szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU

24 miliony euro po licytacjach w domu aukcyjnym Ketterer Kunst

07.12.2015

Aktualności, Świat: aukcje

Mieszczący się w Monachium dom aukcyjny Ketterer Kunst zarobił 24 miliony euro podczas weekendowych licytacji sztuki modernistycznej i współczesnej. Wynik przebił zeszłoroczną grudniową aukcję o ponad 2 miliony euro.

Otto Piene, Wave of Darkness, 1964, źródło: Ketterer Kunst

Otto Piene, Wave of Darkness, 1964, źródło: Ketterer Kunst

Seria aukcji zorganizowanych przez niemiecki dom aukcyjny Ketterer Kunst, poświęconych sztuce nowoczesnej i powojennej zakończyła się sporym sukcesem, osiągając rezultat prawie 24 milionów euro. Jak podkreśla Robert Ketterer – właściciel instytucji – licytacja była bardzo dynamiczna, a jej końcowym efektem jest sprzedaż ponad 70% z wystawionych dzieł sztuki za kwoty przekraczające górną estymację. W trakcie wydarzenia ponad trzydziestokrotnie padała suma 100 tysięcy euro za pojedynczy obiekt.

Aukcja dzieł sztuki z okresu przedwojennego modernizmu została zdominowana przez nazwisko Ericha Heckela, którego płótno „Hügellandschaft” [Wzgórza] kupione zostało przez szwajcarskiego kolekcjonera za 750 tysięcy euro. Prace Heckela – uznanego niemieckiego ekspresjonisty – są unikatem na rynku sztuki i rzadko pojawiają się w sprzedaży aukcyjnej, gdyż duża część jego dorobku została spalona w 1939 roku.

Powodzeniem cieszyły się także obrazy austriackiego artysty Alfonsa Walde, którego trzy śnieżne pejzaże zlicytowane zostały przez kolekcjonerów z Austrii, za łączną kwotę ponad miliona euro.

Pod młotek trafiły także dzieła artystów o światowej sławie, w tym: Egona Schiele, Kurta Schwittersa, Edvarda Muncha czy Joana Miró.

Erich Heckel, Hügellandschaft, 1913, źródło: Ketterer Kunst

Erich Heckel, Hügellandschaft, 1913, źródło: Ketterer Kunst

Z kolei, najważniejszym nazwiskiem podczas odbywającej się w dniach 3-5 grudnia aukcji poświęconej sztuce współczesnej było nazwisko niemieckiego artysty Otto Piene – założyciela słynnej grupy Zero, którego twórczość stoi na pograniczu performancu, konceptualizmu i sztuki kinetycznej. Jego praca „Dynamisches Volumen” z 1961 roku zakupiona została po długiej licytacji – z udziałem kolekcjonerów z Hong Kongu, Belgii i Niemiec – za 825 tysięcy euro przez niemieckiego licytatora. Inną pracą artysty, sprzedaną za wartą odnotowania kwotę 625 tysięcy euro, był obraz „Wave of Darkness” z 1964 roku, wykonany charakterystyczną techniką łączącą farby olejne ze śladami palonego płótna. Mimo, iż aukcja „Post-war/ Contemporary art” była wyraźnie skupiona na pracach artystów reprezentujących wspomnianą grupę Zero, nie zabrakło słynnych nazwisk jak chociażby Andy’egoWarhola, Helmuta Newtona, Lynna Chadwic’a, Sol LeWitta, czy urodzonego w Polsce i tworzącego w Paryżu Piotra Kowalskiego.

Zakończony 5 grudnia cykl licytacji sztuki nowoczesnej i współczesnej był ostatnim w tym roku wydarzeniem aukcyjnym w Ketterer Kunst.

m.m

Ilustracja (góra): Otto Piene, Dynamisches Volumen, 1961, źródło: Ketterer Kunst

Portal Rynekisztuka.pl

LOGO RiSi

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Magazyn

Kursy online

Odwiedź sklep Rynku i Sztuki

Zobacz nasze kursy Zobacz warsztaty o sztuce

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.