szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU
KURSY 2023 REKLAMA DUZA

Ranking najdroższych grafik sprzedanych w 2015 roku

04.12.2015

Aktualności, Analiza rynku sztuki

KURSY 2023 REKLAMA DUZA

W największych domach aukcyjnych, tradycyjnie już najdroższe sprzedaże dzieł sztuki przypadły na okres maja i listopada. W tym roku w czołówce artystów, których odbitki graficzne uzyskały najwyższe noty znaleźli się Pablo Picasso i Henri Matisse.

Stworzony przez Artprice ranking dziesięciu najdroższych prac graficznych, został wyraźnie zdominowany przez dwa nazwiska – Pablo Picassa i Henri Matisse’a. Artyści zajmują naprzemiennie 5 pierwszych pozycji, przy czym miejsce pierwsze przypadło słynnemu Hiszpanowi za dzieło „La femme qui pleure, I” [Płacząca kobieta, I] (1937). Grafika sprzedana została w nowojorskim Christie’s za sumę 4,6 mln dolarów, przebijając dotychczasowy rekord za inną odbitkę autorstwa Picassa „Le Repas frugal” [Skromny posiłek] (1904).

Kolejne, choć znacznie tańsze grafiki artysty: „La Femme au Tambourin” [Kobieta z tamburynem] (1939) oraz „Buste de Femme au Chapeau” [Kobieta w kapeluszu] (1962) zajmują w rankingu miejsce trzecie i czwarte, a ich ceny wyniosły odpowiednio: 910 tys. dolarów podczas listopadowej aukcji w Sotheby’s i 465 tys. dolarów na licytacji w Christie’s w marcu br. Jednocześnie warto przypomnieć, że jedno z płócien Picassa „Kobiety z Algieru” jest obecnie najdroższym dziełem świata, a jego wartość podczas majowej licytacji w Christie’s wyniosła 179, 4 miliony dolarów.

Henri Matisse, jedna z odbitek z cyklu Jazz, źródło: Christie's

Henri Matisse, jedna z odbitek z cyklu Jazz, źródło: Christie’s

Drugie miejsce w rankingu najdroższych grafik 2015 r. zajęła seria 20 odbitek autorstwa Henri Matisse’a pt. „Jazz”, którą sprzedano w Sotheby’s 6 listopada, za ponad milion dolarów. Stworzony pomiędzy 1943 a 1947 rokiem cykl jest jedną z lepiej rozpoznawalnych prac malarza, mającą formę książki, w której artysta spisał i zilustrował swoje myśli i refleksje. Dzięki temu „Jazz” stanowi unikatowy przykład zarówno malarskich jak i pisarskich umiejętności Matisse’a. Co ciekawe dalsze odbitki tej samej pracy zlicytowane zostały miesiąc wcześniej w Christie’s za 425,000 dolarów i plasują się obecnie na 5. mejscu w rankingu 2015 r.

Kolejne miejsca w tej klasyfikacji przypadły norweskiemu artyście Edvardowi Munchowi, którego dzieła „Melancholie III” (1902), „The Girls On the Bridge” (1918) oraz „Vampire II” (1895-1902), zajmują 6., 8. i 9. pozycję w rankingu, a ich ceny wyniosły od 328,2 tys. dolarów za ostatnią z wymienionych, do 412,6 tys. dolarów za uplasowaną najwyżej „Melancholię”.

Dwa pozostałe nazwiska wypełniające ranking na pozycjach 7. i 10. to niemiecki grafik Erich Heckel, którego odbitka „Fränzi liegend” (1910) osiągnęła cenę 348,8 tys. dolarów oraz Francuz – Henri de Toulouse-Lautrec – uznawany za jednego z najwybitniejszych artystów posługujących się techniką litografii, w rankingu Artprice zajmuje obecnie pozycję 10. dzięki „La Clownesse assise (Mademoiselle CHA-U-KA-O)” (1886) wartą 287,7 tys. dolarów.

m.m

Ilustracja (góra): Pablo Picasso, Płacząca kobieta I, źródło: Christie’s

Portal Rynekisztuka.pl

LOGO RiSi

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

ART KONSULTACJE
Magazyn

Kursy online

Odwiedź sklep Rynku i Sztuki

Zobacz nasze kursy Zobacz konsultacje dla artystów

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.