szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU
SKLEP BANER DUŻY

Aukcja Sztuki Współczesnej w DESIE Unicum

04.12.2015

Aktualności, Polska: aukcje

10 grudnia o godzinie 19.00 w Domu Aukcyjnym DESA Unicum odbędzie się Aukcji Sztuki Współczesnej. W ofercie znalazły się wybitne prace najważniejszych polskich twórców 2 połowy XX wieku. Tym razem, po raz pierwszy w historii licytacji w warszawskim domu aukcyjnym, zdecydowano się podzielić aukcję na dwie sesje – pierwsza z nich odbędzie się 10, druga natomiast 15 grudnia.

Na uwagę zasługują przede wszystkim cztery prace, które wystawione zostały w 1961 roku na najważniejszej zagranicznej wystawie prezentującej polską sztukę awangardową – „15 Polish Painters” w Museum of Modern Art w Nowym Jorku. Wspomniane cztery płótna to obrazy autorstwa Tadeusza Brzozowskiego, Aleksandra Kobzdeja oraz dwie kolażowe kompozycje Teresy Rudowicz.

W naszych katalogach znalazły się tym razem aż trzy prace Wojciecha Fangora, artysty, którego obrazy z aukcji na aukcję osiągają coraz wyższe rekordy. Są to dwa niezwykle charakterystyczne płótna z okresu eksperymentów malarza z optyczną iluzją, powstałe w pierwszej połowie lat 70. w okresie pobytu artysty w amerykańskiej miejscowości Summit oraz interesujący przykład wczesnej twórczości artysty – Portret mężczyzny z 1948 roku.

Tadeusz Kantor, Bez tytułu, 1965, źródło: DESA Unicum

Tadeusz Kantor, Bez tytułu, 1965, źródło: DESA Unicum

Na licytacji pojawią także się m.in. poszukiwane przez kolekcjonerów płótna Jerzego Nowosielskiego – utrzymane w modiglianowskiej, pociągłej stylistyce, urzekające nastrojem i wysmakowaną kolorystyką „Dziewczyny na statku”, wczesne, metaforyczne „Spotkania w pejzażu” z 1959 roku, będące wieloznaczną kompozycją z tajemniczą narracją rozgrywającą się pomiędzy trzema postaciami oraz dwa obrazy odzwierciedlające zainteresowanie Nowosielskiego abstrakcją.

Na aukcji pojawią się również obrazy malarza i teoretyka malarstwa, Stanisława Fijałkowskiego. Wystawiona zostanie między innymi „Autostrada XXVII” – obraz z najsłynniejszego cyklu twórcy, konsekwentnie realizowanego od kilku dekad. Wśród artystów, których prace pojawią się na grudniowej licytacji znajduje się także Henryk Stażewski, spiritus movens rodzimej awangardy. Wystawiony zostanie między innymi jego „Relief nr 31” z 1969 roku, który prezentowany był na indywidualnej wystawie artysty w Galerii Foksal w tym samym roku.

Henryk Stażewski, Relief nr 31, 1969 r, źródło: DESA Unicum

Henryk Stażewski, Relief nr 31, 1969 r, źródło: DESA Unicum

Niewątpliwie wart uwagi jest również obraz Teresy Pągowskiej z 1968 roku, przedstawiający trzy postaci siedzące na krzesłach. Pokażemy także abstrakcyjne płótno Stefana Gierowskiego z pierwszej połowy lat 60. utrzymane w charakterystycznej, szarej, niemal monochromatycznej kolorystyce i nawiązujące do pejzażu kompozycje Tadeusza Dominika. Koneserzy polskiej sztuki współczesnej docenią monumentalny asamblaż Władysława Hasiora, który wystawiany był w 1967 roku we francuskim muzeum sztuki w La Chaux-de-Fonds.

Warto zwrócić także uwagę na ekspresyjny informel Tadeusza Kantora z 1965 roku. Jak zawsze znalazło się w naszym katalogu również wielu twórców reprezentujących coraz bardziej popularny wśród kolekcjonerów kierunek op-art, w szeregu op-artowych artystów znaleźli się między innymi: Richard Anuszkiewicz, Victor Vasarely, Julian Stańczak czy Carlos Cruz-Diez.

Na aukcji pojawią się także prace Jana Tarasina, Jana Lebensteina, Edwarda Dwurnika, Jana Lenicy, Zbigniewa Makowskiego, Jana Berdyszaka, Ryszarda Winiarskiego, Kajetana Sosnowskiego, Rajmunda Ziemskiego, Jarosława Modzelewskiego, Jerzego Dudy-Gracza czy Kazimierza Mikulskiego.

Wystawa obiektów aukcyjnych|
Miejsce:
Dom Aukcyjny DESA Unicum
Warszawa, ul. Marszałkowska 34–50
Czas trwania: 5 – 15 grudnia 2015
poniedziałek – piątek w godzinach od 11 do 19
sobota w godzinach od 11 do 16

???????????????

Zdj. (góra): Wojciech Fangor, SU 31, 1973, źródło: DESA Unicum

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

ART KONSULTACJE
Magazyn

Kursy online

Odwiedź sklep Rynku i Sztuki

Zobacz nasze kursy Zobacz warsztaty o sztuce

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.