szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU
AM warsztaty Baner Magazyn RiSZ no4

Wystawa „Przez czwartą ścianę. Dramat Witkacego na płótnie” w galerii Officyna Art&Design

26.11.2015

Aktualności, Polska: wydarzenia

2 grudnia 2015 r. o godzinie 19:00 officyna art&design oraz Instytut Witkacego zapraszają na wernisaż pierwszej w historii wystawy dzieł plastycznych inspirowanych dramatami Stanisława Ignacego Witkiewicza pt. „Przez czwartą ścianę. Dramat Witkacego na płótnie”. Wernisaż będzie miał miejsce w Galerii Officyna Art&Design w Warszawie w Al. Jerozolimskich 107.

Na potrzeby wystawy pierwszy raz w dziejach recepcji dzieł Witkacego młodzi artyści stworzyli prace wyłącznie z inspiracji scenograficznymi didaskaliami do jego sztuk. Wyobraźnię pobudzały: Kurka wodna, Bezimienne dzieło, Janulka, córka Fizdejki, Tumor Mózgowicz, Szewcy, Gyubal Wahazar, Mątwa i Mister Price, czyli Bzik tropikalny. Założeniem nie było ilustrowanie tekstu. Artyści mogli wybrać dowolną technikę i punkt widzenia. Malarstwo olejne i akrylowe, kolaż, fotografia, pastel, szkic ołówkiem i animacja komputerowa to techniki, za pomocą których uchwycili Witkacowską wyobraźnię.

Kuratelę zgodził się sprawować wybitny witkacolog Stefan Okołowicz. Marcin Steczkowski i Krzysztof Mika skomponowali oprawę muzyczną wernisażu, inspirując się dramatopisarstwem Witkacego. Aktor Filip Bobek nagrał w studiu NOISEROOM lekturę didaskaliów, by odwiedzający wystawę mieli szansę obcować jednocześnie z dziełami plastycznymi i tekstem. W trakcie wernisażu nie zabraknie atrakcji! Wybitny malarz, ilustrator i projektant kostiumów teatralnych Rafał Zawistowski namaluje kolejne dzieło; odbędzie się też projekcja filmu „Potwory Witkacego” autorstwa Klaudiusza Wesołowskiego, w którym autor podjął próbę przełożenia Witkacowskiej Czystej Formy na język animacji komputerowej.

Wystawa inspirowana dramatami Stanisława Ignacego Witkiewicza pt. „Przez czwartą ścianę. Dramat Witkacego na płótnie”
Wernisaż:
2 grudnia 2015, godz. 19.00
Czas trwania:
do 5 stycznia 2016
Miejsce:
Galeria Officyna Art&Design,
Al. Jerozolimskie 107, Warszawa

Portal Rynekisztuka.pl

LOGO RiSi

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Magazyn

Magazyn

Czytaj najnowszy numer Magazynu RiSZ online.

Kup magazyn Zobacz inne nasze publikacje

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.