szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU
KURSY ONLINE DUŻY

Jeff Koons po raz kolejny pozwany o plagiat

17.12.2015

Aktualności, Świat: wydarzenia

Amerykański artysta Jeff Koons został po raz kolejny oskarżony o plagiat. Fotograf Mitchel Gray twierdzi, że w wartym miliony dolarów dziele „I Could Go For Something Gordon’s” wykorzystane zostało zdjęcie jego autorstwa.

Jeff Koons – jeden z najsłynniejszych i najbogatszych artystów na świecie, którego dzieła rok rocznie biją wszelkie rekordy sprzedaży, usłyszał zarzuty o nielegalne wykorzystanie fotografii reklamowej, której twórcą jest Nowojorczyk – Mitchel Gray.

Chodzi o zdjęcie, które w latach 80. wykonane zostało na zlecenie producenta dżinu Gordons i wykorzystane do celów reklamowych. Jak twierdzi autor zdjęcia, obraz Koonsa z 1986 roku pt. „ I Could Go For Something Gordon’s” jest dokładnym powieleniem wizerunku z fotografii. Kolejnymi oskarżonymi w sprawie zostali także anonimowy sprzedawca dzieła, który w 2008 roku zarobił na nim 2,04 mln dolarów oraz dom aukcyjny Phillips Auctioneers za pośrednictwo w sprzedaży pracy-plagiatu.

Reklama ginu Gordon's, fot. Mitchel Grey, źródło: ebay

Reklama dżinu Gordons, fot. Mitchel Grey, źródło: ebay

Realizacja Koonsa – będąca przedmiotem sporu – należy do serii prac „Luxury and Degradation”, którą można było oglądać m.in. podczas ostatniej retrospektywnej wystawy artysty w paryskim Centre Pompidou.
Jak utrzymuje Mitchel Grey, do lipca 2015 roku nie był on świadomy, że jego fotografia została wykorzystana w nielegalny sposób przez najsłynniejszego współczesnego artystę świata.

Sam Koons oraz jego agent, od poniedziałku uchylają się od komentarza w sprawie. Jako rekompensatę za naruszenie praw autorskich, Grey stara się uzyskać drogą sądową zarówno wysokie odszkodowanie, jak również część dochodów jakie uzyskali pozwani w związku z nielegalnym użyciem fotografii.

Koons na przestrzeni trzech dekad działalności twórczej, był kilkakrotnie oskarżany o plagiat i bezprawne wykorzystanie praw autorskich. Jednym z ostatnich przypadków była sprawa z 2014 roku, kiedy francuski twórca Franck Davidovic zarzucił Koonsowi nielegalne użycie – ponownie – zdjęcia reklamowego firmy Naf Naf, do stworzenia rzeźby „Fait d’Hiver” (1988) wartej 3,7 milionów dolarów.
Inna znana sprawa – wygrana dla oskarżyciela – związana była z pracą Koonsa „String of Puppies”, która – jak orzekł sąd w 1992 roku – była plagiatem zdjęcia innego amerykańskiego fotografa – Arta Rogersa.

m.m

Ilustracja (góra): Jeff Koons, I Could Go For Something Gordon’s, 1986, źródło: Phillips

Portal Rynekisztuka.pl

LOGO RiSi

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Magazyn

Kursy online

Odwiedź sklep Rynku i Sztuki

Zobacz nasze kursy Zobacz warsztaty o sztuce

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.