szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU
Tchórzewski

Zainwestuj w sztukę – sztuka dawna i antyki (grudzień 2015)

15.12.2015

Kolekcjonowanie od podstaw, Trendy inwestycyjne, Zainwestuj w sztukę

Sklep rynekisztuka

Rynek sztuki dawnej cieszy się dziś dużo stabilniejszą pozycją niż mniej przewidywalny rynek sztuki współczesnej. Kolekcjonerzy inwestujący w antyki cenią sobie przede wszystkim jakość ich wykonania, ponadczasowe piękno oraz szlachetność stosowanych materiałów i technik. Proponowany przez nas nowy cykl „Zainwestuj w sztukę: sztuka dawna i antyki”, skupiony na rynku antykwarycznym, ma zapoznać Państwa z aktualnymi trendami kolekcjonerskimi, ofertą polskich salonów sprzedaży sztuki dawnej oraz przedstawić profile najważniejszych z nich. Polski obieg antykwaryczny jest stosunkowo młody i – w porównaniu do rynku zachodniego – dużo mniejszy. Tworzący go antykwariusze, specjaliści i właściciele domów aukcyjnych zabiegają jednak o dynamiczny rozwój, starając się także o promocję w perspektywie lokalnej i międzynarodowej.

Kondycja rodzimego rynku sztuki wynika przede wszystkim z faktu, iż do roku 1989 monopol na handel dziełami sztuki miało państwowe przedsiębiorstwo DESA (założone w 1950 r.). Choć sytuacja krajowego rynku antykwarycznego wciąż dąży do stabilizacji, to dzięki istniejącym rankingom możemy spróbować przyjrzeć się aktualnie istniejącym tendencjom.
Do najsolidniejszych form inwestycji na lokalnym rynku antykwarycznym należy niezmiennie malarstwo. Pod względem przywiązania do tej tradycyjnej formy sztuki nie różnimy się szczególnie od zachodnich wielbicieli antyków, wśród których najlepiej sprzedającymi się przedmiotami są obrazy olejne na płótnie.

W Polsce czytelne jest przede wszystkim zapotrzebowanie na artystów rodzimych, tworzących malarstwo pejzażowe, historyczne i rodzajowe. Gatunek ten, ze względu na jakości artystyczne, trwałość wykonania i ponadczasowość, należy jednak do najdroższych, dlatego kolekcjonerzy dysponujący mniejszym kapitałem częściej decydują się na zakup prac na papierze, w tym przede wszystkim grafik.

Na polskim rynku sztuki wciąż z rezerwą podchodzi się do form takich jak rysunek lub przedwojenna fotografia, które choć mniej cenne, mogą stanowić o unikatowości kolekcji. Należy mieć bowiem na uwadze, że wartość zbiorów określana jest nie przez pojedynczy przedmiot, ale spójną tematycznie grupę dzieł.

Niesłabnącą popularnością cieszy się sztuka użytkowa. To co szczególnie interesuje nabywców to stare srebra, porcelana, meble i biżuteria. O ich prestiżu decyduje wysoka jakość wykonania, ale także aspekty estetyczne i oryginalne wzornictwo. Bardziej niszowe pozostają obiekty szklane, których pochodzenie trudno jest ustalić przez częsty brak sygnatury. Podobnie jak w przypadku przedmiotów artystycznych (malarstwa, rzeźby, grafiki) obiekty użytkowe – nawet jeśli nie wyróżniają się doskonałymi walorami estetycznymi czy technicznymi – posiadają najczęściej równie ważną wartość historyczną i sentymentalną. Pamiętać zatem należy, że oszacowanie ceny przedmiotów zależy w przypadku antyków nie tylko od nazwiska artysty, rodzaju użytych materiałów i stylistyki, ale także od ich rodowodu i historii.

Stwierdzenie, że dzieło sztuki dawnej może podnieść wartość kolekcji nie stanowi dzisiaj rewolucyjnego odkrycia. Ważne jednak jest, aby nawet przy zakupie pojedynczych prac malarskich czy przedmiotów użytkowych kierować się przede wszystkim rozsądkiem, który może uchronić nas przed nabyciem falsyfikatu lub przepłaceniem za wybrane nazwisko lub sygnaturę. Przed zakupem dzieła warto zaczerpnąć dokładnych informacji na temat jego autora, epoki w której powstało i ówczesnych tendencji artystycznych. Jednocześnie równie istotną rzeczą pozostaje zaufanie własnej intuicji i gustom, bowiem praca ma przede wszystkim zaspokajać nasze estetyczne upodobania.

