szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU
AM warsztaty Baner Magazyn RiSZ no4

Ponad milion złotych za dzieło Władysława Czachórskiego na aukcji w Agra Art

07.12.2015

Aktualności, Polska: aukcje

Podczas niedzielnej aukcji w Domu Aukcyjnym Agra Art dwie prace okazały się czarnymi końmi wydarzenia. Dzieła Czachórskiego i Chełmońskiego osiągnęły łączny wynik ponad 2 milionów złotych.

Józef Chełmoński, Zachód słońca na błotach, źródło: Agraart

Józef Chełmoński, Zachód słońca na błotach, źródło: Agra Art

Zapowiadana na 6 grudnia Aukcja Sztuki Dawnej miała być wydarzeniem szczególnym ze względu na wystawiony obraz Józefa Chełmońskiego „Zachód słońca na błotach” (1900), który jeszcze w początku br. uznawany był za zaginiony.
Sprzedane za 940 tys. zł płótno okazało się być jednak drugim najdroższym dziełem aukcji, podczas której największą popularnością cieszył się podwójny portret zatytułowany „Podarek ślubny” (1890), autorstwa Władysława Czachórskiego, który zlicytowano za milion 1o tys. zł. Jest to jedna z najwyższych kwot zapłaconych w tym roku za dzieło sztuki przedwojennej. Na pierwszym miejscu tegorocznego rankingu plasuje się bowiem praca Jacka Malczewskiego „Lekcja historii” sprzedana za milion 650 tys. zł, 9 czerwca w domu aukcyjnym Polswiss.

Mikołajkowa licytacja wzbogacona była o nazwiska innych, uznanych polskich artystów, którzy uzyskali nieco niższe noty w wysokości: 425 tys. oraz 52 tys. zł za „Nieśmiertelność” oraz „Stogi” Malczewskiego; 122 tys. zł za „Odpoczynek Kozaków” monachijczyka – Alfreda Wierusza-Kowalskiego, 122 tys. zł za „Dwie dziewczynki” Tadeusza Makowskiego, czy 110 tys. zł za „Dziewczynę z kaczeńcami” Leona Wyczółkowskiego.

Wysoko odnotowano także ceny prac Stanisława Witkiewicza, Iwana Trusza oraz Franciszka Żmurko.
Do grona artystów, których prace osiągały pomiędzy 50-70 tys. zł należą ponadto: Jan Stanisławski, Tadeusz Styka i Rafał Malczewski.

m.m

Ilustracja (góra): Władysław Czachórski, Podarek ślubny, 1890 r. źródło: Dom Aukcyjny Agra Art

Portal Rynekisztuka.pl

LOGO RiSi

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Magazyn

Magazyn

Czytaj najnowszy numer Magazynu RiSZ online.

Kup magazyn Zobacz inne nasze publikacje

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.