szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU

Leonardo da Vinci w londyńskim Science Museum

27.11.2015

Aktualności, Świat: wydarzenia

Science Museum w Londynie zapowiedziało otwarcie przeglądowej wystawy poświęconej wynalazkom Leonarda da Vinci. Będzie to pierwsza w Wielkiej Brytanii tak szeroka prezentacja pozamalarskich dokonań wybitnego artysty.

Leonardo da Vinci, projekt helikoptera i lotni

Leonardo da Vinci, projekt helikoptera i lotni

Leonardo da Vinci – artysta, architekt, filozof, wynalazca i mechanik, jeden z najświetniejszych umysłów Renesansu, znany przede wszystkim z genialnych przedstawień „Ostatniej wieczerzy” czy portretu „Mona Lisy” – będzie bohaterem dużej, przeglądowej wystawy w popularnym Science Museum w Londynie. Prezentacja organizowana przez instytucję chroniącą dziedzictwo nauki i techniki będzie ukazywać Leonarda da Vinci przede wszystkim jako

Leonardo da Vinci, projekt maszyn hydraulicznych

Leonardo da Vinci, projekt maszyn hydraulicznych

konstruktora, wynalazcę i geniusza techniki, a dopiero później jako malarza i rysownika. W ramach ekspozycji – zaplanowanej na luty 2016 roku – zaprezentowanych zostanie ponad 30 historycznych, ruchomych modeli, w tym maszyny latające, hydrauliczne i wojenne, stworzone w 1952 roku w Mediolanie, z okazji obchodów 500. rocznicy urodzin mistrza, wielkoformatowe reprodukcje jego legendarnych rysunków i szkiców technicznych, a także obiekty nabyte przez muzeum od Royal Academy w latach 50. XX w. Prezentacja wzbogacona zostanie o interaktywne gry, szereg mulitmedialnych instalacji oraz współczesne przykłady robotów i konstrukcji latających, które zgodnie z filozofią Leonarda, zainspirowane będą naturą.

Jak zapowiada Science Museum wystawa będąca hołdem dla inżynieryjnej pasji Leonarda, pretenduje do bycia najważniejszą ekspozycją z zakresu nauki w roku 2016. Prezentację, której otwarcie zaplanowano na 10 lutego oglądać będzie można aż do początku września 2016 r.

Dyrektor londyńskiego Muzeum Nauki, Ian Blatchford podkreśla, iż ekspozycja należeć będzie do szczególnych wydarzeń ze względu na wpływ jaki wszechstronna działalność Leonarda wywierała na kształtowanie umysłów kolejnych generacji artystów, naukowców i odkrywców. Celem interdyscyplinarnej wystawy jest zatem stworzenie swoistej platformy dla różnych, pozornie odległych od siebie dziedzin sztuki, nauki i techniki.

Przy okazji planowanej wystawy w Londynie, warto przypomnieć, że od kwietnia do lipca br. w Palazzo Reale w Mediolanie trwała z kolei największa ekspozycja artystycznego dorobku da Vinci’ego jaką do tej pory zorganizowano we Włoszech. Odbywała się ona w ramach Wystawy Światowej 2015.

m.m

Ilustracja (góra): Leonardo da Vinci, Autoportret, 1513 

Portal Rynekisztuka.pl

LOGO RiSi

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Magazyn

Magazyn

Nowość - Magazyn portalu RynekiSztuka.pl

Pobierz Magazyn Pobierz Raport 2017