szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU
AM warsztaty Baner Magazyn RiSZ no4

10 najważniejszych miast promujących sztukę w 2015 roku

18.12.2015

Aktualności, Analiza rynku sztuki

Nowy Jork, Londyn oraz Paryż znalazły się w czołówce rankingu najważniejszych artystycznych miast roku 2015. To one oferują najbogatszą ofertę kulturalną, kształtują światowy rynek sztuki i stanowią centra globalnej turystyki artystycznej.

Najwyższe pozycje w rankingach najbardziej wpływowych, artystycznych miast świata, zarezerwowane są dla miejsc o wysoko rozwiniętej infrastrukturze artystycznej. Kształtuje ją przede wszystkim liczba galerii sztuki, publicznych instytucji muzealnych, międzynarodowych targów oraz aukcji sztuki. W dalszej kolejności wynikające z powyższych: frekwencja, globalna recepcja organizowanych wydarzeń, oraz – co szczególnie ważne – wpływ na budowanie światowego rynku sztuki.

Wśród dziesięciu najważniejszych kulturalnych stolic świata, w pierwszej trójce, od lat niezmiennie znajdują się: Nowy Jork, Londyn i Paryż. Pierwsze z wymienionych jest domem dla ponad 1000 galerii, 75 muzeów i instytucji artystycznych oraz 30 targów sztuki. Z perspektywy rynkowej Nowy Jork pozostaje bezkonkurencyjny również przez fakt, że to właśnie w tym mieście odbywają się najważniejsze licytacje sztuki, podczas których osiągane są światowe rekordy w sprzedaży dzieł. Warto podkreślić, że w samym tylko 2015 r. w nowojorskim Christie’s doszło do dwóch historycznych sprzedaży:  dzieła Pabla Picassa za 179,4 mln dolarów oraz Amedeo Modiglianiego za 170 mln dolarów.

Art Basel, Hong Kong, 2015

Art Basel, Hong Kong, 2015

Dwa kolejne miasta, Londyn i Paryż od lat szczycą się mianem niekwestionowanych artystycznych stolic Europy. Znajdziemy tam ponad 500 galerii sztuki, około 60 muzeów, a rok rocznie w obu miastach organizowanych jest 10 targów dla wielbicieli twórczości współczesnej i dawnej. O ile jednak status Paryża podtrzymywany jest przez wzgląd na długoletnią tradycję pielęgnowania kultury artystycznej, o tyle Londyn cieszy się wysokim uznaniem dopiero od dwóch dekad. Taki stan rzeczy wynika z faktu wspierania i prowadzenia intensywnej promocji sztuki współczesnej, którą zainteresowanie wśród lokalnych kolekcjonerów wyraźnie wzrosło w latach 90. i do dziś utrzymuje się na wysokim poziomie.

Innymi miastami próbującymi równać z czołówką są:
Berlin – liczba galerii sztuki w tym mieście przekracza 400, znajduje się tu ponad 75 muzeów i instytucji publicznych, regularnie odbywają się także trzy międzynarodowe targi sztuki. Na artystycznej mapie świata Berlin jest jednym z niewielu miejsc przyciągających rzesze młodych artystów, stawiających pierwsze kroki w karierze artystycznej. Spowodowane jest to nie tylko relatywnie tanimi kosztami utrzymania, ale także oferowanymi przez lokalne galerie programami dla twórców debiutujących.
Los Angeles – drugie amerykańskie miasto w rankingu. Znajduje się tu ponad 200 galerii, 20 muzeów i odbywają się 3 międzynarodowe targi sztuki. Wiele spośród nowojorskich i londyńskich galerii zapowiedziało otwarcie tu swoich oddziałów w roku 2016, wśród nich najważniejszymi będą: Hauser & Wirth oraz Maccarone.

Kolejne pięć pozycji w rankingu to miasta takie jak: Bazylea, Bruksela, Hong Kong, Singapur i Pekin. Średnio znajduje się w nich od 50 do 75 galerii sztuki, 10-20 renomowanych instytucji publicznych, a liczba odbywających się tu targów sztuki nie przekracza pięciu.
Artystycznymi miastami, które z roku na rok coraz mocniej zaznaczają swoją obecność na arenie międzynarodowej, a w 2015 roku oferowały ambitny program kulturalny są także: Istambuł, Sao Paulo oraz Detroit.

m.m

Ilustracja (góra): Panorama Nowego Jorku

Portal Rynekisztuka.pl

LOGO RiSi

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Magazyn

Magazyn

Czytaj najnowszy numer Magazynu RiSZ online.

Kup magazyn Zobacz inne nasze publikacje

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.