szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU
KURSY ONLINE DUŻY

Popiersie Diany Jeana-Antoine’a Houdona wróci do Łazienek Królewskich

16.12.2015

Aktualności, Polska: wydarzenia

Skradziona podczas II wojny światowej rzeźba, przedstawiająca popiersie Diany, wróciła do Polski. 18 grudnia nastąpi oficjalne przekazanie arcydzieła do zbiorów Muzeum Łazienki Królewskie. 

Powrót Diany do Muzeum w Łazienkach Królewskich związany jest z kolejnym w tym roku ważnym odkryciem zaginionego dzieła sztuki. Jeszcze w grudniu informowaliśmy o odnalezionym po prawie 80. latach obrazie Józefa Chełmońskiego. Dziś pewne jest z kolei, że zrabowana przez nazistów w trakcie II wojny światowej klasycystyczna rzeźba powróci na miejsce, w którym przechowywana była od końca XVIII w.

Pałac na Wodzie, 1944

Pałac na Wodzie, 1944

Popiersie antycznej bogini Diany wykonane zostało w II połowie XVIII wieku przez wybitnego, francuskiego rzeźbiarza, ucznia Jean-Baptiste Pigalle’a i absolwenta Królewskiej Akademii Malarstwa i Rzeźby – Jeana-Antoine’a Houdona. Do okresu wojny znajdowało się ono w zbiorach króla Stanisława Augusta w Pałacu na Wyspie w Łazienkach Królewskich. Eksponowane było w Sali Jadalnej.

Rzeźba wraz z ponad 50 obrazami z Muzeum Narodowego została zrabowana w roku 1940 i przewieziona do Krakowa, do głównej siedziby Generalnego Gubernatora Hansa Franka. Koleje jej dalszych losów nie są do tej pory znane. W ostatnich miesiącach popiersie pojawiło się na aukcji sztuki dawnej w jednym z wiedeńskich domów aukcyjnych, a po rozpoznaniu go przez Ewę Ziembińską z Muzeum Narodowego w Warszawie, polskie Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego wystąpiło z prośbą o jego zwrot. Na drodze porozumienia dotychczasowy właściciel dzieła – prywatny kolekcjoner – zgodził się przekazać rzeźbę. Dzięki temu stanie się ona jednym z najcenniejszych zabytków znajdujących się w Łazienkach Królewskich.

18 grudnia w Pałacu na Wyspie nastąpi oficjalne przekazanie dzieła Houdona dyrektorowi Muzeum Łazienki Królewskie, którego dokona minister kultury.

m.m

Ilustracja (góra): Popiersie Diany, Jean-Antoine Houdon, źródło: MKiDN

Portal Rynekisztuka.pl

LOGO RiSi

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Magazyn

Kursy online

Odwiedź sklep Rynku i Sztuki

Zobacz nasze kursy Zobacz warsztaty o sztuce

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.