szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU
AM warsztaty Baner Magazyn RiSZ no4

Przyznano Nagrodę Turnera za 2015 r.

09.12.2015

Aktualności, Świat: wydarzenia

W poniedziałek 7 grudnia ogłoszono wyniki prestiżowej Nagrody Turnera, przyznawanej brytyjskim twórcom poniżej 50. roku życia. Tegorocznym laureatam nagrody został kolektyw Assemble.

Assemble to grupa młodych architektów, działających na rzecz znoszenia granic pomiędzy tradycyjnie rozumianą architekturą, designem i sztuką. Ich celem jest angażowanie lokalnych społeczności do realizacji twórczych projektów – jak w ich ostatniej pracy wykonywanej z mieszkańcami dzielnicy Toxteth w Liverpoolu oraz stowarzyszeniem Granby Four Streets, za którą otrzymali tegoroczną Turner Prize. Projekt polegał na kolaboracji artystów i mieszkańców w celu rewitalizacji i uatrakcyjnienia zaniedbanej okolicy. Wspólna praca opierała się wyłącznie na idei DIY (Do-It-Yourself/ Zrób to sam), której efektem było wprowadzenie zieleni w przestrzeń dzielnicy, polepszenie kondycji architektonicznej tkanki Toxteth oraz ogólna poprawa komfortu życia mieszkańców okolicy. Architekci z Assemble byli pierwszymi, którzy wysłuchali potrzeb lokalnej społeczności, przełożyli je na papier, a następnie wspólnymi siłami wprowadzili w życie – podkreśla jedna z uczestniczek projektu.

Nagroda Turnera 2015, źródło: Twitter

Nagroda Turnera 2015, źródło: Twitter

Projekt zainicjowany przez londyńską grupę według jury konkursu okazał się najlepszym w tegorocznym zestawieniu Turner Prize, wygrywając tym samym 25 tys. funtów. Choć cyniczni komentatorzy – w wyborze architektów na laureatów konkursu artystycznego – widzą upadek renomy Turner Prize, faktem pozostaje, że Assemble sprawili, iż utopijny projekt stał się możliwy.

Wśród pozostałych nominowanych w 2015 r. znaleźli się także: Bonnnie Camplin za pracę „The Military Industrial Complex”, Janice Kerbel za „DOUG” oraz Nicole Wermers za „Infrastruktur”. Wystawę pokonkursową oglądać można do 17. stycznia 2016 w galerii Tramway w Glasgow.

Turner Prize – jedna z najważniejszych i zarazem najbardziej kontrowersyjnych nagród artystycznych na świecie – przyznawana jest od 1984 roku. Jej głównym sponsorem jest nadawca telewizyjny Chanel 4 oraz fundatorzy prywatni. Nominowanymi są brytyjscy artyści poniżej 50. roku życia, za pojedynczą pracę, wystawę lub prezentację wykonaną na przestrzeni 12 miesięcy poprzedzających wybór kandydatów.

Nagroda od początku wzbudza ogromne kontrowersje, głównie w środowiskach konserwatywnych, zarzucających jury promowanie sztuki prowokacyjnej i złej warsztatowo.

Do 2015 roku laureatami nagrody byli m.in. Gilbert & George, Tony Cragg, Anish Kapoor, Damien Hirst, Rachel Whiteread czy Antony Gormley.

Przypomnijmy także, że w poprzednim roku Turner Prize wygrał Duncan Campbell za film „It for Others”.

m.m

Ilustracja (góra): Nagroda Turnera 2015, źródło: Twitter

Portal Rynekisztuka.pl

LOGO RiSi

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Magazyn

Magazyn

Czytaj najnowszy numer Magazynu RiSZ online.

Kup magazyn Zobacz inne nasze publikacje

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.