szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU

Druga wersja Mona Lisy odkryta w prywatnej kolekcji w Petersburgu

15.12.2015

Aktualności, Świat: wydarzenia

W prywatnej kolekcji w Petersburgu odkryto dzieło przedstawiające wizerunek zbliżony do Mona Lisy. Specjaliści przypuszczają, że może być to dzieło pędzla Leonarda da Vinci.

Jeszcze przed weekendem pisaliśmy o rzekomym odkryciu drugiego obrazu znajdującego się pod słynną Mona Lisą, którego we Francji dokonał Pascal Cotte. W kolejnych dniach gazeta Daily Mail podała do publicznej wiadomości, że w Petersburgu, w zbiorach prywatnego kolekcjonera może znajdować się z kolei druga wersja legendarnego portretu stworzonego na początku XVI wieku przez Leonarda da Vinci.

Leonardo da Vinci, Dziewica z dzieciątkiem i Św. Anną

Leonardo da Vinci, fragment obrazu Dziewica z dzieciątkiem i Św. Anną

Obraz odnaleziony w rosyjskiej kolekcji nie tylko powiela ogólne rozwiązania kompozycyjne znanego portretu, znajdującego się obecnie w Luwrze, ale jest także analogiczny pod względem ukazanego wizerunku, sposobu przedstawienia tła oraz użytej techniki, co sugerować może, iż dzieło wyszło spod ręki samego Leonarda.

Obecnie prowadzone są zaawansowane badania mające wykluczyć możliwość, iż odnaleziony portret jest kopią. Analiza wykazała już kilka istotnych punktów zbieżnych, na podstawie których badacze stwierdzają, że istnieje duże prawdopodobieństwo, iż obraz został wykonany przez malarza w drugim okresie florenckim. Najważniejszą różnicą między dziełami – poza paletą barw, detalami w opracowaniu twarzy i tła – jest fakt, iż w nowo odkrytym dziele wizerunek kobiety flankowany jest przez dwie kolumny. Co ciekawe, motyw ten, jak również sposób opracowania ust w drugiej wersji dzieła, zgodne są z rozwiązaniami znanymi ze szkiców do obrazu Mona Lisy.

Zarówno jeden z największych znawców sztuki Leonarda – Carlo Pedretti, jak i wybitny konserwator jego dzieł – Paulo de Serra wskazują na wyjątkowość obrazu, która na pierwszy rzut oka wyróżnia go spośród wielu istniejących na świecie kopii i pozwala przypuszczać, że autorem portretu jest sam da Vinci lub któryś z jego uczniów.

Jak w przypadku wielu ważnych odkryć w dziedzinie sztuki – konserwatorzy posługują się najnowszymi narzędziami umożliwiającymi zbadanie głębszych warstw obrazu, a także samego płótna oraz struktury farb. Wykonana do tej pory szczegółowa analiza w podczerwieni wykazała zbieżność między zastosowanymi w obu pracach pigmentami. To właśnie te wyniki pozwoliły badaczom na wysunięcie pierwszej poważnej hipotezy dotyczącej pochodzenia obrazu.

m.m

Ilustracja (góra): Leonardo da Vinci, Mona Lisa

Portal Rynekisztuka.pl

LOGO RiSi

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Magazyn

Kursy online

Odwiedź sklep Rynku i Sztuki

Zobacz nasze kursy Zobacz warsztaty o sztuce

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.