szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU

10 najważniejszych wystaw 2015 roku

21.12.2015

Aktualności, Świat: wydarzenia

MoMA, Tate Modern, Whitney Museum – te prestiżowe muzea znalazły się pośród instytucji, które w 2015 roku przygotowały najciekawsze wystawy indywidualne i grupowe. Wśród artystów, których zaprezentowano byli m.in. Agnes Martin, Laurie Anderson oraz Joaquín Torres-García.

W zestawieniu 10 najważniejszych wystaw roku 2015 znalazły się przede wszystkim te zorganizowane przez instytucje znajdujące się w światowych stolicach kulturalnych: Nowym Jorku, Londynie, Bazylei – z wyraźną dominacją ośrodków nowojorskich. W rankingu pojawiły się zarówno wystawy indywidualne, jak i duże prezentacje zbiorowe.

Portal Artsy za najbardziej znaczącą ekspozycję mijającego roku uznał „Noah Purifoy: Junk Dada” odbywającą się w Los Angeles County Museum of Art. Poświęcona Afroamerykańskiemu artyście Noah Purifoy’owi – rzeźbiarzowi i twórcy instalacji – który od 1989 r. tworzył autorskie muzeum na pustyni Mojave. Wystawa była pierwszą retrospektywą tego ważnego, aczkolwiek pominiętego dotąd artysty w Stanach Zjednoczonych.

Noah Purifoy, Outdoor Art Museum

Noah Purifoy, Outdoor Art Museum

Na drugim miejscu uplasowała się solowa wystawa amerykańskiej malarki Agnes Martin w Tate Modern. Zanana z organizowania spektakularnych ekspozycji indywidualnych, galeria i tym razem w sposób szczegółowy przybliżała twórczość wybitnej modernistycznej artystki związanej z nurtem ekspresjonizmu abstrakcyjnego.

Trzecie miejsce należy do prezentacji skupionej na twórczości artystki młodszego pokolenia, pochodzącej z Korei Anicki Yi. Przygotowana przez Kunsthalle Basel wystawa „Anicka Yi: 7,070,430K of Digital Spit” pokazywała charakterystyczne, organiczne dzieła Yi, tworzone z żywicy, mleka i mydła. Wystawa należy do jednej z istotniejszych w tym roku, udowadniając rolę jaką w globalnym obiegu sztuki zaczynają odgrywać młodzi artyści z Azji.

Miejsce czwarte zajmuje grupowa wystawa poświęcona sztuce tworzonej w Nowym Jorku. „Greater New York” w MoMA PS1 była prezentacją ukazującą dzieła tworzone od lat 20 do 80 XX w. zarówno legend sztuki, jak i mniej znanych artystów takich jak Mira Dancy, Eric Mack czy Sondra Perry. Choć wystawa miała wymiar raczej lokalny – zajmowane przez nią 4 miejsce w zestawieniu udowadnia, że Nowy Jork traktowany jest niezmiennie jako światowa stolica sztuki.

5. pozycja na liście należy do indywidualnej wystawy Laurie Anderson „Habeas Corpus”, zorganizowanej w Park Avenue Armory. Według Arsty była to „najbardziej unikalna, poruszająca, a zarazem politycznie zaangażowana wystawa tego roku”. Sama Anderson jest uznaną amerykańską artystką eksperymentalną, piosenkarką, plastyczką, reżyserką, rzeźbiarką, kompozytorka i performerką, działająca na pograniczu sztuki i nauki.

Na liście portalu Artsy znalazły się także: „Joaquín Torres-García: The Arcadian Modern” w Museum of Modern Art w Nowym Jorku, „America Is Hard to See” w Whitney Museum of American Art, „Rachel Rose: Palisades” w Serpentine Sacler Gallery w Londynie, „Inhuman” w Musem Fridericianum w Kassel, a także „On Kawara—Silence” w nowojorskim Solomon R. Guggenheim Museum.

m.m

Ilustracja (góra): Joaquín Torres García, Composición constructiva

Portal Rynekisztuka.pl

LOGO RiSi

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Magazyn

Magazyn

Czytaj najnowszy numer Magazynu RiSZ online.

Kup magazyn Zobacz inne nasze publikacje

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.