szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU

Zamiast fotografować – rysuj. Akcja holenderskiego Rijksmuseum

25.11.2015

Aktualności, Świat: wydarzenia

Rijksmuseum w Amsterdamie zorganizowało akcję mającą zachęcać odwiedzających do rysowania zamiast wykonywania zdjęć. Inicjatorzy kampanii wierzą, że dzięki temu publiczność z większą uwagą oglądać będzie najwybitniejsze dzieła znajdujące się w muzealnej kolekcji.

Kilka dni temu jedno z najpopularniejszych, publicznych muzeów na świecie – amsterdamskie Rijksmuseum – ogłosiło zakaz używania telefonów komórkowych i aparatów fotograficznych w salach wystawienniczych. Pracownicy podkreślają, że zakaz nie dotyczy wnoszenia sprzętu, ale posługiwania się nim w momencie zwiedzania kolekcji. Akcja mająca na celu wspieranie świadomego oglądania dzieł sztuki nazwana została „Start Drawing” [Zacznij rysować] i ma zachęcać publiczność do wykonywania ilustracji ulubionych dzieł z kolekcji muzeum. Aby przekonać publiczność do tego oryginalnego pomysłu, przy wejściu do muzeum pracownicy rozdają ołówki i kartki papieru, aby każdy z odwiedzających miał możliwość wykonania własnych szkiców.

Festiwal The Big Draw, źródło: The Big Draw festiwal

Festiwal The Big Draw, źródło: The Big Draw Festiwal

Według muzealników, w ostatnim czasie nasiliła się tendencja do oglądania sztuki przez oko aparatu fotograficznego, co skazuje widza na całkowicie bierny odbiór dzieła. Wykonywanie rysunków daje odbiorcom możliwość szczegółowego przyjrzenia się poszczególnym pracom, wnikliwszej analizy proporcji, użytych kolorów, rozmieszczenia linii i innych detali wpływających na wyjątkowość kompozycji malarskich i rzeźbiarskich. Myślą przewodnią tej idei jest zachęcanie widzów do aktywnego i bardziej świadomego odbioru dzieł, do uważniejszego patrzenia na sztukę i docenienia jej estetycznych i technicznych walorów.

Akcja jest jednocześnie kontynuacją zapoczątkowanej w tym roku serii zakazów dotyczących wnoszenia ręcznych statywów do wykonywania zdjęć „selfie” [tzw. selfie stick], wprowadzonych głównie przez amerykańskie muzea: The Hirshhorn Museum and Sculpture Garden w Waszyngtonie, Museum of Fine Arts w Houston, Metropolitan Museum of Art w Nowym Jorku.

Amsterdamskie muzeum, będące domem dla tak wybitnych dzieł sztuki jak obrazy Rembrandta, Vincenta van Gogha czy Johannesa Vermeera, tłumaczy również, że w projekcie Start Drawing nie chodzi bynajmniej o efekt końcowy rysunków, ale o umiejętne patrzenie i nawiązanie dialogu z wybranym dziełem artystycznym.

Rozpoczęta 24 listopada, edukacyjna kampania Rijksmuseum, jest częścią odbywającego się w murach muzeum festiwalu The Big Draw, skierowanego do amatorów i profesjonalnych rysowników.

m.m

Ilustracja (góra): festiwal The Big Draw, źródło: The Big Draw Festival

Portal Rynekisztuka.pl

LOGO RiSi

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Magazyn

Magazyn

Nowość - Magazyn portalu RynekiSztuka.pl

Pobierz Magazyn Pobierz Raport 2017