szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU
AM warsztaty Baner Magazyn RiSZ no4

3 Aukcja Sztuka Aktualna w Pragalerii

03.12.2015

Aktualności, Polska: aukcje

9 grudnia 2015 r. o godz. 19.30 w warszawskiej Pragalerii odbędzie się 3 Aukcja Sztuka Aktualna, w czasie której pod młotek pójdzie 97 prac. Licytowane dzieła będzie można oglądać od 3 grudnia – otwarta zostanie wówczas wystawa poprzedzająca aukcję. 

Wystawę przedaukcyjną, która otwarta zostanie w czwartek 3 grudnia zwiedzać można do dnia aukcji włącznie, codziennie od godz. 12.00 do 18.00. W już w najbliższy weekend (5-6 grudnia) organizatorzy aukcji zapraszają na showroom przedaukcyjny. To wyjątkowa okazja do rozmów o sztuce współczesnej, bieżących wydarzeniach sceny artystycznej, zasadach budowania kolekcji oraz do wnikliwej analizy prac oferowanych na licytacji, w czym pomogą eksperci Pragalerii.

Mariola Wawrzusiak Zwiadowca, 2015 metal spawany, 42x45x40 cm, źródło: Pragaleria

Mariola Wawrzusiak Zwiadowca, 2015 metal spawany, 42x45x40 cm, źródło: Pragaleria

3 Aukcja Sztuka Aktualna prezentuje 67 prac, wśród których znalazły się dwie rzeźby. Obie poświęcone są tematyce animalistycznej, jednak ujęcie tematu każdej z nich jest zgoła odmienne. Warto porównać twórczość Bogusława Zena i Marioli Wawrzusiak i wybrać tę formę rzeźbiarskiej ekspresji, która jest nam estetycznie bliższa.

Oferta prac malarskich jest zróżnicowana i obfituje w dzieła ciekawe, co nie dziwi, gdyż okres grudniowy skłania artystów do udziału w licytacjach i wystawiania prac najlepszych. Na szczególna uwagę zasługują kreacje ekspresjonistyczne, a w ich kręgu obrazy Andrzeja Kasprzaka, Andrzeja Folfasa i Tadeusza Świniarskiego. Przeciwwagą dla nich jest nastrojowe malarstwo Ewy Zawadzkiej, Ewy Pełki i Stanisława Kortyki.

Warto zwrócić uwagę na dzieła artystów, którzy w różny sposób zastanawiają się nad kondycją człowieka. Wśród nich na przeciwległych biegunach plasuje się malarstwo Bartłomieja Jarmolińskiego, akty Grzegorza L. Piotrowskiego i idące w kierunku abstrakcji figury Agnieszki Pietrzykowskiej. Nadrealizm to domena Henryka Laskowskiego, a na aukcji do kupienia jedna z najciekawszych prac artysty z ostatnich lat.

Realistkami dla odmiany jest Iwona Wojewoda-Jedynak oraz Bogna Gniazdowska. Jej koty to nie tylko świetne malarstwo, ale też i doskonały prezent. Częstym tematem malarskim jest architektura, którą można ująć bardzo różnorodnie. Takim porównaniom sprzyjają katalogi aukcyjne, w Przypadku 3 Aukcji Aktualnej świetnie wypada zestawienie prac Andrzeja Fronczaka, Agnieszki Kicińskiej i Majki Kiesner.

W katalogu znalazło się też coś dla miłośników malarstwa abstrakcyjnego jak np. twórczość Edyty Dzierż, Stanisława Tomalaka, Andrzeja Batora i Lecha Maślankiewicza.

Hitem aukcji natomiast powinny stać się prace Soni Ruciak (w wyjątkowej oprawie) i Łukasza Gierlaka.

Ilustracja (góra): Magdalena Daniec, Pejzaż – Wypalenie, 2012, olej, kolaż, płótno, 70×65 cm, źródło: Pragaleria

Portal Rynekisztuka.pl

LOGO RiSi

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Magazyn

Magazyn

Czytaj najnowszy numer Magazynu RiSZ online.

Kup magazyn Zobacz inne nasze publikacje

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.