W przygotowanym dla Państwa katalogu znalazły się najciekawsze obiekty z kilku wybranych polskich antykwariatów. Poza względami dekoracyjnymi polscy odbiorcy cenią unkcjonalność przedmiotów i możliwość korzystania z nich na co dzień. Przywiązanie kolekcjonerów do rzeczy użytkowych ukazuje ponadto, iż stale utrzymującą się tendencją jest powrót do stylu życia w otoczeniu wysokiej klasy rzemiosła artystycznego.

Alfred Terlecki, Port na Helu, olej na płótnie, 67 x 79 cm (bez ramy), 1937 (Zapytaj o cenę)

terlecki4a„Port na Helu” to obraz wyjątkowy w dorobku malarza Alfreda Terleckiego. Artysta, związany całe życie z Krakowem często podróżował do Zakopanego, gdzie powstała większość jego dzieł – głównie tatrzańskich pejzaży i portretów osób związanych z Zakopanem. W latach 1937-1938 przebywał na pomorzu, gdzie stworzył kilka kompozycji przedstawiających nadmorskie widoki i sceny portowe, czego przykładem jest prezentowana praca. Obraz ten jest wymieniany w katalogu Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych z 1937 roku (poz. 220) oraz reprodukowany przez Narodowe Archiwum Cyfrowe jako prezentowany na wystawie „Salon ogólny” w Pałacu Sztuki w Krakowie w listopadzie 1937 roku.

 

Salon Dzieł Sztuki CONNAISSEUR to renomowana, krakowska galeria, działająca przy Rynku Głównym 11, nieprzerwanie od 1991 roku. Specjalizujemy się w malarstwie polskim XIX i XX wieku – w naszej ofercie szczególne miejsce zajmują dzieła klasyków Młodej Polski, malarzy krakowskiej szkoły pejzażowej oraz artystów
z Grupy Krakowskiej. Proponujemy również wybór malarstwa europejskiego, rzeźby oraz rzemiosła artystycznego.

Zobacz wiecej zainwestuj w sztuke Button

connaisseur_logo_male-150x224
—————————————————————————————-

Kolekcja szkieł secesyjnych, szkło, ok. 1900 (2000 PLN)

szkło secesyjneZielony wazonik w stylu secesji wiedeńskiej, wzornictwo zbliżone do stylu Josepha Riedla, Polaun, ok. 1900 r. Szkło przezroczyste, z warstwą zielonego szkła marmoryzowanego, złocenia, farba emaliowana, nr. seryjny pod spodem:314/219. Kobaltowy wazonik to możliwy Bruder Rachmann, Haida, ok. 1900 r. Szkło bezbarwne, z marmoryzowaną powłoką wewnętrzną w kolorze kobaltowo-niebieskim, malowane złotem i białą farbą emaliową. Na spodzie symbole produkcyjne 321/14. Czasza szklana – szkło dymne, dmuchane, szlifowane, malowane reliefowo złotem i opakową emalią. Przedmiot stylistyką nawiązuje do wyrobów Bruno Rachmanna (1885-1938), Haida, ok. 1900 r.

Galeria Berżera – powstała w 1998 roku z pasji do antyków. Salon znajduje się w południowej części Warszawy, na Ursynowie. Od 2005 roku galeria należy do Stowarzyszenia Antykwariuszy i Marszandów Polskich (SAiMP) oraz Międzynarodowej Unii Antykwarycznej (CINOA). Salon zajmuje się sprzedażą oryginalnych, pięknych, estetycznie wykonanych obiektów sztuki i rzemiosła dawnego oraz doradztwem w ich wyborze, szanując indywidualny gust i preferencje klientów.

Zobacz wiecej zainwestuj w sztuke Button

logotyp_berzera_EPS_czarny

—————————————————————————————-

Szafa Barokowa Toruńska, 223 x 188 x 75 cm, Toruń, I poł. XVIII w. (Zapytaj o cenę)

SDC11419Dąb masyw, sosna, okleina orzech, śliwa; mosiądz; Intarsje: jawor, grusza, palisander; Inkrustacje: srebro, mosiądz, macica perłowa, kość; Kluczyny drzwi z blachy mosiężnej zdobionej rocalliami, uchwyty szuflady z mosiądzu, zamki nakładane stalowe w mosiężnych obudowach, zamek szuflady umiejscowiony poziomo za drzwiami szafy z pionowym ryglem. Prezentowany mebel pochodzi z pałacu wzniesionego przez szambelana królewskiego Konstantego Ignacego Kruszyńskego (1751-1818) w miejscowości Nawra, w pobliżu Torunia.

