szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU

9 milionów funtów za obraz Constable’a na aukcji w Sotheby’s

10.12.2015

Aktualności, Świat: aukcje

Zakończył się sezon zimowych aukcji poświęconych sztuce dawnych mistrzów. Łączny zysk z licytacji przeprowadzonych w Christie’s i Sotheby’s wyniósł ponad 30 milionów funtów.

 Pieter Brueghel Młodszy, The Peasants' Brawl, źródło: Sotheby's

Pieter Brueghel Młodszy, The Peasants’ Brawl, źródło: Sotheby’s

W świecie sztuki grudzień jest najlepszym okresem do nabycia wybitnych dzieł starych mistrzów. W przeciwieństwie do sezonu majowego i listopadowego, zarezerwowanego dla sztuki modernistycznej i współczesnej, w okresie przedświątecznym można zapoznać się z wyselekcjonowaną ofertą sztuki dawnej. Tegoroczne aukcje malarstwa, grafik i rysunków powstałych na przestrzeni kilku wieków – od renesansu do wieku XIX – odbyły się 9 grudnia w londyńskich siedzibach Sotheby’s i Christie’s.

Albrecht Dürer, Samson rozdzierający paszczę lwa, Christie's

Albrecht Dürer, Samson rozdzierający paszczę lwa, źródło: Christie’s

Czarnym koniem licytacji w domu aukcyjnym Sotheby’s było płótno niedoścignionego, angielskiego pejzażysty Johna Constable’a pt. „The Lock” (1824-25), sprzedane za 9 109 mln funtów. Jest to obecnie jeden z trzech najważniejszych obrazów malarza pozostających w rękach prywatnego kolekcjonera, który po raz ostatni wystawiony był na sprzedaż w 1855 roku. „The Lock” powstał w najlepszym okresie twórczości Constable’a, stanowiąc przykład jego wybitnych umiejętności wydobywania światłocienia, precyzyjnego odzwierciedlania elementów natury oraz wizualizowania zmiennych stanów atmosferycznych. Jak podkreśla szef działu sztuki dawnej w Sotheby’s „płótno należy do małej grupy dzieł, która zdefiniowała wartość twórczości Anglika i jego artystyczny geniusz. Jest to dzieło wyróżniające się doskonałą jakością wykonania i bez wątpienia mogłoby stanowić perłę w najlepszej kolekcji muzealnej świata”.

Obok pracy Constable’a podczas licytacji pojawiły się także inne prominentne dzieła sztuki, które nie przekroczyły jednak wartości uzyskanej za pejzaż „The Lock”. Do najdroższych tego wieczoru należały „The Virgin and Child” Jana Gossaerta z przełomu XV i XVI w., (4 629 mln funtów), „The Peasants’ Brawl” Pietera Brueghela Młodszego (869 tys. funtów), czy dzieło z warsztatu Hansa Holbeina Młodszego „Portret Króla Henryka VIII, 1491-1547” (821 tys. funtów). Łączny bilans z aukcji w Sotheby’s wyniósł ponad 22 miliony funtów, ustanawiając dla domu aukcyjnego najwyższą pozycję wśród instytucji zajmujących się obrotem dzieł sztuki starych mistrzów.

W porównaniu z wczorajszym wydarzeniem w Sotheby’s licytacja prowadzona równolegle w londyńskim Christie’s zakończyła się bez spektakularnych sukcesów. Warto jednak odnotować, iż wśród zaprezentowanych dzieł pojawiły się wybitne prace Albrechta Dürera, Williama Hogartha, Francesco Guardiego, czy naśladowców Anthony’ego van Dycka. Suma osiągnięta ze sprzedaży prac wyniosła ponad 6 milionów funtów, a najdroższym wylicytowanym dziełem okazała się grafika autorstwa Dürera „Samson rozdzierający paszczę lwa” kupiona za 434,5 tys. funtów.

m.m

Ilustracja (góra): John Constable, The Lock, 1824-1825

Portal Rynekisztuka.pl

LOGO RiSi

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Magazyn

Kursy online

Odwiedź sklep Rynku i Sztuki

Zobacz nasze kursy Zobacz warsztaty o sztuce

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.