szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU

38,4 miliona euro podczas grudniowych aukcji w paryskim Sotheby’s

14.12.2015

Aktualności, Świat: aukcje

W paryskim oddziale Sotheby’s zakończyły się najważniejsze grudniowe aukcje sztuki. Łączny wynik uzyskany podczas licytacji wyniósł 38,4 miliona euro (27,9 mln dol.).

Andy Warhol, Ladies and Getleman, źródło: Sotheby's

Andy Warhol, Ladies and Getleman, źródło: Sotheby’s

W minionym tygodniu, w domu aukcyjnym Sotheby’s w Paryżu, odbyły się dwie najważniejsze w sezonie zimowym aukcje dzieł sztuki impresjonizmu i modernizmu [Art Impressionniste et Moderne] oraz sztuki współczesnej [Art Contemporain]. Całkowity zysk jaki uzyskano podczas dwóch licytacji wyniósł 38,4 miliona dolarów, z czego 12,9 miliona euro osiągnięto na pierwszej z nich, zaś 25,5 miliona euro było rezultatem z licytacji dzieł powojennych. Drugi wynik stanowi jedną z najwyższych not uzyskanych dotąd we francuskiej siedzibie firmy. Niewątpliwie został on uzyskany dzięki starannej selekcji prac, wśród których pojawiły się dzieła takich artystów jak Jean Dubuffet, Lucio Fontana, Andy Warhol, Jean-Michel Basquiat, Francis Bacon czy César.

Najdroższą pracą wieczoru było płótno “Midi Sonne Grelot” Jeana Dubuffeta z roku 1961, za które nowy właściciel zapłacił 2,95 miliona euro. Do najwyższych wyników zaliczyć można także 2,7 miliona euro uzyskane za pracę chińskiego artysty Zao Wou-Ki pt. „7.8.1965”, stworzoną – jak podaje w katalogu aukcyjnym Sotheby’s – u szczytu jego kariery. Podczas licytacji padł także ważny rekord za obraz “La Forêt” Jeana-Paula Riopelle’a, którego cena 2 miliony euro stanowi obecnie najwyższą notę za nazwisko tego artysty.

Poprzedzająca aukcję sztuki współczesnej, licytacja dzieł modernistycznych również okazał się niemałym sukcesem. Głównym bohaterem wieczoru okazał się Marc Chagall, którego późny obraz pt. „Paysage à l’Isba” (1968), cieszył się wśród licytujących największą popularnością i ostatecznie sprzedany został za 1,65 miliona euro. Równie wysoki wynik osiągnięto dla pracy na papierze Jeana Miró „Femme” (1970) – 1,26 miliona euro.

Marc Chagall, fragment obrazu "Paysage à l'Isba", źródło: Sotheby's

Marc Chagall, fragment obrazu „Paysage à l’Isba”, źródło: Sotheby’s

Warto zwrócić uwagę, iż najdroższymi dziełami aukcji okazały się te, pochodzące już z okresu powojennego twórczości obu artystów, co potwierdza fakt, iż dominującą tendencją wśród kolekcjonerów jest obecnie inwestowanie w sztukę współczesną. Taki stan rzeczy jest tym bardziej warty odnotowania, iż na aukcji znalazły się dzieła uwielbianych do tej pory, najważniejszych przedstawicieli impresjonizmu i neoimpresjonizmu, jak chociażby: Claude’a Moneta, Edgara Degasa, Pierre’a Bonnarda czy Paula Signaca.

Jak podsumowuje aukcyjny tydzień szef Działu Sztuki Współczesnej, Stefano Moreni: „Dla francuskiego Sotheby’s, należał on do wyjątkowo udanych, szczególnie dlatego, że wysoka sprzedaż determinowana była żywym zainteresowaniem pracami francuskich artystów. Możemy być dumni, że mogliśmy zaoferować klientom arcydzieła stworzone przez nazwiska Dubuffeta oraz artystów związanych z École de Paris.”

Kolejne ważne aukcje w paryskim Sotheby’s odbędą się już w nowym roku kalendarzowym. Pierwszą z ciekawszych będzie licytacja kolekcji Bernarda Boutet de Monvela zaplanowana na kwiecień 2016 r.

m.m

Ilustracja (góra): Jean Dubuffet, Midi Sonne Grelot, 1961, źródło: Sotheby’s

Portal Rynekisztuka.pl

LOGO RiSi

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Magazyn

Kursy online

Odwiedź sklep Rynku i Sztuki

Zobacz nasze kursy Zobacz warsztaty o sztuce

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.