Dwuskrzydłowa, rozbieralna, ze ściętymi narożami frontowymi. Cokół obramowany barwionymi na czarno profilowanymi listwami, wsparty na pięciu nogach w formie spłaszczonych kul barwionych na czarno. Centralnie szuflada z trójdzielnym licem. W części środkowej obramowana profilowanymi listwami mosiężnymi, w bocznych profilowanymi drewnianymi listwami barwionymi na czarno. Barwne intarsje roślinne. Boki z imitacją kartuszy z obramowaniem profilowanymi barwionymi na czarno listwami. Naroża obramowane profilowanymi mosiężnymi listwami, wewnątrz barwne intarsje floralne. Drzwi z wypukłymi płycinami z profilowanymi listwami drewnianymi i mosiężnymi. W części centralnej intarsje taśmowe, oraz barwne intarsje i inkrustacje przedstawiające postacie mitologiczne i ptaki. Na czterech narożach barwne intarsje w motywy rocalliowe oraz barwione na czarno drewniane aplikacje dekoracyjne. Listwa przymykowa profilowana, barwiona na czarno. Wieniec z profilowanym wypiętrzonym gzymsem, obramowany profilowanymi listwami mosiężnymi oraz barwionymi na czarno listwami drewnianymi. W części centralnej barwne intarsje i inkrustacje kwiatowe i zwierzęce.

Tradycja firmy Antik Bazar sięga roku 1968. W galerii znajda Państwo ogromny wybór mebli antycznych, rzemiosła artystycznego i przedmiotów sztuki dawnej z różnych okresów i przedziałów wiekowych od Renesansu do 70 lat XX wieku.  Zapewniamy Klientom fachowe doradztwo i transport. Deklarujemy, że obiekty w antykwariacie są oryginalne, wyselekcjonowane i na Państwa życzenie poddane profesjonalnej konserwacji. Staramy się by oferta eksponatów firmy ANTIK BAZAR była zawsze unikatowa i zawierała pełne spektrum stylowe jak i rodzajowe.

Zobacz wiecej zainwestuj w sztuke Button

logo1

—————————————————————————————-

Louis Majorelle, Victor Saglier, Secesyjne lustro, 62 x 44 cm, 1900-03 (Zapytaj o cenę)

DSC_0008Imponujące lustro zaprojektowane przez wybitnego artystę okresu secesji Louisa Majorelle, wykonane w pracowni Victora Sagliera około 1900 roku. Louis Majorelle to jeden z założycieli École de Nancy wymianiany jednym tchem obok Emila Galle. Zachowana oryginalna tafla lustra z fazą. Całość robi imponujące wrażenie, lustro jest bardzo duże i ciężkie! Brak słów do opisu wspaniałości lustra, niech zdjęcia ukażą jego piękno. Przedmiot absolutnie niespotykany na rynku antykwarycznym. Po demontażu podpory lustro można powiesić na ścianie.

E-antyki – sklep zajmuje się profesjonalnym handlem antykami od 1998 roku. Dzięki wnikliwiej analizie obiektów, popartej certyfikatami, salon gwarantuje pewność, iż wszystkie antyki w ofercie są oryginalne, prestiżowe i perfekcyjnie wyselekcjonowane, a ich stan i datowanie są zgodne z opisem.

Zobacz wiecej zainwestuj w sztuke Button

LOGO BEZ NICZEGO

—————————————————————————————-

Rzeźba, brąz patynowany, 69 cm, ok. 1900 (Zapytaj o cenę)

DSC_0082Bardzo ciekawa , niespotykana rzeźba wykonana z patynowanego brązu około 1900 roku. Przedstawia ulicznego chłopca – sprzedawcę, który nawołuje mieszkańców zachwalając swój towar. Chłopiec – „uliczny rozrabiaka” w podartych cerowanych portkach, w jednym poszarpanym bucie budzi sympatię i uśmiech na twarzy widza. Stan zachowania doskonały. Paul Dubois (1829-1905) to francuski rzeźbiarz ukończył studia zarówno w Rzymie jak i w Paryżu, wystawiał z powodzeniem na wielu wystawach m.in. w 1863 roku był nagrodzony „une Médaille de 2 ° classe” na Salonie paryskim.

E-antyki – sklep zajmuje się profesjonalnym handlem antykami od 1998 roku. Dzięki wnikliwiej analizie obiektów, popartej certyfikatami, salon gwarantuje pewność, iż wszystkie antyki w ofercie są oryginalne, prestiżowe i perfekcyjnie wyselekcjonowane, a ich stan i datowanie są zgodne z opisem.

Zobacz wiecej zainwestuj w sztuke Button

LOGO BEZ NICZEGO

—————————————————————————————-

Fot. (góra) Ludwik Leszko, Pociąg do Zakopanego, olej na tekturze, 70 x 104 (bez ramy), 1938, źródło: Salon Dzieł Sztuki CONNAISSEUR

Portal Rynek i Sztuka

LOGO RiSi

 

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Magazyn

Kursy online

Odwiedź sklep Rynku i Sztuki

Zobacz nasze kursy Zobacz konsultacje dla artystów

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.