy’ego Warhola spadają

24.11.2015

Aktualności, Analiza rynku sztuki

Jak zauważają specjaliści monitorujący rynek sztuki, tegoroczna sprzedaż prac Andy’ego Warhola wyraźnie spadła w porównaniu z rokiem 2014. Fakt ten świadczyć może o ogólnym osłabieniu na globalnym rynku sztuki współczesnej.

Prace Andy’ego Warhola – szczególnie jego obrazy na płótnie – należą do najpopularniejszych i najlepiej sprzedających się dzieł sztuki okresu powojennego. Do tej pory specjaliści z największych domów aukcyjnych odnotowywali wyraźny wzrost zainteresowania Warholem wśród kolekcjonerów – o czym świadczył dynamiczny skok cen, jakie prace artysty osiągały na aukcjach w latach 2013-2014.

Warto przy tym odnotować, że dokładnie w listopadzie 2013 roku, w Sotheby’s padła rekordowa kwota za obraz Amerykanina pt. „Silver Car Crash (Double Disaster)” z 1963 r., wynosząca 105,4 milionów dolarów.

Andy Warhol, Autoportret, źródło: Sotheby’s

Andy Warhol, Autoportret, źródło: Sotheby’s

Jak sugerują wyniki badań przeprowadzonych przez Artnet w przeciągu ostatnich 15 lat tendencje w „warholowskim obiegu sztuki” były dalekie od regularnych, ale artysta utrzymywał status centralnej postaci na rynku globalnym. W 2007 roku odnotowano, że łączna sprzedaż dzieł Warhola przekroczyła 400 milionów dolarów, która uzyskana została m.in. przez dwa rekordy: 80 milionów dolarów za„Turquoise Marilyn” (1964), którą nabyto w maju w Gagosian Gallery oraz 71,7 milionów dolarów za „Green Car Crash (Burning Green Car 1)” (1963), które uzyskano na majowej aukcji w nowojorskim Christie’s. W kolejnych dwóch latach łączne wyniki sprzedaży spadły jednak nawet poniżej 100 milionów dolarów – co spowodowane było przede wszystkim powściągliwością w zakupach dzieł wywołaną przez kryzys gospodarczy. Kolejne lata 2010-2013 okazały się być w miarę stabilne dla wartości prac Warhola, a ich ogólna sprzedaż wahała się między 300-350 milionów dolarów rocznie.

W latach 2013-2014 ceny dzieł pop artysty znacznie poszybowały w górę, a poza wspomnianym rekordem za „Silver Car…” z 2013 r., wysokie kwoty uzyskano za prace takie jak: „Triple Elvis [Ferus Type]” (1963) sprzedaną za 81,9 milionów dolarów czy „Four Marlons” (1966) za 69,6 milionów dolarów – obie wylicytowane na aukcjach w Christie’s. W tym okresie łączny bilans za dzieła artysty wynosił niecałe 600 milionów dolarów.

Dobra passa Warhola kończy się niestety na przełomie 2014 i 2015 roku i do tej pory utrzymuje się raczej tendencja spadkowa. Dla porównania ilość sprzedanych płócien jego autorstwa na aukcjach w ubiegłym roku wynosiła 189, a w bieżącym roku niewiele ponad 100. W mijającym roku odnotowano jednak kilka imponujących sprzedaży dzieł artysty, jak chociażby 40 milionów dolarów za pracę „Mao”, czy przedstawienie „Lisa Four Times” sprzedane za 4,1 milionów euro. I coś milionowe kwoty z tegorocznych sprzedaży z pewnością robią wrażenie, w porównaniu z latami ubiegłymi, trudno nie zauważyć wyraźnych spadków.

Przy całym chwiejnym charakterze rynku sztuki, dobrym znakiem pozostaje jednak fakt, że tzw. średnia kwota za łączną sprzedaż dzieł Warhola od zeszłego roku utrzymuje się powyżej 300 milionów dolarów. Według Artnet istnieje duże prawdopodobieństwo, że taki stan rzeczy utrzyma się jeszcze przez kolejne lata.

m.m

Ilustracja (góra): Andy Warhol, Dollar Sign, 1981

Portal Rynekisztuka.pl

LOGO RiSi

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Magazyn

Magazyn

Czytaj najnowszy numer Magazynu RiSZ online.

Kup magazyn Zobacz inne nasze publikacje

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.